Dodik čestitao 80. rođendan Handkeu
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – „Vi ste prijatelj srpskog naroda prema kojem gajimo posebna osećanja zahvalnosti za sve što ste učinili za nas i u najtežim vremenima bili uz srpski narod”, navodi se u čestitki koju je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio nobelovcu Peteru Handkeu.
Čestitajući austrijskom književniku 80. rođendan u svoje i u ime građana Republike Srpske, Dodik je Handkeu poželeo da „nastavi putem kojim hrabro ide, jer je to put istinske umetnosti, izuzetnog stvaralaštva, ali i neprikosnovene hrabrosti i dostojanstva koji odlikuju vrhunskog intelektualca”. Republika Srpska, dodaje se u čestitki, predano prati Handkeov rad, jer je on čovek i pisac koji je svojim romanima, dramama i esejima unio novi jezik u književnost, jezik istine i pravde.
Banjalučki mediji podsećaju da je Handke odavno vezan prijateljstvom sa Srbima. Tako je 1996. godine putovao u BiH i napisao od pojednih krugova žestoko osporavani esej „Pravda za Srbiju” u kojem se zalagao za diferencirani pristup zapadnih zemalja i protiv svaljivanja krivice samo na srpsku stranu. Podsećaju da je u prvim danima aprila 1999. godine, na početku bombardovanja SR Jugoslavije, Handke otputovao u Srbiju, u znak protesta vratio Bihnerovu nagradu i iščlanio se iz Katoličke crkve. Handke je dobio Nobelovu nagradu za 2019. godinu, ali to nije prošlo bez reakcija u Sarajevu. Za stranku Bakira Izetbegovića (SDA) bila je to „izdaja svih civilizacjskih principa”. Režiser Emir Kusturica je odgovrio da oni koji govore o Handkeu nisu ništa pročitali od onog što je pisao, te istakao da austrijski književnik nikada ništa ružno nije govorio o stradanju muslimana, nego je čak govorio da je tamo (u Srebrenici) napravljen najveći zločin posle Drugog svetskog rata. „Ali, nije rekao ono što upotpunjuje ideološku parolu koju je zaključio Haški tribunal”, istakao je Kusturica.
Peter Handke je u vezi sa oprečnim tumačenjima njegovih poruka izjavio da bi voleo da razgovara s majkama koje su ostale bez dece:
„Ne verujem u organizacije. Ne mrzim, ali imam neki osećaj odbojnosti. Možda samo ne mislim da rade na dobar način. Volio bih da sretnem jednu majku s jedne i jednu sa druge strane. Jednu majku iz Kravice - gde je bio početak svih masakra i jednu majku iz okoline Srebrenice. To je bila moja ideja, mislim da je bila pomalo naivna”, zaključio je Handke koji je minule godine boravio u Republici Srpskoj. Zvaničnici su mu tada uručili Orden Republike Srpske na lenti za izuzetan rad i zasluge na polju kulturnog i duhovnog razvoja, kao i za naročiti doprinos u razvijanju i učvršćivanju sveukupnih odnosa sa RS. Handke je tada izjavio da je odlučio da dođe u Republiku Srpsku „uprkos jakim vetrovima koji su bili protiv toga”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.