Priče koje osnažuju i bude saosećanje
Jubilarni, 20. „Kids fest”, tradicionalnu smotru domaćih i stranih dečjih igranih, crtanih i dokumentarnih filmova, koja se pod krilaticom „Kadar mog odrastanja” održava od danas do 20. oktobra u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, otvara u „MTS dvorani” srpsko-crnogorsko-makedonska koprodukcija „Planeta 7693” reditelja Gojka Berkuljana (scenario Ana Vujadinović).
Reč je o filmu koji se bavi stvarima koje je, kaže autor, njegova generacija volela u toku odrastanja devedesetih, sa tom estetikom i tim kinematografskim uticajem, namenjenom i deci i odraslima. Sniman je u Podgorici i na Cetinju, a glavne likove tumače Kristina Stevović Obradović, Andrija Kuzmanović i dečak Ilija Pejaković, kojem je to prvo pojavljivanje na velikom platnu. Lik majke poveren je glumici Kristini Stevović Obradović.
Da li ste u „Planeti 7693” prvi put radili s decom?
Ne, već imam to iskustvo iz filma „Granica kiše” 2018, reditelja Vlastimira Sudara i Nikole Mijovića, kao i iz predstave „Danilo” Crnogorskog narodnog pozorišta iz Podgorice (prema tekstu Mirka Kovača), a takođe sam sa decom, od mališana do srednjoškolaca, radila u školici glume. To je veoma zanimljivo, zabavno, inspirativno pa i poučno.
Šta je bio najveći izazov prilikom snimanja filma?
Za vreme snimanja deca svoju punoću izraza dostignu tek nakon 12-13 pokušaja, kad smo mi odrasli već potpuno umorni. Moramo, dakle, da imamo dosta strpljenja i kondicije. Srećom, ja sam se tome već izveštila u privatnom životu jer imam tri mlađe sestre i dvoje sopstvene dece.
Kako ste se, kao majka u privatnom životu, odredili prema ulozi majke na filmu? Kako su Vaša deca reagovala na film?
U vreme snimanja moj mlađi sin bio je devetomesečna beba. Lav sad ima četiri godine, a starija sestra Luča sedam. Njemu se nije svidelo da, makar u filmu, budem mama nekom drugom dečaku, a njoj su se najviše svidele „supermoći” junaka i bila je tužna kad sam i ja na ekranu tugovala.
Jedna od tema kojima se savremeni filmovi za decu bave, a to je slučaj i sa „Planetom 7693”, jesu porodični problemi, sa kojima se suočavaju najmlađi članovi. Da li je to odraz stvarnosti?
Ovakve teme svakako proističu iz naše svakodnevice i dobro je da se deca sa njima upoznaju ili suočavaju preko filma. Verujem da ako ih previše štitimo, ako pustimo da žive „pod staklenim zvonom”, to nije dobro za njih. Svest o tome šta se oko njih zaista dešava učiniće ih otpornijim, žilavim, sposobnim da razumeju razne situacije i nauče da se sa njima nose, takođe razvijaju saosećanje i toleranciju prema drugima. A važno je i da odrasli na taj način iz drugačijeg ugla sagledaju svoje prioritete i fokuse. Iz dana u dan oni se bave raznim obavezama, rešavaju poslovne i druge probleme, i često zanemare decu, ne posvete dovoljno pažnje njihovim brigama i naročito emotivnim potrebama. U „Planeti 7693” roditelji su popustili pod bremenom problema i dečak Luka pokušava da vrati stvari na staro mesto, tamo gde je sve u redu. A to je velika odgovornost za jedno devetogodišnje dete i potrebni su mu saveznici...
Premijere i filmovi sa svetskih festivala
Na jubilarnom „Kids festu” biće prikazano 13 premijernih ostvarenja i šest repriznih filmova (među kojima i neki od „Diznijevih” naslova). Ambasadorka ovogodišnjeg festivala je muzičarka Bojana Vunturišević. Pred gledaocima će se naći i filmovi koji su svetske premijere imali na velikim festivalima u Kanu i u Anesiju (festival animiranog filma).
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.