Ponedeljak, 21.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
IZ SLU­ŽBE PO­VE­RE­NI­CE ZA ZA­ŠTI­TU RAV­NO­PRAV­NO­STI

Naj­vi­še žal­bi zbog diskriminacije po na­ci­o­nal­noj osno­vi

Бранкица Јанковић (Фото Танјуг/Јадранка Илић)

Po­ve­re­ni­ci za za­šti­tu rav­no­prav­no­sti to­kom pro­te­kle go­di­ne obra­ti­lo se 3.300 gra­đa­na ko­ji su oče­ki­va­li po­moć i po­dr­šku u ostva­ri­va­nju raz­li­či­tih pra­va i uslu­ga, a naj­ve­ći broj pri­tu­žbi gra­đa­na od­no­sio se na dis­kri­mi­na­ci­ju po osno­vu na­ci­o­nal­ne pri­pad­no­sti, sta­ro­snog do­ba, zdrav­stve­nog sta­nja, in­va­li­di­te­ta, po­la, brač­nog i po­ro­dič­nog sta­tu­sa. Me­đu pri­tu­žba­ma po osno­vu na­ci­o­nal­ne pri­pad­no­sti naj­ve­ći broj pod­net je zbog dis­kri­mi­na­ci­je rom­ske na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne – čak 88 od­sto, što uka­zu­je na pre­o­vla­đu­ju­će sta­vo­ve, so­ci­jal­nu dis­tan­cu, ste­re­o­ti­pe i pred­ra­su­de sa ko­ji­ma se Ro­mi i Rom­ki­nje su­o­ča­va­ju.

Ka­da je reč o obla­sti­ma, naj­vi­še pri­tu­žbi pod­ne­to je zbog dis­kri­mi­na­ci­je u po­stup­ci­ma pred or­ga­ni­ma jav­ne vla­sti, kao i po­stup­ku za­po­šlja­va­nja ili na po­slu. U od­no­su na pret­hod­ne go­di­ne, po­ve­ćan je i broj pri­tu­žbi zbog dis­kri­mi­na­tor­nog go­vo­ra u jav­nom pro­sto­ru – sport­skim i dru­gim do­ga­đa­ji­ma ili od stra­ne jav­nih lič­no­sti, ali i na dru­štve­nim mre­ža­ma i u me­di­ji­ma, is­ti­če se u tri­na­e­stom Re­dov­nom go­di­šnjem iz­ve­šta­ju u obla­sti za­šti­te rav­no­prav­no­sti za 2022. go­di­nu, ko­ji je Bran­ki­ca Jan­ko­vić pre­da­la Na­rod­noj skup­šti­ni Sr­bi­je.

Ka­ko se is­ti­če u ovom iz­ve­šta­ju, struč­na slu­žba po­ve­re­ni­ka za za­šti­tu rav­no­prav­no­sti je to­kom pro­te­kle go­di­ne vo­di­la po­stu­pak u 1.879 pred­me­ta, a po­ve­re­nik je upu­tio ukup­no 412 pre­po­ru­ka me­ra za ostva­ri­va­nje rav­no­prav­no­sti i za­šti­tu od dis­kri­mi­na­ci­je. Po do­ne­tim pre­po­ru­ka­ma po­stu­plje­no je u 88,4 od­sto slu­ča­je­va, što na­sta­vlja trend po­stu­pa­nja po pre­po­ru­ka­ma iz pret­hod­nih go­di­na.

