Boris Malagurski za „Politiku” o svom novom filmu „Republika Srpska: Borba za slobodu”
Filmovi srpsko-kanadskog reditelja Borisa Malagurskog uvek izazivaju veliku pažnju. Prisetimo se samo reakcija, kako domaće, tako i svetske javnost na njegova ostvarenja „Težina lanaca 1, 2 i 3”, „Crna gora: Podeljena zemlja“... Podjednake, ako ne i jače, emocije izazvalo je njegovo najnovije ostvarenje „Republika Srpska: Borba za slobodu“, koje se već uveliko promoviše u svetu, a sutra će premijerno imati priliku da ga vidi i beogradska publika, u bioskopu „Sinepleks Ušće“, od 20 časova. Film „Republika Srpska: Borba za slobodu” predstavlja uzbudljivu priču o viševekovnoj borbi srpskog naroda da bude slobodan. Od zanimljivih istorijskih priča do javnosti nepoznatih anegdota, film slikovito dočarava duh srpskog naroda, njegov mentalitet, domaćinski odnos, hranu i muziku, kao i posebnosti različitih delova Republike Srpske, ali i celog regiona.
Film je snimljen uz blagoslov Patrijarha Porfirija. Proteklih meseci je film izazvao veliko interesovanje strane javnosti i medija u zapadnoj Evropi nakon što su pojedine ekstremističke grupe, bez gledanja filma, stvorile buru povodom premijera koje su kasnije održane u gradovima širom Nemačke, Švajcarske, Holandije, Belgije, Luksemburga i Švedske. To je dodatno uvećalo nestrpljenje i iščekivanje publike oko prikazivanja filma i na našim prostorima. Nakon beogradske premijere, film se prikazuje 10. decembra u Novom Sadu, 11. decembra u Mladenovcu, 12. decembra u Užicu, 13. decembra u Pančevu i Zvečanu, 14. decembra u Zrenjaninu, 15. decembra u Boljevcu, 16. decembra u Nišu i 17. decembra u Kragujevcu.
Kao rezultat kampanje dezinformisanja i zastrašivanja od strane bošnjačkih i albanskih ekstremista, kako navodi Malagurski za „Politku”, njegov filmski tim i mnogi organizatori turneje filma širom Zapadne Evrope postali su meta verbalnih napada. Bošnjačke ekstremiste je posebno razbesnela činjenica da su Turci ugostili Malagurskog i njegov film na premijeri u Turskom klubu u Dortmundu. U Frankfurtu je policija upala pred premijeru u nameri da je zabrani, ali kad su shvatili da se radi o obmani bošnjačkih lobista koji su slali lažne dojave — premijera je dobila policijsku zaštitu, otkriva Malagurski.
Zapadni novinari koji su videli film potvrdili su da film niti negira niti opravdava zločine, a da su istorijski podaci u filmu tačni. Prvi utisci publike u Srbiji koja je imala priliku da gleda pretpremijeru su da ovaj film rebrendira sliku našeg naroda u svetu, koja je poslednje tri decenije uglavnom bila negativna pojašnjava ovaj ilmski autor i dodaje:
- Izuzetno me raduje što će se film naći pred publikom u Srbiji nakon veoma turbulentne zapadnoevropske turneje. Zahvalan sam „Sinepleks“, „Sinestar“ i drugim bioskopima što su uvrstili film u svoj repertoar. Iako je dokumentarac snimljen na engleskom jeziku, poruka filma je namenjena i našim građanima. Poslednjih decenija se naš narod često predstavlja u lošem kontekstu, pa smo i sami počeli sebe da gledamo kroz negativnu prizmu. Filmom želimo da poručimo našim ljudima da ima puno toga pozitivnog u našoj istoriji na šta možemo da se ugledamo kako bismo povratili ponos i nastavili da baštinimo najbolje vrednosti.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.