Burno o politici i policiji na Senatu UB
Kako se ovih dana politika uvlači u svaku poru svakodnevice, tako se i juče provukla na sednici Senata Univerziteta u Beogradu, koja je u svom finišu delimično podsetila i na skupštinsku debatu. Okupljenim dekanima, direktorima instituta i studentskim predstavnicima prof. dr Biljana Abolmasov, dekan Rudarsko-geološkog fakulteta (RGF), izrazila je nezadovoljstvo javnim delovanjem prof. dr Ratka Ristića, prorektora za međunarodnu saradnju UB, podvlačeći da bi „kao desničar bio pošten kada bi dao ostavku” na tu univerzitetsku funkciju. Razlog njene ogorčenosti je, kaže, to što se prorektor zalaže za zatvaranje rudnika u trenutku kada jedna članica UB, Rudarsko-geološki fakultet, žestoko kuburi sa nedostatkom studenata koje školuje za tu struku i upisuje samo 38 odsto planirane kvote brucoša. Izrazila je žaljenje što prorektor Ristić nije prisustvovao baš ovoj sednici Senata i direktno čuo njen apel.
Ogorčena nedavnim ulaskom policije na Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER), dekan te ustanove prof. dr Marina Šestić je zatražila od članova Senata da glasaju i osude to neprimereno ponašanje, jer smatra da su pripadnici reda narušili član 8. Zakona o visokom obrazovanju i 72. član Ustava, koji fakultetima i univerzitetu garantuju autonomiju. Šestićeva je podvukla da je ponašanje policajaca bilo neprijatno iskazano kao „krajnje zastrašivanje”, a da su im dali svu dokumentaciju koju su tražili iako nisu dobili odgovor na pitanje zbog čega to čine.
– Mislim da je razlog dolaska budžetska inspekcija. Zamolili smo policajce da se naredni put najave, ali došli su ponovo iznenada i samo pošli pored portira koji im je uzalud rekao da sačekaju jer dekanka još nije stigla na fakultet. Obratila sam se Rektoratu UB, unutrašnjoj kontroli i medijima. Rektor je zakazao sastanak sa predstavnicima tog policijskog odeljenja – istakla je prof. Šestić.
Rektor Đokić je pojasnio da su se sastali sa šefom kriminalističke policije, čijem odeljenju policajci pripadaju, i da je od njega dobio obećanje da će ubuduće ovakve provere najaviti predstavnicima univerziteta.
– Oni su ovo opravdali time što su dobili nalog od javnog tužioca da na fakultetu prikupljaju dokumentaciju i rekli da nemaju dozvolu da kažu u koju svrhu. U Statutu UB piše da pripadnici MUP-a ne mogu da uđu u univerzitetske prostorije, sem kada su najavljeni, ili pozvani, osim kada se radi o pet, šest stavki, a jedna je imovina, pod kojom može svašta da se tumači. Mi nemamo pravo da ih ometamo u obavljanju posla, ali oni ubuduće moraju sa respektom da dolaze na univerzitet – podvukao je Đokić.
Šestićeva je naglasila da što se tiče izuzetka sa imovinom u pomenutom članu statuta piše da policajci mogu slobodno da dođu na univerzitet samo u slučajevima kada treba da je zaštite prilikom požara i sličnih nezgoda.
Dekan Pravnog fakulteta, prof. dr Zoran Mirković, istakao je da je dobar put da se ovaj slučaj reši posredstvom Rektorata, ali i da je od kraja 12. veka i akta cara Fridriha Barbarose, autonomijom univerziteta garantovano da uniformisana osoba ne može bez dozvole da uđe na njega.
– Imamo primer u istoriji UB da je posle ulaska policije na njega jedan rektor dao ostavku – podsetio je Mirković.
Dekan Hemijskog fakulteta, prof. dr Goran Roglić, naglasio je da bi Senat trebalo da osudi ovo neprihvatljivo i neprimereno ponašanje, dok je „loptu spustio” prof. dr Vladimir Cvetković, dekan Fakulteta bezbednosti, naglasivši da bi, radi merodavnosti odluke o osudi trebalo da je odlože za proširenu sednicu rektorskog kolegijuma kako bi dotad dobili podrobnije informacije šta se sve tu dogodilo, što je na kraju rektor Đokić aminovao.
Dekan Pravnog fakulteta inicirao je da Senat za Svetosavsku nagradu predloži profesore te institucije prof. dr Milenu Đorđević i prof. dr Vladimira Pavića, a rektor Đokić javno je čestitao prof. dr Lazaru Davidoviću, dekanu Medicinskog fakulteta, što je juče promovisan u počasnog doktora Medicinskog fakulteta Univerziteta Tesalije. Senat je, između ostalog, izabrao i nove članove Etičke komisije, jer je prethodnima istekao mandat, a dekan Filološkog fakulteta, prof. dr Iva Draškić, zamolila je rektora da im posreduje u kontaktu sa tim telom jer „imaju šum u komunikaciji” o pitanju odlučivanju o sumnjivim doktoratima
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.