Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
INTERVJU: BRANKO TERZIĆ, američki ekspert za spoljnu politiku i energetiku

Izborna trka u SAD se zahuktava, još ima vremena za iznenađenja

Ankete ukazuju da se 65 odsto građana SAD ne slaže s načinom na koji Bajden obavlja svoje predsedničke dužnosti, a samo 33 odsto podržava njegovu politiku
(Фото приватна архива)

Specijalno za „Politiku”
Vašington – Američki Srbin Branko Terzić, ekspert za spoljnu politiku i energetiku, u razgovoru za „Politiku” osvrnuo se na nedavne izborne pobede mogućeg predsedničkog kandidata Republikanske stranke Donalda Trampa u državama Ajova i Nju Hempšir. Terzić je međunarodno priznati konsultant sa sedištem u Vašingtonu, ranije je služio u administracijama predsednika Džordža Buša Starijeg i predsednika Bila Klintona kao komesar Federalne energetske regulatorne komisije, a bio je i funkcioner Republikanske stranke u državi Viskonsin i delegat republikanske konvencije.

Šta ove pobede znače za Trampove predsedničke aspiracije?

Ove dve pobede su značajne za Trampa jer su korak dalje u pravcu republikanske nominacije. Pobeda na primarnim izborima u Južnoj Karolini, koji se održavaju prekosutra, najverovatnije bi eliminisala ili znatno smanjila izglede njegovog glavnog republikanskog rivala, dva puta izabrane guvernerke ove države Niki Hejli. Ukoliko Hejlijeva ne bude u stanju da pobedi u „svojoj” državi, Tramp bi imao dobar adut – da ona ne bi mogla da bude pobednik ni na nacionalnoj sceni. S druge strane, Trampa konzistentno podržava oko 50 odsto republikanskih birača u Južnoj Karolini, u odnosu na samo 20 odsto birača koji podržavaju Hejlijevu.

Ko daje glavnu podršku Niki Hejli, republikanskoj kandidatkinji broj dva, i kakvu su njeni izgledi?

Prema anketama javnog mnjenja, Niki Hejli bi odnela pobedu nad sadašnjim predsednikom Džozefom Bajdenom zbog podrške nezavisnih birača (49 odsto), koji su brojniji u poređenju sa republikancima (25 odsto) ili demokratama (25 odsto). Međutim, u skladu sa sistemom primarnih izbora, Hejlijeva bi morala najpre da pobedi na republikanskim izborima, gde baza konzervativnih birača obezbeđuje podršku Donaldu Trampu sa 52 odsto glasova.

Da li se pojavljuju obrisi nove Bajdenove strategije, posebno u pogledu emigranata i ekonomije?

Stav administracije predsednika Bajdena u pogledu ilegalne emigracije je prerastao u glavni problem zbog ogromnog priliva ilegalnih doseljenika (6,3 miliona) otkako je on postao predsednik, januara 2021. Prema ovomesečnim podacima agencije za istraživanje javnog mnjenja „Pju”, samo 28 odsto anketiranih smatra da je ekonomija SAD dobra. Ista anketa ukazuje da se 65 odsto anketiranih ne slaže s načinom na koji Bajden obavlja svoje predsedničke dužnosti, a samo 33 odsto podržava njegovu politiku. S druge strane, Bajdenove pristalice nastoje da ubede birače, mada neuspešno, da su ekonomski indikatori, uključujući stepen zaposlenosti, cene energenata i kretanja na berzama, pozitivni kao rezultat njegovog predsedničkog delovanja.

Kratkoročno gledano, kako bi na izborni proces mogli da utiču glavni izazovi mogućih protivkandidata – za Trampa njegovi sudski procesi, a za Bajdena kognitivna pitanja?

Preimućstva i nedostaci oba kandidata ostali su isti tokom kampanje. Glavno Bajdenovo preimućstvo je što je on aktuelni predsednik. Njegov glavni nedostatak je životna dob – ima 81 godinu. Na sve to, tu je i sada eksplozivno pitanje emigracije.

Glavno Trampovo preimućstvo je njegova solidna baza među konzervativnim republikanskim biračima. On je ranjiv u pogledu negativnih vesti povezanih sa sudskim procesima. Tramp ima 77 godina, a Niki Hejli 52, što ona često naglašava kao potrebu za generacijskom promenom.

Ipak, treba imati na umu da će predsednički izbori biti održani tek za deset meseci, tako da ima vremena da neka nova ili neočekivana unutrašnja ili spoljnopolitička pitanja utiču na mišljenje javnosti o tome ko bi trebalo da bude naredni predsednik SAD.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Filip
U zemlji u kojoj su demokrati i republikanci, nikad nije bilo iznenadjenja, sve se zna i vrlo je čitko.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.