Iskorenjivanje ptičjeg gripa je nemoguće
Holandija počinje dvogodišnji probni period davanja vakcine protiv ptičjeg gripa na jednoj farmi živine, preneli su holandski mediji.
Ministarka poljoprivrede Femke Virsma, kao i čitav sektor živinarstva, ima velika očekivanja od vakcine, prenosi „NL Tajms”.
– Nikada ne možete u potpunosti eliminisati ptičji grip. Ovaj virus se uglavnom nalazi kod divljih ptica, ali one ga prenose širom sveta. Vakcinacija živine može da obezbedi da epidemije ptičjeg gripa budu ređe u budućnosti – izjavila je Virsma, dodajući da je reč o pilot projektu i prvom koraku ka masovnoj vakcinaciji.
Ovaj eksperiment usledio je nakon što su testiranja prošle godine pokazala da su dve vrste vakcina efikasne u zaštiti ptica od virusa.
Dvogodišnja probna vakcinacija sprovodiće se na jednoj farmi živine koja proizvodi jaja samo za holandsko tržište. Vakcina će biti davana pilićima koji će odrasti u koke nosilje, prenosi Tanjug. Prošle godine se razmatrala mogućnost da više farmi živine učestvuje u ovom projektu, ali se holandska vlada ipak odlučila samo za jednu.
Predstavnik organizacije „Avined”, koja okuplja različita trgovinska udruženja, Kis de Jong kazao je da je razvijanje vakcine trajalo tako dugo upravo zbog brige za bezbednost ishrane.
– Donedavno je jedino rešenje bilo ubijanje bolesnih pilića, a sada ćemo ih zaštititi – rekao je on. Prema njegovim rečima, iskorenjivanje ptičjeg gripa je iluzija, ali će on moći da se kontroliše na ovaj način.
Podsetimo, Francuska je bila prva država u Evropi koja je još 2023. najavila da će vakcinisati živinu protiv ove bolesti. Cepiva su, po planu, najpre dobile patke i guske čija se jetra koristi za izradu poznatog specijaliteta foa gra, jednog od simbola francuske gastronomije i nasleđa, namenjen potrošačima s dubljim džepom. Namera je bila i vakcinisanje živine iz slobodnog uzgoja i na otvorenom.
U 2022. ptičji grip bio je jedan od glavnih uzročnika poremećaja na tržištu živinskog mesa i jaja i rasta cena, što se trenutno događa i u Evropi, gde je zabeleženo enormno poskupljenje, a krizi se ne vidi kraj. Više od 50 miliona peradi stradalo je pre tri godine u Evropi zbog opasnosti od ptičjeg gripa i usmrćivanja divljih i domaćih ptica. Mnoge farme su zatvorene ili su pretrpele velike ekonomske štete. Visok nivo bolesti kod divljih ptica dovodi do povećanja broja slučajeva na komercijalnim farmama.
Ptičji grip dospeo je u nove krajeve sveta, postavši endemska bolest za vrste divljih ptica koje prenose virus na živinu. Sjedinjene Države, Velika Britanija, Francuska i Japan su među zemljama koje su pretrpele najveće gubitke u fondu živine tokom 2022, što je uticalo na to da se brojni farmeri osećaju bespomoćno. Virus je nastavio da se širi u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi, Aziji i Africi.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.