Subota, 19.04.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Macut izneo ekspoze: Srbija je umorna od podela i blokada (video)

Na dnevnom redu sednice je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade
FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je sednicu Skupštine o izboru nove Vlade za danas sa početkom u 10 časova.

Na dnevnom redu sednice je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade.

Kandidat za predsednika Vlade Đuro Macut dostavio je juče Skupštini predlog za sastav Vlade Srbije sa biografijama predloženih članova Vlade.

Prema predlogu, nova Vlada Srbije imaće, kao i do sada, 31 člana, a u odnosu na Vladu koju je predvodio Miloš Vučević trećina će biti novi ministri.

Za prvog potpredsednika Vlade i ministra finansija predložen je Siniša Mali, za potpredsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova predložen je Ivica Dačić, a za potpredsednika Vlade i ministra privrede Adrijana Mesarović.

Za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministra zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministra građevinarstva, saobraćaja i infastrukture Aleksandra Sofronijević, a za ministra rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Za ministra unutrašnje i spoljne trgovine predložena je Jagoda Lazarević, za ministra pravde Nenad Vujić, za ministra državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, a za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša.

Za ministra odbrane predložen je Bratislav Gašić, za ministra spoljnih poslova Marko Đurić, a za ministra za evropske integracije Nemanja Starović.

Kandidat za ministra prosvete je Dejan Vuk Stanković, za ministra zdravlja Zlatibor Lončar, a za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski.

Za ministra za brigu o porodici i demografiju predložena je Jelena Žarić Kovačević, za ministra sporta Zoran Gajić, za ministra kulture Nikola Selaković, a za ministra za brigu o selu Milan Krkobabić.

Za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen je akademik Bela Balint, za ministra turizma i omladine Husein Memić, a za ministra informisanja i telekomunicija Boris Bratina, dok je kandidat za ministra za javna ulaganja Darko Glišić.

Za ministre bez portfelja predloženi su Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.

Deo opozicije najavio je ranije da neće prisustvovati sednici o izboru nove Vlade Srbije.

Poslovnik o radu parlamenta predviđa da mandatar obrazloži predlog za članove svog kabineta i iznese plan i program nove Vlade.

Macut predstavlja program

 

Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut danas je u Skupštini Srbije, predstavljajući program buduće vlade, započeo govor rečima Miloša Obrenovića i poručio da je najvažnija dužnost nosilaca vlasti, ali i svih građana, da se služi otadžbini i da zajednički i ujedinjeni dođemo do cilja opšteg dobra i napretka našeg naroda.

Istakao je da sve što taj dom treba da radi i sve što treba da rade ljudi koji se nalaze u tom domu jeste dužnost da se služi otadžbini.

"Ta dužnost pogađa sve ljude, najviše one koji su na najistaknutijim državnim funkcijama, ali i svakog našeg građanina, bio on zemljoradnik, student, profesor, službenik, vojnik, sudija ili bilo koja druga profesija. Ako taj osećaj imamo svi, i ako je interes opstanka naše države iznad svih drugih interesa, onda ćemo srećno izvršiti sve svoje obaveze i predati Srbiju bolju i uređeniju budućim generacijama", istakao je Macut.

Naglasio je da je osnovno pitanje koje okuplja sve u parlamentu i koje ih uvek mora okupljati jeste dužnost prema otadžbini.

"Narode srpski, ljubazna braćo moja, sad mi se, braćo, čini da sam dužnost svoju točnu i sovjesnu ispunio s požrtvovanjem života mog i zdravlja mog. Ispunio sam je kao čovek, kao sin otečestva, kao ljubitelj roda i kao pravitelj vaš. Sovjest moja svedoči mi da sam sve što sam znao i što je od mene zavisilo upotrebio na korist ne samo moju i moje familije, nego i na korist sviju vas i sve ostale braće naše. Da mi je svagda vaša korist od moje koristi ne samo nerazdvojiva bila, nego da sam svagda vašu korist moju prepočitavao, to svedoče dela moja, svedočiće i oni sa kojima sam radio da vas do ove tačke dovedem", rekao je Macut.

On je tako započeo svoje obraćanje i zatim se obratio prisutnima u parlamentu.

"Poštovana predsednice Narodne skupštine Republike Srbije, poštovani narodni poslanici, vaše ekscelencije, veoma poštovani građani, ovim govorom veliki knez Miloš Obrenović obratio se Narodnoj skupštini 1830. godine kada je poslanike svečano obavestio o potvrđivanju hatišerifa i granica tadašnje naše države", rekao je Macut.

Srbija umorna od blokada i podela

 

Đuro Macut poručio je i da je Srbija umorna od podela i od blokada i da će kao vrednost biti izgrađena sloga i to dijalogom, tolerancijom, radom i izgradnjom sistema vrednosti koju svi građani moraju deliti sa ozbiljnošću i odlučnošću.

