Nedelja, 27.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Izložba posvećena kafi u aranđelovačkom muzeju

Istraživanje je trajalo osam meseci i objedinilo je etnologiju, istoriju, biologiju, hemiju, antropologiju, kaže autorka Aleksandra Savić
Етиопија је постојбина кафе, Уживање у напитку зависи и од избора шољица (Фото НМА)

Aranđelovac – Izložba pod nazivom „Kafa, uzbudljiva priča o dobrom ukusu” autorke Aleksandre Savić, koju je Narodni muzej u Aranđelovcu organizovao u saradnji sa Prirodnjačkim muzejom u Beogradu, izazvala je veliko interesovanje publike. Prema rečima autorke, istraživanje je trajalo osam meseci, objedinilo je etnologiju, istoriju, biologiju, hemiju, antropologiju, a zahvaljujući baristima probala je mnogo vrsta kafe.

– Kafa se svuda kaže isto, ima isto značenje, ali se ne pije isto. Kada pijemo kafu, ne razmišljamo mnogo. Znamo da li je pijemo sa ili bez šećera, volimo njen miris, ukus, uživamo u aromi, ali ne pomislimo odakle je došla ova biljka koja je oblikovala i svetsku istoriju, kako izgleda, kako se uzgaja, kakav je proces njene prerade i kakvu priču nosi sa sobom. Priča o kafi je neverovatna i podstakla me da se upustim u jedno lepo i veliko istraživanje, da je na popularan i muzeološki način predstavim i dam odgovore na mnoga pitanja. Podsećam da se kafa kotira na berzi odmah iza nafte, uzrok je mnogih društvenih nepravdi, krijumčarila se, zbog nje se ratovalo. Interesovanje za ovu izložbu je veliko i već je deveti put izlažemo publici širom zemlje – rekla je autorka.

Na izložbi su predstavljeni modeli ploda i semena kafe arabike, robuste i liberike, kao i uzorci ovog napitka sa brojnih lokacija širom sveta. Na otvaranju je bilo reči i o Etiopiji – postojbini kafe, o kafi kroz istoriju njene proizvodnje, o evropskim i beogradskim kafedžinicama, osnovnim tipovima pripreme, najraznovrsnijim ukusima kafe, o postojanju čak 120 vrsta kafe, kao i da kofein može biti smrtonosan ako se u organizam unese 10 grama ove čiste supstance. Posetioci mogu da saznaju kako je kafa dospela u Evropu, kako je prva kafedžinica na Starom kontinentu otvorena baš u Beogradu, zašto su ljubitelji kafe kažnjavani batinanjem, kako se kafa prvo koristila kao versko piće, a zatim kao lek, zašto je tokom istorije bila zabranjivana, kako je dobila odobrenje pape u 16. veku, zašto su se žene u Engleskoj bunile protiv kafe... Imaju priliku i da vide prepariranu životinju – azijsku cibetku (mačku), koja se hrani plodovima kafe, a koja stvara najskuplju kafu na svetu – kopi luvak. Među eksponatima su i šoljice, mlinovi za kafu i pekači iz različitih delova sveta i perioda.

– Deo izložbe posvećen je i običajima posluživanja kafe u Srbiji tokom istorije, ali i aranđelovačkom tradicionalnom posluženju koje čine slatko, točena „kisela” voda i kafa, kao i deo eksponata iz naše etnološke zbirke – objasnila je Zorica Petrović, viši kustos-istoričar Narodnog muzeja u Aranđelovcu.

Otvaranje izložbe upotpunio je ekspert za pravljenje kafe, barista i sportski novinar Bojan Đorđević, koji je uspeo da obori rekord iz Ginisove knjige jer je za 24 časa skuvao 2.276 šoljica kafe. Ovaj umetnik se bavi i slikanjem pomoću taloga kafe, a svoju ljubav je pretočio u knjigu „Moje nijanse kafe” (2021), namenjenu svima a posebno baristima, koju je ovom prilikom predstavio Aranđelovčanima.

Postavku autorke i muzejskog savetnika Aleksandre Savić, koja traje do 18. juna, prati i istoimena publikacija u izdanju Prirodnjačkog muzeja. Inače, saradnja ove dve muzejske ustanove je višedecenijska, a pre nekoliko godina, Savićeva je u aranđelovačkom muzeju gostovala sa još jednom zapaženom izložbom „Staro i nestalo voće Srbije”.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.