Petak, 18.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pristupanje području SEPA već početkom marta

Iz NBS očekuju da će postupanje Evropskog platnog saveta i Evropske komisije u ovoj fazi biti znatno brže od faze ocene predaplikacije
(Фото/ А. Васиљевић)

Srbija je sprovela sve neophodne aktivnosti radi ispunjenja svih formalnih, regulatornih kriterijuma za učešće u području SEPA i ne postoje dodatni uslovi koje bi trebalo da ispuni za priključenje ovom području, saopštili su iz Narodne banke Srbije. Kako su izjavili za portal „Juropijan vestern Balkans”, Evropski platni savet (EPC) bi već početkom marta mogao da donese odluku o pristupanju Srbije jedinstvenom području plaćanja u evrima (SEPA). To bi značilo da bi i za banke u Srbiji važili isti rokovi za početak realizacije ovog plaćanja, kao za banke u Albaniji i Crnoj Gori.

– Nakon komentara koje je Evropska komisija dostavila na Nacrt aplikacije za priključenje Srbije (predaplikacija) sredinom decembra prošle godine, Narodna banka Srbije je u svega nekoliko dana na osnovu dostavljenih komentara dopunila aplikaciju i u ime naše zemlje zvanično predala aplikaciju za priključenje području SEPA – naveli su iz NBS. Oni su saopštili da očekuju da će postupanje Evropskog platnog saveta i Evropske komisije u ovoj fazi biti znatno brže od faze ocene predaplikacije, koja je trajala znatno duže u odnosu na druge ekonomije (skoro četiri meseca) i da bi aplikacija mogla da se nađe na sednici odbora direktora Evropskog platnog saveta početkom marta ove godine.

– Srbija je, zbog odluke Evropske komisije da se uz nacrt aplikacije dostavljaju usvojeni propisi, a ne nacrti, kao u slučaju drugih ekonomija regiona, morala prvo da usvoji propise, a tek nakon toga da podnese predaplikaciju. Inače, donošenje odluke o priključenju neke zemlje području SEPA predstavlja samo prvu fazu, nakon koje je potrebno pristupiti drugoj fazi realizacije projekta. Ona podrazumeva tehničko povezivanje i učešće samih banaka i drugih pružalaca platnih usluga u panevropskim platnim sistemima putem kojih će se realizovati plaćanja sa subjektima u drugim ekonomijama područja SEPA – objasnili su iz NBS.

Da podsetimo da je dogovor koji je ranije postignut na nivou regiona, a na osnovu analize Svetske banke, da se sve ekonomije povežu na sistem za instant plaćanja Evropske centralne banke (TIPS). U tom pogledu, prednost Srbije se ogleda u tome što smo jedina ekonomija u regionu koja ima sistem za instant plaćanja već punih šest godina, u kojem učestvuju sve banke u zemlji i koji pruža mogućnost infrastrukturnog povezivanja sa sistemom Evropske centralne banke, a u kojem se već primenjuju tehnički standardi koji se koriste u području SEPA.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Слађана Точиловац Шаљић
Браво!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.