Subota, 14.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zašto se Berlin meša u naš izborni proces

Kontinuitet politike najviše smeta nekim zapadnim centrima jer neće biti promene, nema priznanja tzv. Kosova, ni uvođenja sankcija i odustajanja od političke nezavisnosti, ocenjuje Zoran Milivojević
(Фото EPA-EFE/Filip Singer)

Samo četiri dana nakon izbora u Srbiji predsednik Aleksandar Vučić obavestio je javnost da državni organi sastavljaju važno pismeno saopštenje o uplivu i mešanju jedne važne zemlje u izborni proces u Srbiji na do sada najbrutalniji način. Rekao je da veruje da će do Nove godine ono biti završeno, kao i da će pred pravoslavni Božić moći da se uputi celom svetu, da se vidi kako se vrši takva vrsta mešanja u procesu koji bi trebalo da suvereno pripada jednoj nezavisnoj zemlji. I dok s pojedinih adresa na Zapadu stižu kritike na izbore u Srbiji, deo opozicije, okupljen oko koalicije „Srbija protiv nasilja” već pet dana protestuje ispred sedišta Republičke izborne komisije (RIK) zbog navodnih neregularnosti na izborima i zahteva njihovo ponavljanje, pozivajući na radikalizaciju protesta.

Govoreći o uplitanju stranaca u izborni proces, karijerni diplomata Zoran Milivojević kaže da ako je neko pozvan da govori o mešanju u ovaj proces u jednoj zemlji, onda je to njen predsednik. Navodi da se to uplitanje manifestuje podrškom nekih vaninstitucionalnih pokušaja da se dovede u pitanje izborni proces i pritiskom iz nekih zapadnih centara da se ne poštuju rezultati izbora, već da se ide na vaninstitucionalna rešenja i na osporavanje izbora. „Uveren sam da je tog mešanja bilo i da promene stavova koje izražavaju neki posmatrači i neki zapadni centri pokazuju da toga ima”, ističe sagovornik našeg lista, navodeći da se odvija na dva nivoa. S jedne strane, kako kaže, tu je nezadovoljstvo rezultatima izbora zato što izbori potvrđuju kontinuitet politike, kao i da se s tom politikom i njenim liderom mora računati u budućnosti. „Druga stvar je što se pokazuje da je Zapad podržavao neke opozicione strukture koje sada pokušavaju da dovedu u pitanje izborni proces”, ističe Milivojević.

Da se u izborni proces u Srbiji meša Nemačka, ocenio je za Tanjug Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost, dodajući da je to skandalozno pogotovo ako se ima u vidu da su posmatrači upravo iz te zemlje prisustvovali izbornom danu, i na izborni dan nisu imali nikakve zamerke na sam izborni proces koji je proticao u najboljem redu. Podsetio je da su ti posmatrači prisustvovali i potpisivanju zapisnika sa izbora. A politikolog Zoran Milosavljević istakao je da mi znamo kakve su procedure i prema tim procedurama ćemo se ponašati, kao i da misli da pritisci nisu ništa novo za naše političko okruženje. On je to rekao povodom objave Ministarstva spoljnih poslova Nemačke o izborima u Srbiji, u kojoj se navodi da su izborne nepravilnosti „neprihvatljive”. Milosavljević je naveo da s našim evropskim partnerima treba da budemo ekonomski partneri, da rastemo zajedno, ali da ipak neke naše odluke moramo donositi samostalno.

Prema mišljenju potpukovnika Kontraobaveštajne službe u penziji Ljubana Karana reč je o mešanju najmanje jedne zemlje. „Mislim da ima mešanja više država ili vodećih država NATO-a ili najjačih obaveštajnih službi. One mogu da utiču na događaje u manjim državama”, ukazuje Karan za naš list. Ovo se dešava kada vlast u jednoj zemlji nije po meri određenih centara moći. Karan ističe da je predsednik Vučić sa svojom garniturom povukao crvene linije u vezi s KiM, Republikom Srpskom, vojnom neutralnošću, poslovanjem i komunikacijom sa onima s kojima oni ne vole da Srbija komunicira i to je ono što očito nije u skladu sa interesima određenih stranih faktora.

Zoran Milivojević ističe da kontinuitet politike jeste ono što najviše smeta nekim zapadnim centrima moći, jer to znači da, govoreći običnim jezikom, neće biti promene, nema priznanja tzv. Kosova, nema uvođenja sankcija, nema odustajanja od političke nezavisnosti, nema dovođenja u pitanje spoljnopolitičke orijentacije i principa. Kada je reč o izborima u našoj zemlji, smatraju sagovornici „Politike”, rezultati izbora su jasni. „Većina je do te mere ubedljiva da padaju svi argumenti, dokaza nema, ovi izbori su potvrdili i legalitet i legitimitet aktuelnih vlasti, politike te vlasti i do sada i za ubuduće, prema tome, tu nema nikakvih razgovora, nema šta da se mi suprotstavljamo. Naprosto, tu nema argumenata i nema osnove, i nema potrebe da se reaguje uopšte na takvu vrstu zahteva. Treba poštovati politički proces, treba poštovati institucije, treba poštovati proceduru do kraja i to je to, izneti argumente u prilog toga”, navodi Milivojević.