"Niko nema i ne sme imati više prava od drugog i to je jedina mera vrednosti. Institucije sistema moraju da funkcionišu u punom kapacitetu i to je naš osnovni zadatak", kazao je Macut izlažući ekspoze u parlamentu.

On je istakao i da se mora reformisati obrazovanje u Srbiji i da je to prvenstveno neophodno zbog toga što su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti.

"Njima gradimo i ostavljamo državu. Njihova usmerenja i delovanja treba da budu etična i pravična, sa izgrađenim radnim navikama, novim i aktuelnim znanjima, ali i da poštuju univerzalne vrednosti, a to su autoritet starijih i njihova životna iskustva. Mora da se zna ko je učenik, ko student, a ko profesor", istakao je Macut.

Upitao je i kakva će biti budućnost ako se pojave i podele među najmlađom našom populacijom.

Macut je dodao da je kao univerzitetski profesor koji je prošao sva univerzitetska zvanja, veoma dobro upućen u prednosti i nedostatke obrazovnog sistema u Srbiji.

Prema njegovim rečima, situacija koju imamo nekoliko meseci pokazala je da u toj oblasti mora odmah da se dela i da se menja mnogo toga.

"Mora da se zna i da se poštuje da su generacije i generacije ginule i stradale, da bismo mi imali današnju Srbiju, slobodnu i nezavisnu. Da bismo mi imali državu, državu koja je svetinja", naglasio je.

Macut je naveo da će reforma obrazovanja podrazumevati uvođenje reda na tom polju društvenog delovanja i u tom smislu, kako je dodao, podržava stav prethodnog premijera Miloša Vučevića u pogledu redefinisanja zakona o udžbenicima.

"Naša deca moraju imati najkvalitetnija obrazovna sredstva u ključnim predmetima od nacionalnog značaja, koje će kreirati naši najpoštovaniji stručnjaci i ti udžbenici moraju biti jednaki na celokupnom prostoru Republike Srbije. Ta reforma svakako će obuhvatiti kako polje obrazovanja, tako i polje nauke. Došlo je vreme da naši građani vide rezultate od primenjene nauke, da one projekte koje finansira država konačno vidimo u punoj primeni u našoj državi na korist svih naših građana", naveo je mandatar.

Kako je dodao, stiče se utisak da se zaboravlja da obrazovanje i nauka treba prvenstveno da služe građanima i celokupnom našem društvu.

Macut kaže da to važi kako za univerzitete, tako i za sve institute i druge stručne organizacije.

"Niko tu ne može da bude nezavistan i izdvojen od našeg naroda, nego upravo tom narodu da bude na raspolaganju i njegove probleme da rešava u skladu sa svojim kompetencijama", kazao je.

Macut je najavio da će predložiti formiranje saveta pri Vladi Srbije, kojim će lično rukovoditi, a koji bi koordinirao i vodio politiku afirmisanja mladih talenata.

Mandatar je istakao da sa učenicima i studentima mora da se radi planski organizovano na način da država za njihovu i opštu korist njihove talente iskoristi, kao i da ih razvija i unapređuje.

"Naše ministarstvo obrazovanja i druge nadležne institucije dužne su da prate razvoj ove dece konstantno, uvek budu dostupne, da pruže stručnu, materijalnu i svaku drugu podršku", dodao je.

Macut je istakao da svi imaju ustavno pravo na obrazovanje i dodao da će učiniti sve da se taj ustavni paragraf ispoštuje u potpunosti.

U pogledu osavremenjivanja rada sa mladima i korišćenja savremenih tehnologija, kako je najavio, naložiće relevantnim strukturama da kreiraju mogućnost iskorišćavanja moći društvenih mreža u pogledu obrazovanja i kulture dijaloga i komunikacije.

"Društvene mreže imaju sve veći upliv na društvene tokove i vaspitanje naše dece i njihova moć, koja često zna biti negativna, mora se preokrenuti u korist naše omladine i našeg narodnog jedinstva i opstanka", kazao je Macut.

Naveo je da je danas došao u Dom Narodne skupštine da kaže narodnim predstavnicima i građanima da je čovek i sin svog naroda, ljubitelj srpskog roda i da pozove sve da rade zajedno i predano kako bi krizu koja je zadesila Srbiju prevazišli i kako bi Srbiju gradili, unapređivali i kreirali da bude ono što jeste.

"Naša tačka ujedinjenja, naše biće, naše pribežište i naša sloboda", naglasio je Macut.

Kako je rekao, da bismo sigurnim korakom koračali u budućnost, energično moramo raditi na harmonizaciji odnosa u našem društvu.

"U prethodnom periodu videli smo zapanjujuće izlive besa i mržnje. I naša himna, koja je zapravo molitva, govori o tome da Gospod složi srpsku braću dragu i da će sloga biti poraz vragu i najjači srpstvu grad. To je geslo i to je naša himna.  To mora biti naša karakteristika", poručio je Macut.

