Vojnomedicinska akademija obeležila 180. rođendan
Vojnomedicinska akademija (VMA) obeležila je 180 godina postojanja. Tim povodom u Domu Garde Vojske Srbije na Topčideru priređena je akademija. Među zvanicama bili su ministri u Vladi Srbije, narodni poslanici, rektori i dekani visokoškolskih ustanova, predstavnici diplomatskog kora i verskih zajednica, kao i brojne ličnosti iz različitih sfera javnog života. Svečanost je počela himnom „Bože pravde” u izvođenju Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički”. Dirigovala je Katarina Božić, a solista je bio Vojislav Spasić.
Jubilej je bio prilika i na podsećanje o istoriji VMA pa se tako čulo da je od 2. marta 1844. godine i Ukaza kneza Aleksandra Karađorđevića o osnivanju Vojne bolnice VMA menjala nazive i lokacije, ali ne i veštinu vojnih medicinara. Uvek je bila tamo gde je narodu najpotrebnija. Iako prvenstveno formirana za lečenje vojnika, ova bolnica rasla je i razvijala se skladno potrebama države i sanitetske službe. Sadašnji naziv VMA nosi od 1950. godine, dok je 1960. posebnim „Zakonom o VMA” definisana kao visokoškolska, naučna i zdravstvena ustanova. Njeni kadrovi bili su utemeljivači i prvi profesori Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Godine 1981, VMA se smestila na Banjičkom visu, kao jedna od najvećih bolnica u Jugoistočnoj Evropi. Tada je i „Politika” pisala da je izgradnja VMA skok u 21. vek.
U ustanovi koja broji oko 3.000 zaposlenih teško je izdvojiti se izvanrednim rezultatima jer konačan uspeh zavisi od rada celog kolektiva. Zbog toga se, povodom rođendana, tradicionalno dodeljuju nagrade najboljima u lečenju i najboljima u podršci da lečenje svih naših građana bude brzo i efikasno. Plaketa je dodeljena najboljoj organizacionoj jedinici, a uručio ju je načelnik VMA, pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević. Nagradu su primili načelnik Klinike za očne bolesti pukovnik prof. dr Mirko Resan i načelnik Instituta za mikrobiologiju potpukovnik dr Bojan Rakonjac, specijalista mikrobiologije.
Načelnik Vukosavljević istakao je da VMA nije samo ime – to je izražavanje identiteta, inspiracije i originalnosti.
– Zdravlje je najvažniji protagonist, a postojanje zdravlja znači i postojanje jedinog našeg života. Otvorenost, razumevanje i zajednička saradnja mogu i moraju biti mostovi koji povezuju, a ne zidovi koji razdvajaju. VMA je zato svet i kuća za sve, koji teže izvrsnosti. Skoro mi je dopala u ruke knjiga Tomasa Karlajla „O herojima”. On je zastupao teoriju da istoriju stvaraju samo velike ličnosti. A velike ličnosti koje ostaju upamćene mogu biti samo heroji. Za mene, vrlo realno i istinito, to su svi oni koji su gradili ovu kuću, kao i oni koji sada rade u njoj – rekao je načelnik VMA.
Vojnomedicinska akademija napravljena je sa idejom večnosti, a početna tačka uspeha je želja, naglasio je dr Vukosavljević.
– Svi zaposleni imaju želju da svakodnevicu učine lepšom, to je deo našeg poziva. Kada sam pre sedam godina došao na čelo ove kuće, znao sam da će biti iskušenja i životnih promena, ali sam još više bio svestan činjenice da ako je duh neustrašiv i glava će se držati visoko. Takav duh i elan me nije napustio ni do dana današnjeg. I sve dokle god ima kreativnosti, mašte i hrabrosti da se desi ili pokuša nešto što do sada nije, ja sam prvi u redu da učestvujem – istakao je načelnik VMA.
Zahvalnice su dodeljene istaknutim institucijama i pojedincima koji su na različite načine podržavali i pomagali rad VMA, a među dobitnicima je i novinarka našeg lista Danijela Davidov Kesar.
Tokom „putovanja” VMA, jačali su podjednako temelji njenih sadašnjih hirurških i internističkih klinika. Međutim, hirurška škola ove ustanove ostala je prepoznatljiv znak kao direktan naslednik hrabrosti i zalaganja generacija vojnih hirurga tokom brojnih izazovnih godina. Hirurške grane medicine nastavljaju tradiciju najbolje, ali i najsurovije škole – rata.
Generacije hirurga odrasle su zahvaljujući bogatom iskustvu Mihajla Mike Markovića, Romana Sondermajera, Mihaila Petrovića… i, naravno, Vladana Đorđevića. Iz tih razloga, tradicionalno je uručena medalja koja nosi ime dr Đorđevića. Medalju sa imenom prvog učenog srpskog hirurga, prvog sanitetskog pukovnika, osnivača Srpskog lekarskog društva i nekadašnjeg načelnika saniteta Vojske Srbije, VMA dodeljuje najboljima u oblasti hirurgije od 2009. godine. Ove medalje uručio je pukovnik prof. dr Boban Đorđević, načelnik Grupe hirurških klinika VMA, a dobili su ih pukovnik u penziji prof. dr Nebojša Jović i prof. dr Radivoje Simić, specijalista dečje hirurgije.
Prikazan je i film o razvoju VMA, koja je takođe tokom svog postojanja krunisana priznanjima i odlikovanjima. Potpredsednik vlade Miloš Vučević ocenio je da je važno setiti se koliko je bila dalekovida vizija onih koji su stvarali vojnu bolnicu, sada prepoznatljivu kao VMA, sa koliko ljubavi, pažnje i požrtvovanja su radili na njenom razvoju. Govoreći o tome šta VMA čeka u narednom periodu, on je kazao da novim generacijama predamo nove uspehe kao baklju slobode.
U programu su učestvovali glumci Sanja Matejić, Miloš Krstović i Vladimir Jocović.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.