Regionalni centar za otpad u Subotici po evropskim standardima
Ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre obišao je danas zajedno sa državnim sekretarom Ministarstva zaštite životne sredine Robert Jakša, pomoćnikom ministarke Dušanom Čarkićem i gradonačelnikom Subotice Stevanom Bakićem, Regionalni centar za upravljanje otpadom, koji je uz podršku EU izgrađen za sedam lokalnih samouprava Severnobačkog i Severnobantskog okruga.
Izgradnja Regionalne deponije u Bikovu, jedan je od najznačajnijih projekata realizovanih u proteklih desetak godina u Subotici. Vrednost projekta je 24,35 miliona evra, od čega finansijska podrška Evropske unije iznosi čak 20,15 miliona. Vlada Republike Srbije je u realizaciji ove investicije učestvovala sa 3,2 miliona evra, dok je milion evra obezbeđeno u budžetima Grada Subotice i šest opština na severu Bačke.
„Sve opštine su posvećene tome da se u potpunosti iskoristi kapacitet ovog postrojenja za sortiranje i odlaganje otpada. Želimo da budemo sigurni da će na taj način sve divlje deponije biti uklonjene, a sve u cilju kvalitetnijeg života građana i boljeg i čistijeg zemljišta, vazduha i vode”, rekao je Žiofre navodi RTV.
„Regionalni centar u Subotici ispunjava sve evropske standarde za upravljanje otpadom, a njime su pokriveni grad Subotica i opštine Bačka Topola, Mali Iđoš, Kanjiža, Senta, Čoka i Novi Kneževac sa 260.000 stanovnika. Ministarstvo zaštite životne sredine je obezbedilo 3,2 miliona evra za nabavku naophodne opreme, čime su se stekli uslovi za povećanje kapaciteta sakupljanja i transportovanja otpada iz lokalnih samouprava, a samim tim i količina otpada koja se doprema u ova postrojenja. Zahvaljujem Delegaciji EU i svim našim partnerima koji daju podršku Vladi za implementaciju Zelene agende i ispunjenje uslova iz Poglavlja 27, što se ogleda u zelenim projektima značajnim za unapređenje kvaliteta života zaštitom životne sredine – rekao je državni sekretar Robert Jakša.
Jakša je dodao da se značaj regionalnih centara, koji će se graditi širom Srbije, ogleda u novom pristupu upravljanju otpadom kroz povećanje primarne separacije odvajanjem otpada na izvoru nastajanja, ponovno iskorišćenje otpada, bezbedno deponovanje otpada na sanitarnim deponijama, sprečavanje zagađenja u blizini reka i irigacionih kanala, prevenciju nastanka divljih deponija, kao i zatvaranje i rekultivaciju postojećih smetlišta.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.