Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ivanjičanin koji je prvi spoznao „Gorski Vijenac”

Svetislav Vulović (1847–1898) kao profesor istorije srpske književnosti snažno je uticao na mlađi čitalački naraštaj svoga doba, a uspomenu na njegovo ime čuva biblioteka u rodnoj varoši
(Фото Википедија)

Ivanjica – Bezmalo četvrt veka biblioteka u Ivanjici nosi ime Svetislava Vulovića (1847–1898), začetnika prave književne kritike, jednog od prvih srpskih akademika, rektora beogradske Velike škole... Ipak, među ovovremenim ivanjičkim poklonicima knjige koji svraćaju u to čitalište tek poneko zna o Vulovićevim trajnim tragovima u tumačenju najvrednijih dela srpske književnosti.

A oni su zaista duboki, svedoči zapis o Svetislavu Vuloviću koji je u svojoj knjizi „Ivanjički akademici” (u izdanju biblioteke) početkom ove decenije objavio Emilijan Protić. Autor uz životopis tog stvaraoca iz 19. veka, rodom Ivanjičanina, navodi i šta su učeni o njemu pisali.

„Kao profesor istorije srpske književnosti, Vulović je jako uticao na mlađi naraštaj. Njegovi sudovi o pojedinim piscima prešli su ne samo u školu no i u veliku čitalačku publiku. Treba imati na umu da je on u svim tim poslovima bio samouk, da se istoriji književnosti ni kod koga nije učio, da se vaspitavao samo u Srbiji i da u to doba te stvari gotovo niko nije radio”, zapisao je Jovan Skerlić.

„Vulović je bio Skerlićev prethodnik koji je nastojao da književnu kritiku i književnoistorijske studije uzdigne na evropsku visinu”, isticao je književni istoričar Živomir Mladenović. „Prvi naš kritičar od formata je Svetislav Vulović. Uneo je u srpsku kritiku svežinu osećanja, neposrednost doživljaja i nesputanost utiska”, zabeležio je Jovan Deretić.

„Prave književne kritike pre Vulovića i nema, on je udario osnove svojim književnim monografijama o Simi Milutinoviću, Đuri Jakšiću, Njegošu, Branku Radičeviću. Nije se mogao oteti čari Njegoševog dela koje je stavljao iznad dela svih naših pisaca”, pisao je profesor Filološkog fakulteta Radmilo Dimitrijević.

U tom smislu se ovim zapisom u knjizi „Ivanjički akademici” nadovezuje Emilijan Protić: „Tek kad je Svetislav Vulović uzeo u ruke ’Gorski vijenac’, posle dugog gluvila među tadašnjim kritičarima i profesorima, on je na pravi način pročitan. Nije krio oduševljenje: ’Gorski vijenac’ je niz bisera koji ti nikad ne može dosaditi gledati. To su svete brojanice pesničke, za trenutke kad se duša poezijom osami. Svako je zrno sveto i svako je od čudotvornog drveta života narodnog, pisao je 1877. godine. Tako je budućim tumačima Njegoševog dela utro put za široke analize i velike sinteze.”

Životni put Vulovića krenuo je iz Ivanjice i vodio preko Čačka i Kraljeva do Beograda. U prestonici je Svetislav s najvišim ocenama završio studije prava, ali se u karijeri, kao strastveni čitalac knjiga, najviše bavio književnošću (koju je predavao u beogradskoj gimnaziji). Zatim je kao prvi pozorišni kritičar u nas 1879. objavio kritike sabrane u knjizi „Iz pozorišta”. Nakon svog književnog i pedagoškog uzleta bio je 1886. svedok osnivanja Srpske kraljevske akademije nauka, da bi sledeće godine bio među prvih 16 njenih članova, akademik postavši u 40. godini. Jedan je od osnivača Srpske književne zadruge. Vulović je 1894. izabran za rektora Velike škole, na značajnu dužnost koju je kraće vreme obavljao.

Ali bio je bolešljiv, nežnog zdravlja, a svoju bolest nosio trpeljivo, tiho i mirno. Sve je bodrio ne pokazujući da mu je boljka teška. „Poslednji dan proveo je pribran i potpuno miran, spreman za drugi i bolji svet. Umro je 3. maja 1898. u 51. godini, u punoj stvaralačkoj snazi kad se još ne svode nikakvi zemaljski računi”, zapisao je o nezaboravljenom Svetislavu Vuloviću doajen ivanjičke publicistike Emilijan Protić.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.