Petak, 13.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Autorski tekst za „Politiku”

Kako osnažiti žene u poslovnom svetu

(Фото НАЛЕД)

Međunarodni dan žena je prilika da slavimo dostignuća onih koje su prevazilazile granice, svojim radom oblikovale pravednije društvo i stvarale bolji svet, ali i da sagledamo izazove za ostvarenje rodne ravnopravnosti, posebno kada je reč o ženskom liderstvu.

U Srbiji sve više žena odlučuje da zakorači u preduzetništvo. Njihov put ka uspehu je pun izazova – od otežanog pristupa finansiranju do ukorenjenih predrasuda koje im otežavaju pozicioniranje na tržištu. Prema podacima Agencije za privredne registre, žene vode tek 18,6 odsto malih i srednjih preduzeća i čine 32,7 odsto preduzetnika, iako čine više od polovine radno aktivnog stanovništva. Da bi se ovaj trend promenio, neophodno je raditi na sistemskoj podršci – kroz pristupačnije izvore finansiranja, mentorske programe, edukacije i inicijative koje će ženama olakšati napredovanje u svetu biznisa. Osnaživanjem žena ne samo da jačamo njihovu ekonomsku sigurnost već i celokupnu privredu.

Istraživanja pokazuju da su preduzeća kojima rukovode žene otpornija na krize, odgovornija u finansijama i dugoročno stabilnija. Njihova sposobnost prilagođavanja promenama, efikasno upravljanje resursima i dugoročna vizija doprinose većoj otpornosti u nestabilnim ekonomskim okolnostima. Preduzetnice često reinvestiraju profit u zajednicu, unapređuju infrastrukturu, podržavaju obrazovanje i zdravstvene inicijative, čime dodatno jačaju lokalnu ekonomiju. Poznato je i da kompanije vođene ženama stvaraju sigurnija i inkluzivnija radna mesta, posvećuju veću pažnju dobrobiti zaposlenih i razvijaju održive poslovne modele koji vode računa o ekološkim i društvenim aspektima poslovanja.

Uprkos njihovim brojnim doprinosima, žene se i dalje suočavaju sa značajnim preprekama u poslovnom svetu. Pristup finansijama ostaje jedan od najvećih izazova – naše istraživanje pokazuje da samo 17 odsto državnih podsticaja biva dodeljeno firmama koje vode žene, dok mnoge preduzetnice nailaze na probleme pri dobijanju kredita.

Najviše preduzetnica u Srbiji posluje u sektorima kao što su maloprodaja, turizam, obrazovanje, marketing, dizajn, finansijske i IT usluge, konsultantske delatnosti, kao i medicinske i kozmetičke usluge. Ove oblasti pružaju određenu fleksibilnost, ali donose i izazove, posebno kada je reč o širenju poslovanja na inostrana tržišta.

Većina preduzetnica posluje lokalno, dok samo mali broj izvozi proizvode ili usluge u EU ili SAD. One koje žele da prošire poslovanje ističu potrebu za podrškom u analizi tržišta, pronalaženju kupaca i učešću na međunarodnim sajmovima i konferencijama, što bi im omogućilo lakši pristup stranim partnerima i konkurentnim tržištima.

NALED je tokom februara 2025. organizovao fokus-grupe sa preduzetnicama i prikupio egzaktne podatke o izazovima sa kojima se suočavaju. Visoke poreske obaveze, nesigurnost u dodeli subvencija, problematično socijalno osiguranje i neizvesnost kada je reč o bolovanjima – sve su to prepreke koje usporavaju razvoj njihovih biznisa.

Jedan od ključnih zahteva preduzetnica jeste izjednačavanje prava preduzetnica-majki sa pravima zaposlenih majki. Mnoge od njih suočavaju se sa izborom između materinstva i ekonomske nezavisnosti. Zalažemo se za izmene zakona da bi se omogućilo da preduzetnice tokom trudničkog i porodiljskog odsustva nastave poslovanje uz imenovanje poslovođe, a da pritom primaju punu naknadu zarade. Neophodno je i obezbediti da im radni staž ne bude prekidan, kao i da tokom odsustva primaju najmanje minimalnu zaradu, isto kao zaposlene majke.

Smanjenje jaza u učešću žena na tržištu rada imalo bi značajan uticaj na ekonomski rast. Ključno je da više žena ulazi u oblasti poput IT sektora, tehnologije i nauke, gde su i dalje nedovoljno zastupljene, te da im se pruži jednaka šansa za napredak.

Edukacija je jedan od najvažnijih faktora za uspeh žena u preduzetništvu. Formalno obrazovanje je važno, ali jednako značajna su i dodatna stručna usavršavanja i razmena iskustava. Poslovne zajednice i organizacije, poput NALED-a, igraju ključnu ulogu u umrežavanju žena i pružanju podrške kroz obuke.

Uloga digitalizacije u osnaživanju žena u biznisu je neprocenjiva. Onlajn platforme i digitalni alati olakšavaju pristup tržištu, smanjuju troškove poslovanja i otvaraju nove mogućnosti za razvoj. Tokom pandemije upravo su digitalne tehnologije omogućile mnogim preduzetnicama da unaprede svoje poslovanje.

Svesni potrebe za jačom podrškom, NALED, u saradnji sa britanskom ambasadom, kroz projekat „Small & Powerful” dodeljuje pet grantova od po 10.000 funti malim biznisima koje vode žene. Podrška će biti pružena kroz Savet za male biznise i Stalni komitet žena, koji će raditi na uklanjanju administrativnih barijera i stereotipa koji ometaju žene u postizanju viših poslovnih i političkih pozicija. Projektom će se povezati liderke, stvoriti profesionalne mreže i pružiti konkretna sredstva za unapređenje njihovih poslova. Cilj je jasan – pružiti ženama priliku da vode i kreiraju nova radna mesta.

Potrebno je da radimo zajedno – donosioci odluka, poslovna zajednica, organizacije civilnog društva, istaknuti pojedinci. NALED će nastaviti da doprinosi unapređenju poslovnog ambijenta za preduzetnice, jer verujemo da samo ekonomija u kojoj su svi ravnopravno zastupljeni može biti konkurentna.

NALED, a s ponosom ističemo da smo pretežno ženska organizacija, radi na konkretnim politikama koje će osigurati da buduće generacije žena ne budu suočene sa istim preprekama, u potpunosti ostvare svoj potencijal i preuzmu liderske uloge u društvu. Svaka žena, od najranijeg uzrasta, mora da ima podršku zajednice i sistema za ostvarenje svojih snova. Neka nas osmi mart podseti na put koji smo prešle, slavimo žene i ne odustajmo od svojih ciljeva. Zajedno ćemo izgraditi pravednije i prosperitetnije društvo.

* izvršna direktorka NALED-a 

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.