Manje neželjenih efekata onkološkog lečenja zahvaljujući modernim terapijama
Kancerogena oboljenja krvi i limfnog sistema čine više od sedam odsto svih karcinoma u svetu, ali pacijenti i dalje kasne sa odlaskom lekaru zbog nespecifičnih simptoma, naglašeno je juče na koncerenciji za novinare povodom obeležavanja Nacionalni dan borbe protiv limfoma, HLL i MPN-a.
Otkrivanje i započinjanje lečenja u što ranijoj fazi bolesti sprečava ozbiljnije zdravstvene komplikacije ili progrediranje bolesti, a samim tim i šanse za izlečenjem su veće. Međutim, ukoliko nije uključena adekvatna terapija, bolest može završiti letalno. Danas postoje inovativni terapijski modaliteti, čijom primenom su šanse za izlečenjem ovih bolesti mnogo veće.
- Uvođenjem savremenih terapija na listu lekova, RFZO je napravio neverovatan pomak za neke karcinome, ali i dalje imamo maligne bolesti, poput velikog broja hematoloških maligniteta, non- hočkinski limfomi, odnosno agresivni difuzni B krupnoćelijski limfom, Hočkinov limfom, policitemija vera (PV), i hronična limfocitna leukemija (HLL), kod kojih nisu dostupni inovativni lekovi ili ih nije moguće dobiti nijednim mehanizmom. Kod bolesnika, bez obzira na formu bolesti, neophodno je uvesti najefikasniju terapijsku opciju za lečenje u svim linijama, naročito u prvoj, kada bi ishodi lečenja bili najbolji i kada su šanse da se spreči pojava relapsa i očuva kvalitet života, najveće. Zato je od izuzetne važnosti dostupnost inovativnim terapijama, idealno, u što ranijim stadijumima bolesti - tamo gde inovativna terapija može da da najbolje rezultate i najbolje ishode lečenja – naglašavaju u Udruženju „Lipa“ koje okuplja obolele od limfoma, HLL i MPN-a i članove njihove porodice.
Pored ishoda lečenja, u ovoj organizaciji ističu da se ne sme zaboraviti ni na neželjene efekte terapija koje su kod onkoloških pacijenata često stavljeni u drugi plan. Primena inovativnih terapija, kako smatraju, može značajno pomoći u redukciji ozbiljnih neželjenih efekata koji se razvijaju primenom dosadašnje terapije kao što su: plućna toksičnost, sekundarni maligniteti i dugoročni uticaj na fertilitet kod mlađih pacijenata.
- Dostupnost inovativnim terapijama omogućila bi našim pacijentima da se nesmetano vrate u društvene i radne tokove i da njihova bolest, vrlo često dobije hronični tok. Treba imati na umu i to da pacijenti koji se ne izleče prvom linijom terapije imaju mnogo lošiju prognozu i moraju biti podvrgnuti agresivnijim vidovima lečenja – pojašnjavaju u „Lipi“.
Nacionalni dan borbe protiv limfoma, HLL i MPN-a, posvećen je podizanju svesti javnosti o bolestima, simptomima i aspektima koji mogu značajno uticati na stanje pacijenata u toku lečenja i oporavka.
Ove bolesti predstavljaju klinički, patološki i biološki veoma heterogenu grupu hematoloških maligniteta. Klinički tok bolesti je izuzetno varijabilan, u rasponu od sporo rastućih formi bolesti, koje ne zahtevaju lečenje, do formi koje brzo napreduju (agresivne) i koje često mogu biti otporne na terapije.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.