Nedelja, 15.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

BiH ustupa suđenja za ratne zločine Srbiji i Hrvatskoj

Stotine osumnjičenih za zločine počinjene na području BiH, koji nisu procesuirani, našli su sigurno utočište u susednim zemljama i dobili su njihovo državljanstvo i jedini način da se pravda zadovolji jeste da se suđenje prebaci u te zemlje, kaže Serž Bramerc
(Фото ВСТС)

Od našeg dopisnika
Sarajevo ‒ Bosna i Hercegovina spremna je da pravosudnim institucijama Srbije i Hrvatske ustupi na procesuiranje jedan određeni broj predmeta ratnih zločina. To su predmeti sa imenima osumnjičenih, optuženih pa i osuđenih za najteža krivična dela koji su nedostupni pravosudnim organima BiH, odnosno koji se nalaze u dve pomenute susedne zemlje. O nameri BiH da pokuša da na ovakav način stane u kraj „beguncima” i da ih privede pravdi razgovarao je pre neki dan u Sarajevu sa predstavnicima pravosudnih organa BiH i udruženja porodica žrtava glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Serž Bramerc.

Nakon sastanka Bramerc je izjavio da regionalna saradnja mora i treba da bude bolja. Predaja predmeta nije, kako kaže, „idealno rešenje”, ali je jedino moguće u postojećim okolnostima. To je, napomenuo je on, mišljenje i ministara pravde i čelnika vlada u Beogradu, Zagrebu i Podgorici, s kojima je ranije razgovarao i koji su se složili da „nema druge opcije”.

„Stotin  osumnjičenih za zločine počinjene na području BiH, koji nisu procesuirani, našli su sigurno utočište u susednim zemljama i dobili su njihovo državljanstvo. Ustavi tih zemalja stvaraju prepreke za njihovo izručenje BiH i jedini način da se pravda zadovolji jeste da se suđenje prebaci u te zemlje. U suprotnom ne možemo očekivati nikakav napredak”, rekao je Bramerc novinarima u Sarajevu.

Ustupanje predmeta kolegama iz susednih zemalja zdušno podržava i predsednik Visokog sudskog i tužilačkog saveta BIH (VSTS) Halil Lagumdžija, jer on to vidi kao jedinu mogućnost da se izađe iz „ćorsokaka” i da se pokrenu procesi od kojih su neki, bezmalo, tri decenije na čekanju. Prepoznali su, kako kaže, problem i zaključili da se predaja predmeta nameće kao imperativ ili će u suprotnom „počinioci ostati nekažnjeni”.

„Više od 40 odsto predmeta ratnih zločina odnosi se na one koji su nedostupni našim pravosudnim organima. U pitanju je 313 predmeta sa ukupno 400 imena. U Srbiji se nalazi 134, što osumnjičenih što optuženih ili osuđenih. Otprilike toliko ih ima i u Hrvatskoj, dok je preostali broj njih sigurno utočište našao u drugim zemljama sveta”, izjavio je Lagumdžija nakon razgovora sa Bramercom.

On tvrdi da će, u slučaju da predmeti ne budu prebačeni nadležnim institucijama u Srbiji i Hrvatskoj, „begunci ostati nedirnuti od pravde”. Od Bramerca očekuje pomoć u smislu da on insistira na poboljšanju regionalne saradnje kako bi prebacivanje predmeta bilo završeno na zadovoljavajući način.

Predstavnici udruženja žrtava, prevashodno onih iz Republike Srpske koja su odavno izgubila poverenje u Sud i Tužilaštvo BiH, ne veruju mnogo ni u sve ono što su čuli u Sarajevu tokom susreta i razgovora sa Bramercom i predstavnicima pravosudnih organa. Oni su to doživeli, kako kažu, kao praznu priču i pravdanje za dosadašnji nerad i Haškog tribunala i pravosuđa BiH.

„Da sam ja pravnik, ja bih ovaj današnji dan smatrala sahranom moje profesije. Nije moguće da završim pravo i da se 30 godina bavim procesuiranjem zločina i da 30 godina nisam završila posao. Ovo je samo jedna u nizu priča haškog tužioca koji samo dođe reda radi i prebaci krivicu na domaći teren”, izjavila je Božica Živković Rajilić, predsednik Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.

Sastanak u Sarajevu organizovan je u okviru projekta „Unapređenje rada na predmetima ratnih zločina u BiH”, koji implementira VSTS BiH uz finansijsku pomoć EU.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.