Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ivanjica obeležava vek i po od rođenja botaničara Košanina

Podršku Ivanjičanima u organizaciji dali su SANU, Botanička bašta „Jevremovac”, Biološki fakultet, Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo. Posetioci će moći da se upoznaju sa likom i delom Košanina, koji je doprineo razvoju srpske botanike i društva
(Фото Википедија)

Ivanjica – Krenuo je iz nemaštine, zabačenog sela podno Golije, pa dosegao naučna sazvežđa, postao akademik i, uz Josifa Pančića, najznačajniji srpski botaničar. Ime Nedeljka Košanina (1874–1934) i sada se u naučnim krugovima pominje s poštovanjem, a njegov ivanjički zavičaj upravo obeležava vek i po otkad se rodio.

Povodom te 150. godišnjice u Domu kulture u Ivanjici večeras (petak) se održava svečana akademija „Košaninovo doba” i otvara izložba naučniku u čast. Podršku Ivanjičanima u organizaciji dali su SANU, Botanička bašta „Jevremovac”, Biološki fakultet, Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo. Posetioci će moći da se upoznaju sa likom i delom Košanina, koji je doprineo razvoju srpske botanike i društva.

Zna se i piše da je nakon „Pančićevog doba” sledeća etapa u razvoju srpske botanike nazvana „Košaninovo doba”. Njegovi radovi iz oblasti biljne sistematike, floristike i geobotanike smatraju se delima trajne vrednosti. Između dva rata prokrstario je Kraljevinu Jugoslaviju posebno se baveći biogeografskim proučavanjem visokih planinskih masiva. Istraživao je i endemoreliktne vrste Balkanskog poluostrva: srpsku i Natalijinu ramondu. Košanin je bio osnivač časopisa „Glasnik” Botaničkog zavoda i bašte Univerziteta u Beogradu, ali i borac za radnička i narodna prava.

Životopis ovog naučnika najslikovitije predstavlja publicista Emilijan Protić u svojoj knjizi „Ivanjički akademici”. Tu čitamo da se Nedeljko rodio u selu Čečine pod Golijom, školu učio u Pridvorici, te da mu je bila velika želja da nastavi školovanje, ali još veća nemaština u roditeljskoj kući. Otac mu je ipak dao poslednju paru, stoparac uvijen u maramicu: „Sine, to je sve što imamo.” Uputio se Nedeljko u Užice, gde je upisao tadašnju realku. Prešao potom u Beograd, prao sudove i podučavao đake da preživi, pa 1895. u Prvoj beogradskoj gimnaziji sve razrede položio sa odličnim uspehom. Te jeseni upisao je Veliku školu, botanički odsek, i studije završio s najvišim ocenama.

Po odbrani doktorata u Lajpcigu 1905. krenula je njegova blistava naučna karijera. Od 1908. stalni je docent na beogradskom univerzitetu, a posle Velikog rata u zvanju redovnog profesora. Akademik je postao u 40. godini. Bio je direktor Instituta za botaniku, dekan Filozofskog fakulteta, član naučnih društava u Pragu, Berlinu, Parizu i Varšavi. Među prvima u Srbiji, kad je nauka bila u povoju, otvarao je vrata botanici. Originalnim pristupom i sopstvenim teoretskim osmatranjima utkao je sebe u osnove prirodnih nauka, pored ostalih klimatologije i fizičke geografije. Priroda je najsavršenija laboratorija, kazivao je ovaj čovek neizmerne radne energije, u čijem opusu je 40 objavljenih značajnih radova.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.