Blago srpskih staklara
Povodom Međunarodne godine stakla – 2022, koju su proglasile Ujedinjene nacije, pod zajedničkim nazivom „Na staklenom putu”, organizovane su dve izložbe u dva beogradska muzeja. Stotinak eksponata u Muzeju nauke i tehnike svedoče o tehnološkom razvoju, procesu izrade, industrijskom nasleđu nekada velikih staklara s ovih prostora, kao dopunjeno izdanje ranije postavke Zorana Levića, višeg kustosa – konzervatora.
U Muzeju primenjene umetnosti posetioce očekuje postavka od 130 eksponata, „lomljivo” svedočanstvo o razvoju dizajna i upotrebi stakla kroz predmete u svakodnevnom životu u procesu građenja građanske kulture i modernizacije srpskog društva. Autorka ove postavke „Na staklenom putu: Umetnost stakla i reprezentacija u Srbiji 1850–1950” je Biljana Crvenković, viši kustos Muzeja primenjene umetnosti.
Pred publikom su i eksponati iz zavičajnih muzeja Jagodine i Paraćina, narodnih muzeja Kikinde, Niša, Zrenjanina; stene iz Zbirke minerala i stena Rudarsko-geološkog fakulteta.
Među najreprezentativnijim predmetima na izložbi u Muzeju nauke i tehnike upravo je praistorijsko, odnosno prirodno staklo – opsidijan i vulkansko staklo – plovućac.
Prema rečima Zorana Levića, od nekadašnjih 10 velikih staklara koje su radile u Srbiji, među eksponatima su proizvodi i alati iz sedam:
– U muzeju je predstavljena staklarska tehnologija i alati za izradu iz Srpske fabrike stakla iz Paraćina, Staklare „Avramovac”, Fabrike stakla Nacka Jovanovića u Jagodini, Industrije stakla „Pančevo”, „9. oktobar” Prokuplje, „Ukras” Alibunar i „Kristal” Zaječar.
Danas radi samo staklara u Paraćinu, koja je nedavno promenila vlasnika.
– Izložbu će pratiti zanimljivi programi: radionice izrade murano stakla, gostovanje stručnjaka iz Venecije, radionica vitraža – dodaje autor.
Ideja je da se obezbedi duvački alat pa da publika vidi uživo tehniku izrade ručno duvanog stakla.
– Ručno i mašinsko duvano staklo s tehnološke strane je dosta slično, samo što su ručno pravljeni predmeti nosili majstorski pečat duvača – pojašnjava Lević.
Inače, sve je manje radnika koji to znaju da rade. Za potrebe izložbe moraće da dovedu majstore iz Mađarske. U ovoj zemlji ta tehnika se izučava na fakultetima, pa je planirano da postdiplomci s naših umetničkih fakulteta kroz stipendijske programe u mađarskim ustanovama nauče ovu tehniku. Takođe, planirano je održavanje stručnih radionica konzervacije i restauracije stakla, jer u našoj zemlji postoji tek troje-četvoro muzejskih stručnjaka –konzervatora za staklo.
Izložba u Muzeju primenjene umetnosti biće otvorena do 15, a u Muzeju nauke i tehnike do 16. januara 2023. godine
A. Cvetićanin
(Foto: Muzej nauke i tehnike)
(Foto: Muzej primenjene umetnosti)
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.