„Ratni profit” BP-a u Rusiji
„Donirajte ratni profit Ukrajini ili platite dodatni porez”, poručeno je iz britanskog parlamenta velikoj rafineriji BP koja još poseduje akcije u ruskoj naftnoj kompaniji „Rosnjeft”. Britanski naftni gigant saopštio je u martu da će izaći iz ove firme, ali i dalje poseduje skoro 20 odsto udela u ruskom „Rosnjeftu”.
Pritisak na BP da prekine sve ruske veze inicirali su laburisti rekavši da je sramotno da britanska kompanija profitira od prodaje nafte kojom se finansira Putinov rat. Opozicioni poslanici postavili su poslovanje BP kao najbitnije pitanje u parlamentu nakon što je prethodno iz Kijeva poručeno da je udeo ove britanske kompanije u naftnoj firmi iz Kremlja „krvav novac”. Insistirali su na tome da BP mora dobrovoljno da donira dobit za obnovu Ukrajine ili da, ako nije voljan, vlada preduzme mere kojima će ga na to primorati, kao što je dodatni porez.
U parlamentarnoj debati u sredu poslanici svih stranaka složili su se da treba pritisnuti BP da izađe iz Rusije i prestane da „doliva novac u Putinov džep”. Procenjeno je da udeo ovog britanskog giganta u „Rosnjeftu” vredi oko 580 miliona funti, što je ekvivalentno trećini direktne pomoći Ujedinjenog Kraljevstva Ukrajini ove godine.
Britanci su, posle SAD, drugi „najveći prijatelj” Kijeva. Na to je prošle sedmice ukazao glavni ekonomski savetnik ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kad je pisao izvršnom direktoru BP.
„Gardijan” je tada otkrio da je savetnik Oleg Ustenko zahtevao od Bernarda Lunija da prekine sve veze s ruskom kompanijom i da „ratni profit” pošalje u Kijev za žrtve rata i obnovu zemlje. List piše da je iz vlade nakon ovih prozivki ukazano na to da je komplikovan proces kojim bi se obezbedilo da kompanije poštuju finansijske sankcije. Reagovali su poslanici koji insistiraju da vlasti intervenišu i spreče kompanije da „buše rupe na dnu kante dok oni u nju sipaju vodu”.
„Da li se zaista ne može ništa učiniti da se zapleni novac ili naplati porez na iznose do kojih su firme došle na neprihvatljiv način? Kome to odgovara?”, pitaju parlamentarci.
Predstavnici vlade pokušali su da pažnju javnosti usmere na svoje korake protiv Rusije i Rusa. Naime, u Velikoj Britaniji, u sklopu sankcija uvedenih posle početka rata, blokirana je ruska imovina u vrednosti od gotovo 19 milijardi funti. BP se nije oglašavao da objasni nešto o „naporima” da, kako su obećali, prekinu ruske veze. Mnoga britanska preduzeća prekinula se poslovne kontakte s Rusijom, ali nekoliko firmi nije, poput recimo, „Britiš Amerikan tobako”, jedne od vodećih globalnih duvanskih kompanija sa sedištem u Londonu.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.