Stres za decu, finansijski šok za roditelje
Kada u junu poslednji put zazvoni školsko zvono za osmake i đake završnih razreda srednjih škola, to neće biti kraj, već početak jedne sasvim nove avanture u životu ovih mladih ljudi. Otvoriće se nova faza obrazovanja, zaiskriće nova interesovanja, a i ljubavi... A osim što đake mahom stresira polaganje prijemnih i maturskih ispita, ništa manje nisu im traumatične ni pripreme za maturske večeri. Dok deca biraju toaletu opravdavajući je čarobnim rečima „To je jednom u životu”, roditelji najčešće sabiraju troškove koji su zaista, čak i u najoptimalnijim uslovima, astronomski.

Znajući šta ih čeka, neki su počeli da štede još prošle godine, drugi ispisuju čekove, neki provlače kreditne kartice...
„Mi smo još u martu počeli da razgledamo, kupili smo neke sitnice i osmislili kako će se Nenad obući za matursko veče. Mada, nama je neuporedivo lakše nego devojčicama. Nenad je moje starije dete, pre dve godine imali smo malog maturanta, odnosno maturantkinju i to je bilo daleko zahtevnije. Mislim da je najvažnije da pripreme za ovo njima najvažnije veče počnu što ranije. Jednostavno, ako ostavite sve da rešavate u poslednji čas, onda je baš pritisak. Lakše se odaberu i odeća i obuća, jer svi od maja navale da kupuju, svuda su velike gužve i da budem iskrena, čini mi se da u tom periodu neki i dignu cene. Jun nije samo sezona matura, nego i svadbi i onda je taj period udaran za krojačice, frizere, šminkere”, priča Ivana Spasojević, iskusna mama malog i velikog maturanta, koja je odlučila da sebi olakša finansijski šok i tako što svakog meseca kupuje poneku stvar za predstojeću maturu.

Tri maturanta – velika sreća i radost
U porodici Kadijević posebno je zanimljivo poslednjih nedelja, jer oni spremaju čak tri maturanta – dva napuštaju gimnaziju, a jedan osnovnu školu. Osim uzbuđenja i radosti, ne kriju da je i priprema veliki udarac za kućni budžet.
„Deca su vrlo skromna, nema tu nekih prevelikih troškova, firmirane odeće, obuće, ne znam kakvih posebnih izmišljanja. Ali, ako bi sad grubo računala, po detetu je potrebno oko 50.000 dinara za veliku maturu. Za malu je trošak nešto manji”, kaže Tatjana Kadijević koja ima maturantkinju i dva maturanta.
Spisak troškova
Maturanti biraju. Izbor je šarolik, baš kao i cene. Da se spreme, od glave do pete, đaci završnih razreda olakšaće roditeljski budžet najmanje za prosečnu platu.
Radnje su već pune omladine koju trese groznica maturske večeri.
Maturantkinje su ozbiljna pretnja roditeljskom novčaniku, ne spore mame i tate, razoružani željom kćerki da se u najboljem izdanju pojave na proslavi. Kada je reč o velikoj maturi, bira se ozbiljna toaleta.
Svečane haljine su od 12.000 dinara pa naviše. Za dizajnerske kreacije izdvaja se i po 50.000 dinara.
Obuća je otprilike sličnih cena, a na spisak treba dodati i tašnicu i nakit što košta dodatnih petnaest hiljada dinara.
Devojke mahom sve imaju posebnu frizuru i šminku, kao i nokte za taj dan, a za to je potrebno platiti minimalno 12.000 dinara.
Momci su manje zahtevni i manje opterećeni pripremama. Kupuju uglavnom odelo za koje je potrebno izdvojiti od 20.000 dinara pa naviše, kaiš je oko 4.000, cipele 12.000, a košulja kvalitetnija 8.000 dinara. Kada je reč o Beogradu, na njihov račun ide i iznajmljivanje limuzina ili posebnih kola što staje dodatnih 6.000 dinara minimalno, a za cveće za pratilju potrebno je gotovo isto toliko novca.
Veliki maturanti svoje veče proslaviće u nekom od elitnih beogradskih hotela koji se takmiče u ponudi koja je zaista raznovrsna i sadržajna, a cene za večeru, zabavno-muzički program „prava sitnica” – u proseku 10.000 dinara. Za malu maturu manji će biti i izdatak, u proseku oko 5.000 dinara.

Doduše, budući srednjoškolci manje su zahtevni kada je reč o toaleti. Oni se češće opredeljuju za neku sportsku eleganciju, i devojčice i dečaci, a na svečanu večeru idu autobusom i organizovanim prevozom, za razliku od vršnjaka u unutrašnjosti koji se od škole do svečane sale prošetaju centrom grada. Čak ni kiša ne sprečava ovaj običaj koji se s pažnjom prati.
Mora li matursko veče da bude tako skupo, pitanje koje se iz godine u godinu ponavlja. Kako reče jedna baka, ja sam to pitala moju ćerku, a ona sad isto pitanje postavlja mojoj unuci. Primećuje da je srećna što u njeno vreme nije bilo interneta i društvenih mreža, pa se slavilo bez mnogo komentara. „Sad svi dižu frku, kao da je to nešto što se prvi put radi, drugarske večeri su se slavile oduvek i u restoranima. I svi pamtimo te proslave i dan-danas. E, sad što se preteruje sa frizurom, šminkom, garderobom, to je već neka druga priča.”
Mature su za decu velika stvar
I mala i velika matura tinejdžerima znače, nema dileme da taj trenutak donosi jedno veliko uzbuđenje u kome učestvuje i porodica, bake, deke, tetke, teče....
Malima, čini se, matura više znači, jer oni to baš doživljavaju kao ulazak u svet odraslih, nosi neku notu ozbiljnosti.
Veliki drugačije gledaju na to veče, oni mahom već i izlaze, pa im to nije tako značajan događaj.
„Deca, kada završavaju osnovnu školu, možda ne shvataju baš do kraja šta im je važno, ali razumeju da je matura jedno posebno veče posle koga će i oni biti veliki. Zaista se mnogo raduju, spremaju, vidi se da im je stalo”, navodi psiholog Katarina Vrcan koja ima decenijsko iskustvo u radu s maturantima u osnovnim školama.

Proslava posle proslave
Osim maturske večeri, tačnije posle same večere, maturanti najčešće nastavljaju proslavu. Malima je najveća zabava da se okupe kao generacija još jednom u školskom dvorištu i zabava tu traje do duboko u noć.
Stariji najčešće obilaze klubove ili splavove što dodaje još koju hiljadu na trošak, ali i još koju sliku urezanu u sećanju koja će se pamtiti dugo, dugo.
Večera na rate
Plaćanje večere u hotelu ili restoranu jedan je od troškova koji se plaća na rate, a škole uvek imaju na raspolaganju i neko gratis mesto, pa je to često namenjeno deci čiji roditelji imaju manje finansijskih mogućnosti.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.