Nedelja, 27.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nedosanjani vranjanski pevci pisca „Nečiste krvi”

Dramski tekst teoretičara i književnika Časlava Đorđevića „Tragedija jednog nesporazuma” posvećena je ishodištu celokupnog stvaralaštva pisca Borisava Stankovića

Vranje – „U svakom vremenu narod je isti. On zna da slavi, ali i kamenuje... bez povoda... (...) Pojedinac je u stanju da misli, a ne masa. Masa se kotrlja, ide pričom, za glasom. Pa i vi oprostite im i pustite ih !”, poručuje Ivo Andrić posrnulom piscu Borisavu Stankoviću u njihovom susretu dok Beogradom traje hajka demonstranata koji traže vešanje za pisca, jer je sarađivao sa „Beogradskim novinama” u vreme okupacije prestoničkog grada.

Južnjak po vokaciji, književnik i autor više srednjoškolskih udžbenika dr Časlav Đorđević u svom dramskom tekstu „Tragedija jednog nesporazuma” prikazuje pisca i više likova (Milana Ogrizovića, Čiča Iliju Stanojevića, Stanislava Vinavera, Dišu Stevanovića, blagajnika „Politike” ...), koji se susreću sa piscem nakon njegovog povratka iz zarobljeničkog logora u Derventi, tokom okupacije Beograda u Prvom svetskom ratu. Naslanjajući se na piščeve zapise „Pod okupacijom” autor ne iskače u faktografiju, već pokušava da kao dobar poznavalac dela pisca iz Vranja iznese dramsku radnju vremena u kojem je pisac izveden kao pred „streljački vod, a da nije bio streljan” i izgubio život.

– Ovaj dramski tekst je iskop i ukop duše. Piščevo metafizičko zaokruženje. Zato što nije bio spoljašnji pisac, već mučeni slikar teške ljudske„pećine”. Bora je tako počeo. Sazrevao. Trajao u svom nestajanju, a da je ostao sam, samcit. Nije mogao da bude epiloški drugačiji njegov život nego borba za visinu duše i tvrdoću života. Posrtao je samosvesno, s velikom ljubavlju prema okruženju koje nije imalo razumevanje za sve što je on sobom nosio, a kafanskim životom trošio. Izdigao se dušom, kao siromah iz likova u svojim delima i prizemljio, jedino kako je mogao, potrošenim zdravljem koje mu je ugasilo život – objašnjava za „Politiku” Đorđević.

Prva verzija ovog dramskog teksta objavljena je u Književnom časopisu „Gradina” u Nišu 1988. godine, pod  emotivnim naslovom „Piscu sude hulje”. Nakon toga Đorđević je objavio još dve knjige u kojima se sasvim drugačije bavi Stankovićem i njegovim delom. Bez pretenzija objavljuje sasvim autentično čitanje tananih slojeva emocija i erotike sa kojom je živeo i o čemu je pisao Bora. To su knjige „Tajni zapisi književnika B. Stankovića” („Narodna knjiga„, Beograd 2005) i „Žena na mesečini – Nepoznate erotske priče književnika B. Stankovića” (Književna zajednica „Borisav Stanković”, Vranje 2013. godine).

Jedan od recenzenata Predrag Nešović navodi da je „mnogo scenskih podudarnosti sa čvrstim uporištem u današnjem kriznom vremenu (...)”. Za dr Miroslava Radonjića reč je o delu koje se čita sa izrazitom „literarnošću” komada. Sam tekst drame koji sada stoji pred čitaocima kao literarna svetkovina, u eventualnoj dramskoj produkciji zahtevao bi određeno daramaturško prepravljanje. U svakom slučaju, ovo je inicijacija za upravu vranjskog pozorišta, jer, što bi se reklo „Borino delo je igrano, a on nikada nije bio na sceni u svom rodnom gradu”. Dr Časlav Đorđević je „bacio rukavicu” i kakav  bi odgovor na tekst trebalo sačekati. „Moram u Vranje da završim te pevce... Da se setim oca i čaršije...”, poručuje posrnuli književnik, kojeg u prestonici nisu razumeli, a on želeo da se sastane sa svojim krajem, što se ipak nije desilo.

„Bora pod okupacijom” kao TV film

Književnik Jovan Radulović napisao je scenario za TV film „Bora pod okupacijom” koji je režirao Milovoje Miško Milojević. Film je premijerno prikazan 2006. godine i predstavlja priču koja na autentičan način slika sudbinu pisca posle okupacije. U kulturnoj javnosti Srbije prihvaćen je „kao autentično i iskreno kazanje o piščevoj sudbini”.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.