Bol u ramenu može nastati i zbog tumora pluća
Broj pacijenata obolelih od tumora pluća uvećava se iz godine u godinu.
Ukupan broj obolelih za prošlu godinu se povećao za 12 odsto, dok je dijagnozu ove bolesti dobilo čak 55 odsto više žena nego ranijih godina.

Pukovnik docent dr Nebojša Marić, grudni hirurg Vojnomedicinske akademije, kaže da je nepopularno reći, ali da je istinita činjenica da pojavi bolesti doprinosi to što veliki broj građana puši. Pušenje cigareta i udisanje duvanskog dima su najubedljiviji faktor rizika za pojavu ove bolesti.
‒ Simptomi ove bolesti su često nespecifični i uopšteni od malaksalosti, ubrzanog zamaranja i bolova u različitim delovima tela do konkretnijih simptoma kada je bol lokalizovan u grudnom košu, što može biti posledica zahvatanja pluća ili rebara tumorom. Poslednji ali i najbitniji takozvani alarmantni tip simptoma su oni kada se može i posumnjati odmah na ovu opasnu bolest. Tu posebno navodim iskašljavanje sveže krvi i dugotrajan iritantan i produktivan kašalj kao i nedostatak daha. Naravno, ne treba odmah posumnjati na najgori scenario prilikom pojave simptoma, ali ne treba ni dugo čekati do trenutka kada se treba javiti lekaru – ističe dr Marić.
Za otkrivanje ove bolesti naš sagovornik često koristi matematički izraz „algoritam” (opis za rešavanje nekog problema), a on podrazumeva tri osnovne dijagnostičke procedure. To su radiografija pluća i napredniji i specifičniji multislajsni skener grudnog koša kojim se može uočiti gde je lokalizovan tumor i koji deo pluća zahvata. Druga procedura je bronhoskopija, kojom se vidi kako izgleda bronhijalno stablo iznutra i da li ima znakova prodora tumora unutra, što može biti uzrok iritantnog kašlja i opstrukcija prilikom disanja, ali nudi i mogućnost uzimanja adekvatnog uzorka za preciznu histopatološku dijagnozu, odnosno određivanje tipa tumora. Treći dijagnostički orijentir daje procena plućne funkcije tj. spirometrija sa kojom lekari imaju uvid kolika je takozvana respiratorna rezerva pacijenta i procenjuju kolika će ostati nakon operacije.
‒ Bol u ramenu može biti simptom tumora pluća i nastaje zbog nadražaja nerava koji okružuju pluća. Pancoast tumor je oblik tumora koji se razvija u vrhu pluća i širi se u predeo ramena vršeći pritisak na nerve ramenog pojasa. Pošto se razvija u vrhovima pluća ova vrsta tumora kasno daje simptome upornog kašlja, iskašljavanja krvi i otežanog disanja. Da se posumnja na malignu bolest pre nego na bol uzrokovan artritisom su osobine ovog bola, odnosno njegov veći intenzitet u toku noći i prisutnost bola i u stanju mirovanja. Pored toga vrlo često kod tih pacijenata postoji i spušten kapak, sužena zenica, udubljeno oko i nemogućnost znojenja lica. Svakako savetujem da se kod pojave bola u ramenu uradi rendgenski snimak pluća ‒ dodaje naš sagovornik.
Još uvek prioritetan izbor za lečenje je hirurgija. Uz to, primenjuje se vrlo često hemio ili imunoterapija pre ili posle operativnog lečenja. U odabranim slučajevima primenjuje se i zračna terapija. Operacija podrazumeva uklanjanje obolelog dela plućnog tkiva koji je zahvaćen tumorom i uklanjanje limfnih žlezda kojima je to tkivo bilo okruženo.
‒ Vremenski operacije traju od jednog do tri sata. Preporuka je da se fizikalni tretman započinje što ranije i podrazumeva vežbe disanja i brzu vertikalizaciju operisanih pacijenata. Operativni rez se nalazi između rebara i ovaj hirurški pristup je jedan od najbolnijih pristupa u hirurgiji. Ukoliko sve prolazi uredno i bez komplikacija broj dana koje pacijent provede u bolnici iznosi sedam do 10. Postoji i VATS hirurgija, odnosno minimalno invazivni tip grudne hirurgije gde uz pomoć kamere, koja se plasira kroz zid grudnog koša, kroz mali rez između rebara i upotrebom dugačkih hirurških instrumenata koji se plasiraju obično kroz isti otvor, izvodi operacija sa istim rezultatom koji postižemo i otvorenom hirurgijom. Rezultat je isti kao i prilikom obične operacije, a prednosti se ogledaju u manjim pristupnim ranama na telu što doprinosi bržoj vertikalizaciji i oporavku i kraćem boravku pacijenta u bolnici – navodi dr Marić.
Tehnološki razvoj i savremeni trendovi favorizuju stalni napredak i inovativnost u hirurškim procedurama tako da je robotska hirurgija sve zastupljenija, što doprinosi sigurnijim rezovima.
‒ Klinika za grudnu hirurgiju VMA od ove godine uvodi u rad robotski stapler, uređaj kojim se plasiraju mehanički noževi u unutrašnjost grudnog koša i kojim se odstranjuje patološko tkivo i tako će se još unapređenije izvoditi video-asistirane operacije. Nadam se da je to prvi korak do uvođenja kompletne robotike u grudnohirurške procedure u što bližoj budućnosti ‒ dodaje dr Marić.
Kovid 19 je direktno uzrokovao učestaliju pojavu promena u plućima. Naš sagovornik kaže da se uverio u brzu revitalizaciju pluća nakon preležane bolesti do nekad teško objašnjivih bioloških mehanizama kako je do toga došlo, od pluća koja su bila „išarana promenama” do potpuno čistih pluća za jako kratak vremenski interval. Bilo je i negativnih scenarija kada se i pluća nisu oporavljala i kada je bolest uzimala svoj danak.
‒ Najpraktičniji ali i najnepopularniji savet pušačima bio bi da prestanu da puše. U suprotnom poželjno je da se kod dugogodišnjih pušača starijih od 40 godina uradi niskodozni multislajsni skener. Interval učestalosti pregleda tog tipa bio bi dve godine. U rizičnu grupu svakako spadaju i srodnici obolelih od karcinoma pluća – upozorava dr Marić.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.