Odbrana časti Don Sarka pred sudom
Ako sud ne poništi prošlogodišnju presudu, Nikola Sarkozi biće prvi francuski predsednik osuđen na zatvorsku kaznu. Zauvek će se s njegovim imenom povezivati jake reči – korupcija, mito, trgovina uticajem, Gadafijev novac. Teško da bi i poništenje presude izbrisalo ove asocijacije na bivšeg predsednika, ali takav ishod suštinski je za njega „odbrana časti”, kako je on sam to formulisao na žalbenom ročištu. Ukidanjem trogodišnje zatvorske kazne za korupciju Don Sarko, kako ga neki ironično zovu, zvanično bi oprao obraz.
Ali, kralju skupocenih odela presudili su Francuzi mnogo pre nego što mu je sud prošle godine za mito i trgovinu uticajem odredio trogodišnju kaznu zatvora, od kojih dve uslovno. Potvrđeno je i zvanično da je prvi čovek države iskoristio svoj status i veze da podmiti sudiju i da trguje uticajem u zamenu za poverljive informacije koje se tiču druge istrage o finansiranju njegove kampanje 2007, kad je pobedio na predsedničkim izborima.
Sarkozi se nadao da će njegovo ime biti upisano zlatnim slovima u francusku istoriju, ali način na koji je ušao u Jelisejsku palatu popločan je ne samo mitom i trgovinom uticajem, već i libijskim novcem. Bivši predsednik suočava se s nizom drugih sudskih istraga i suđenja, a njegova sadašnja odbrana u Parizu, o kojoj bi trebalo da se sud izjasni 16. decembra, odnosi se samo na jedan proces.
Nijedan predsednik Pete republike nije dobio zatvorsku kaznu koju sada pokušava da poništi Sarkozi. Pre njega je još jedan republikanac – Žak Širak proglašen krivim za korupciju, ali nije bio u zatvoru. Dobio je uslovnu kaznu zbog zloupotrebe državnih fondova dok je bio gradonačelnik Pariza.
Neki Francuzi presudili su Sarku onog dana kad je kao predsednik dočekao Muamera Gadafija na pariskom aerodromu uz državne počasti. Na zgražavanje dela javnosti, tada su s Gadafijem sklopljeni civilni i vojni ugovori vredni više milijardi evra. Drugi su Sarkoziju presudili kad je, koju godinu kasnije, podržao intervenciju NATO-a u Libiji, a ostali kad se kandidovao za drugi predsednički mandat. Što se njih tiče, ishod aktuelnog ročišta nema nikakvu težinu. Ni približnu koliku ima onih 20 miliona koje mu je, kako je prvi tvrdio Mufta Misuri, dao Muamer Gadafi. Misuri, Gadafijev prevodilac, otkrio je svojevremeno za „Sputnjik” da se libijski predsednik, kad je dobio pismo u kojem Francuzi traže 50 miliona, pomalo cenkao oko iznosa koji je trebalo da izdvoji za finansiranje predsedničke kampanje Nikole Sarkozija, rekavši da mu treba dati, recimo, 20 miliona. Misuri je govorio o susretima Gadafija i Sarkozija u vreme kad je ovaj bio ministar unutrašnjih poslova Francuske.
Suma od 50 miliona pomenuta je prvi put u dokumentu koji je u aprilu 2012, nedelju dana pred drugi krug predsedničkih izbora, kad je Sarkozi pokušavao da osvoji drugi mandat, objavio francuski informativni sajt „Medijapart”. Iz Sarkozijevog izbornog štaba poručeno je da su optužbe smešne. Tada mu je, glasanjem, presudio onaj treći deo francuskih glasača. Nikola Sarkozi izgubio je izbore 2012.
Godinu pre toga najžešći zagovornik intervencije u Libiji bio je Sarkozi. NATO je intervenisao, Gadafi je svrgnut i pogubljen 2011, a Sarkozi je 2018. prvi put saslušan u vezi s optužbama za ilegalno finansiranje predsedničke kampanje. Pandorina kutija je otvorena, a Don Sarko sada obilazi sudove uveravajući Francuze da su se mnogi ogrešili o njega i da će odbraniti svoju čast.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.