„U go­di­ni ko­ja je za na­ma te­ško je iz­dvo­ji­ti do­ga­đa­je i dru­štve­ne gru­pe ko­je su tr­pe­le ve­ći ri­zik od dis­kri­mi­na­ci­je i dru­gih po­vre­da pra­va. Ipak, mo­že se re­ći da su to že­ne, sta­ri­ji, oso­be sa in­va­li­di­te­tom, si­ro­ma­šni gra­đa­ni, pri­pad­ni­ci rom­ske na­ci­o­nal­ne ma­nji­ne i LGBTI oso­be. Ali, ono na šta kao dru­štvo tre­ba da bu­de­mo po­seb­no ose­tlji­vi je­ste na­si­lje i kr­še­nje fun­da­men­tal­nih ljud­skih pra­va. Na­si­lje pre­ma že­na­ma i de­voj­či­ca­ma glo­bal­no je je­dan od naj­ra­spro­stra­nje­ni­jih ob­li­ka kr­še­nja pra­va že­na, kao i fe­mi­cid kao nje­gov naj­ek­strem­ni­ji ob­lik. Iako je us­po­sta­vlja­nje te­la za pra­će­nje fe­mi­ci­da de­fi­ni­sa­no Stra­te­gi­jom za spre­ča­va­nje i bor­bu pro­tiv rod­no za­sno­va­nog na­si­lja pre­ma že­na­ma i na­si­lja u po­ro­di­ci (2021–2025), ovaj me­ha­ni­zam još uvek ni­je usta­no­vljen. Oče­ki­va­nja su da bi ovo ne­za­vi­sno te­lo pru­ži­lo zna­čaj­ne in­for­ma­ci­je i ana­li­ze neo­p­hod­ne za bo­lje sa­gle­da­va­nje svih slu­ča­je­va fe­mi­ci­da i pro­pu­sta u za­šti­ti, kao i za una­pre­đe­nje ra­da dr­žav­nih or­ga­na na pla­nu spre­ča­va­nja na­si­lja pre­ma že­na­ma. Na­si­lje je sve vi­še pri­sut­no u di­gi­tal­noj sfe­ri, pa je po­ve­re­nik sa Po­pu­la­ci­o­nom fon­dom Uje­di­nje­nih na­ci­ja po­kre­nuo kam­pa­nju ’Bodyright’ u ci­lju po­di­za­nja sve­sti i una­pre­đe­nja nor­ma­tiv­nog okvi­ra ko­ji se od­no­si na ljud­ska pra­va u on­lajn sfe­ri. Jed­na od ak­tiv­no­sti po­ve­re­ni­ka u ve­zi sa tim je bi­la i ini­ci­ja­ti­va da se iz­me­ni Kri­vič­ni za­ko­nik i ’osvet­nič­ka por­no­gra­fi­ja’ pre­po­zna kao po­seb­no kri­vič­no de­lo”, is­ti­če po­ve­re­ni­ca za za­šti­tu rav­no­prav­no­sti Bran­ki­ca Jan­ko­vić.

Ona is­ti­če da prak­sa ove ne­za­vi­sne dr­žav­ne in­sti­tu­ci­je po­ka­zu­je da su i u pro­te­kloj go­di­ni že­ne bi­le u lo­ši­jem po­lo­ža­ju u od­no­su na mu­škar­ce u do­me­nu ra­da i za­po­šlja­va­nja, pa su če­sti slu­ča­je­vi dis­kri­mi­na­ci­je trud­ni­ca i po­ro­di­lja, že­na ko­je su pred pen­zi­jom, oso­ba sa in­va­li­di­te­tom i Rom­ki­nja. Za­to je za po­ve­re­ni­ka va­žna te­ma bi­lo osnaživanje že­na – uspe­šno je spro­ve­den pro­je­kat za una­pre­đe­nje po­lo­ža­ja že­na i de­voj­či­ca u ru­ral­nim obla­sti­ma, uz vi­dlji­ve re­zul­ta­te za vi­še de­se­ti­na po­ljo­pri­vred­ni­ca ko­je su do­bi­le opre­mu za pre­ra­du vo­ća i po­vr­ća i za­vr­ši­le obu­ke iz po­slov­nog pla­ni­ra­nja, ra­da na ra­ču­na­ru, mar­ke­tin­ga i ko­mu­ni­ka­ci­ja. Nji­ma je bi­la po­sve­će­na i go­di­šnja kon­fe­ren­ci­ja po­ve­re­ni­ka „Po­gled u bu­duć­nost”, ko­ja je odr­ža­na po­vo­dom Me­đu­na­rod­nog da­na to­le­ran­ci­je, 16. no­vem­bra i po­sve­će­na raz­bi­ja­nju rod­nih ste­re­o­ti­pa i osna­ži­va­nju že­na.

Po­red re­dov­nog go­di­šnjeg iz­ve­šta­ja, po­ve­re­nik je to­kom 2022. go­di­ne iz­ra­dio Izveš­taj o monitoringu sprovođenja Na­ci­o­nal­nog ak­ci­o­nog pla­na za primenu Rezolucije 1325 Saveta bez­bednosti Ujedinjenih nacija – žene, mir i bez­bednost u Republici Srbiji (2017–2020), a sa­či­nje­na je i re­dov­na go­di­šnja Ana­li­za uče­šća že­na u jav­nom i po­li­tič­kom ži­vo­tu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.