Govoreći o izbornim rezultatima, Karan napominje da se očekivalo kakvi će oni biti. Trebalo je da budu povod, ističe naš sagovornik, za nekakve proteste, nemire koji će trajati, zahvaljujući delu opozicije, a kako navodi, biće potpomognuti na razne načine iz inostranstva, bilo tajno, bilo perfidno, potrebom da se vrše istrage. „Iako su njihovi predstavnici bili ovde i pričali da je sve ispravno. Čim su prešli granicu, pod pritiscima ili po nagovoru, zna se kako se to radi, ako su potkupljeni, sada pričaju neke druge stvari i oni prenose neke sumnje, iako su svoj potpis dali da je sve ispravno”, ukazuje Karan.

A da bi se država zaštitila od ovakvih uplitanja, prema rečima Milivojevića, potrebno je da se identifikuju i, kao što je predsednik Srbije najavio, da se jasno vidi ko i kako se meša, da se da do znanja da je to neprihvatljivo i da se u tom smislu država ponaša u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima, uključujući i primenu mera, ako za to postoje razlozi u zakonodavnoj i drugoj sferi.

Ljuban Karan navodi da država radi na tome da se zaštiti. „Naše službe, koje su zadužene za unutrašnju bezbednost i stabilnost, pre svega Bezbednosno-informativna agencija (BIA) i Vojnobezbednosna agencija (VBA), pa i Ministarstvo unutrašnjih poslova, uspešno se bore, čak razbijaju špijunske mreže, razotkrivaju nekakve aktivnosti i likove koji su na vezi sa strancima, a prave unutrašnje nemire i nasilje na ulicama, razotkrivaju način plaćanja i ko plaća da prave nerede mlade ljude, tako uspešno se bore. Jedino protiv tajnih nasrtaja tajnih službi problem je što mogu da se bore samo specijalizovane službe koje poznaju podrivački način rada, naše mogućnosti su u tom pogledu ograničene zato što smo mala država”, ističe Karan. Zaključuje da će „unutrašnje podrivačke strukture potpomognute spolja” oslabiti naše pregovaračke pozicije u diplomatskim spekulacijama u vezi s KiM i za sve što se bude pregovaralo.

 

Karan: Agenti uticaja dobijaju više novca ako su protesti rušilački

Za šemu delovanja, kada je u pitanju uplitanje u izborni proces jedne zemlje, Ljuban Karan objašnjava da postoji nekoliko načina. „Prvi način je podrivački preko obaveštajnih službi ili špijunskih mreža. Naše obaveštajne službe su uspele da razbiju neposredno pred izbore dve značajne špijunske mreže – jednu hrvatsku i jednu bugarsku”, navodi i dodaje da to nisu radile samo za svoje interese, već kao ekspozitura velikih NATO službi. „Drugi način podrivanja jeste da koriste one spavače koji su vrbovani svojevremeno iz nekih razloga i nekim povodima, da li ucenama, obećanjima ili drugačije”, ističe i dodaje da su možda najvažniji za buduće događaje agenti uticaja. Njih je, kako kaže, teško prepoznati, a oni postoje i naša država je premrežena njima.

„Agenti uticaja, najčešće, nisu klasična agentura, da su na vezi sa stranim obaveštajnim službama, nego su na vezi posredno, preko inostranih donatorskih kuća, koje jednostavno novcem regulišu njihovo ponašanje. Ako izlaze na proteste, dobiju više novca, ako su ti protesti nasilni, rušilački, dobiju još više, ako ne izlaze i ne protestuju, dobiju manje ili ne dobiju ništa. Novac se dozira preko tih agenata uticaja, to je osnovna stvar, a sporedna je da tim agentima obećavaju kule i gradove, čim se uspostavi nekakav novi režim, kada se sruši stari, oni će biti na značajnim mestima, oni će upravljati, raspolagati novcem. Tako to rade moćne zapadne obaveštajne službe i uopšte moćne službe, ne samo zapadne”, ističe Karan i u tom kontekstu pominje one koji su u nevladinim organizacijama, udruženjima građana i imaju uticaj na veći broj ljudi s kojima mogu da manipulišu i izvedu ih na ulicu. U osnovi svega, kako kaže, jeste ideja prevrata.

„Aktuelna vlast u Srbiji dobila je sa ubedljivom većinom nove izbore i oni nisu podložni ni ucenama ni strahovima na osnovu nekih pretnji, niti zainteresovani za nekakva obećanja, ne mogu ih kompromitovati iako to pokušavaju godinama. Jednostavno, ne mogu naći nikakav modus da ova vladajuća garnitura na čelu s predsednikom Vučićem bude podložna njihovim uticajima, predlozima, da uradi ono što traže: od priznanja Kosova do gašenja Republike Srpske, do prekida veze s Rusijom, uvođenje sankcija, da se odreknu vojne neutralnosti i uđu u antiruski front, to je ono što ova vlast neće da uradi i traži se ona koja će biti poslušna i koja će izvršavati jednostavno te sugestije i direktive”, kaže Karan.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Драган
Germani su kroz celu istoriju dokazani zločinački neprijatelji srpskog naroda i srpske države, od njih se može očekivati svaki oblik zlosmrdja.
Pobesneli max
Pravo pitanje je zašto se nije mešala do sada.... Ni Nemačka, ni SAD, Francuska

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.