Navršilo se 26 godina od ubistva Slavka Ćuruvije
Navršilo se 26 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije, za koje još niko nije odgovarao. Njegovi saradnici, prijatelji, kao i predstavnici fondacije koja nosi njegovo ime položili su venac na mestu gde je ubijen.
Oni su se juče okupili najpre ispred Drugog osnovnog suda, gde je bilo zakazano ročište po tužbi pripadnika državne bezbednosti, koje je Apelacioni sud u Beogradu oslobodio optužbi da su ubili Ćuruviju, protiv fondacije prisustvovali su i predstavnici Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija.
Izvršna direktorka „Slavko Ćuruvija Fondacije” Ivana Stevanović pozvala je vlast da razmisli šta radi i „povuče ručnu”, jer njeno postupanje podseća na atmosferu iz 1999. godine kada je ubijen vlasnik „Dnevnog telegrafa” i časopisa „Evropljanin”, Slavko Ćuruvija. Ona je ispred suda saopštila da je odloženo pripremno ročište protiv te fondacije po tužbi pripadnika državne bezbednosti, nezadovoljnih pisanjem fondacije o pravosnažnoj presudi Apelacionog suda kojom su oslobođeni optužbi za ubistvo Ćuruvije.
Prema njenim rečima, „prisustvujemo ozbiljnom sužavanju prostora za javnu reč i otvorenoj represiji vlasti, koja strahovito targetira novinare”.
Stevanovićeva je navela da vlast zloupotrebljava institucije, nezakonito hapsi novinare i kolumniste, preti tužiocima koji ne žele da hapse novinare, i da se to čini sa najvišeg mesta vlasti.
Upozorila je da ubistvo Slavka Ćuruvije kao i novinara Dade Vujasinovića i Milana Pantića „visi nad glavama novinara i svim ljudima koji kritički misle od strane vlasti, što predstavlja ozbiljno zastrašivanje i pokušaj ućutkivanja”.
Na pitanje kako se desilo da se pripremno ročište zakazuje baš na dan kada je Ćuruvija ubijen, ona je navela da želi da veruje da je u pitanju nemar, odsustvo svesti o datumu, ali da ohrabruje činjenica da je odloženo odlukom sudije koja je navela da je u pitanju zdravstveni razlog.
Ćuruvija je ubijen u haustoru zgrade gde je živeo, rafalom iz automatskog pištolja u leđa, nakon čega mu je ubica dok je ležao na zemlji pucao u glavu.
Oslobađajuću presudu optuženima za ubistvo Ćuruvije doneo je Apelacioni sud preinačivši dve presude prvostepenog suda kojom su bili osuđeni na zatvorske kazne od ukupno 100.
„Danas imamo satanizaciju naših kolega i medija u Srbiji koja je mnogo opasnija nego što smo imali tada. Zabrinut sam za bezbednost novinara i život novinara u Srbiji”, rekao je predsednik Upravnog odbora ANEMA Veran Matić.
Prema njegovim rečima, „nekažnjivost ubistva Ćuruvije, Dade Vujasinovića i Milana Pantića nije samo pitanje nekažnjivosti nego odnosa – prezira prema slobodi javnog govora i slobodi medija”.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić je rekao da se Srbija na mnogo načina vratila u devedesete godine i da se sa gorčinom konstatuje da niko nije osuđen za ubistvo Ćurivije, kao i da njegova porodica i kolege nisu dočekali pravdu. Predsednik Udruženja novinara Srbije Živojin Rakočević je konstatovao da su na prošlogodišenjem obeležavanju godišnjice ubistva rekli da se pravosudni sistem u Srbiji „trese, ali se danas već raspao”.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.