Rast plata u prosveti prioritet

 

Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut izjavio je danas da će se nastaviti trend rasta plata nastavničkog kadra kako bi se obezbedilo da njihova početna plata bude bar jednaka prosečnoj plati na republičkom nivou i poručio da je nephodna korenita reforma nastavnog plana i programa, kako bi se obezbedilo obrazovanje koje odgovara savremenim potrebama tržišta rada.

"Kontinuirani rast plata u prosveti je osnovni prioritet i to je najvažniji aspekt privlačenja kvalitetnih ljudi u nastavnički poziv. U 2025. godini plate su povećane 11 odsto od januara i još pet odsto od marta. Početna plata nastavnika sada iznosi 101.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 108.000 dinara. Od 1. oktobra ove godine sledi povećanje od dodatnih pet odsto, što će činiti rast plata u prosveti od 22 odsto za samo 10 meseci. Nakon povećanja plata u oktobru, početna plata nastavnika će biti veća od 106.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 113.000 dinara", rekao je Macut.

Macut ističe da je neophodno da se nastavni paln i program prilagode potrebama industrije i razvoju ključnih veština koje tržište traži, ali i da se nastavi sa podrškom dualnim programima u srednjem i visokoškolskom obrazovanju.

"Prevencija, kao i blagovremeno reagovanje državnih institucija u situacijama nasilja koje uključuje decu biće visok prioritet nove vlade. Osnov za koordinisano delovanje svih sedam resora koji postupaju po ovom pitanju postavljen je uz platformu 'Čuvam te'. Ta platforma, koja na jednom mestu integriše sve alate za temeljnu prevenciju i suzbijanje nasilja koje uključuje decu, veoma je značajan pokazatelj važnosti sinergije", rekao je Macut.

Ministri moraju biti više sa narodom

 

Mandatar Đuro Macut izjavio je danas da će važna misija njegovog mandata biti definisanje načina funkcionisanja Vlade Srbije i da će ako bude izabran za predsednika vlade njegov zahtev biti da ministri moraju više biti u narodu i sa narodom. 

"Mora da se ustanovi takav način rada da će naše prisustvo biti daleko veće i češće u svakoj jedinici lokalne samouprave, u svakom kutku Srbije. Sednice, sastanci, ali i aktivnosti održavaće se na mestima gde je to najcelishodnije za rešavanje životnih problema naših građana, a ne samo u Beogradu. Vidljivost svakog ponosob ministarstva i rad svakog ministra ponosob moraju biti dostupni građanima", rekao je on izlazzuchi ekspoze u parlamentu.

Istakao je da u ljude koje će predložiti za ministre veruje i da će oni imati njegovu podršku za obavljanje državnih funkcija, ali da će isto tako tražiti da te poslove obavljaju energično, transparentno i na izvoru problema,  kako bi se što pre pomoglo građanima tamo gde to potrebe nalažu. 

Naveo je da će pored ovih akutnih problema, program vlade izložiti i po resorima, odnosno poljima, društvenog delovanja i istakao da se u svetu koji se ubrzano menja, obrazovanje predstavlja osnov za lični i društveni razvoj, a harmonizacija obrazovnih procesa između svih nivoa obrazovanja je ključni korak u unapređenju budućnosti našeg društva.

"Izazovi i događaji koji su obeleželi prethodne mesece nameću potrebu za preispitivanjem  postojećih sistema i praksi. Neophodno je pokrenuti dijalog kako bi se obrazovanje, umesto prilagođavanja novim potrebama i trendovima, zapravo reafirmisalo kao glavni oslonac u razvoju društva. Harmonizacija obrazovanja, što će biti ključni prioritet vlade, nije samo tehnički zahtev, već podrazumeva integraciju njegovih različitih aspekata, sinergiju sa naukom i zahteva širok spektra promena koje će obuhvatiti sve segmente sistema obrazovanja, od predškolskog do visokog", naveo je on.

Rekao je da moderni obrazovni sistemi širom sveta sve više teže integraciji obrazovanja i nauke  sa ciljem da stvore dinamičnu sredinu koja nije ograničena na teorijsko znanje, već se aktivno bavi primenom i razvojem novih tehnologija i istraživanja. 

Kako bi se postigla praktičnija primena nauke i njena sinergija sa obrazovanjem, najavio je da će inicirati izmene zakona o ministarstvima kojim se visoko obrazovanje izmešta iz ministarstva prosvete i spaja sa naukom.

Govoreći o prepoznavanju i podršci talentovanim učenicima rekao je da stručno upustvo za prepoznavanje, podršku i praćenje učenika sa izuzetnim sposobnostima, koje predstavlja osnovu za sistemski i sveobuhvatni pristup prepoznavanju i usmeravanju talentovanih učenika i platforma takmičari generacije, predstavljaju prve korake ka tom cilju.

"Pored toga, pokrenućemo razvoj testova za prepoznavanje sklonosti i sposobnosti kod učenika, što će obezbediti ravnopravne šanse da svako dete u Srbiji bude prepoznato i podržano u razvoju svojih talenta. Ovi testovi će omogućiti rano uočavanje talenta i obezbediti pružanje adekvatne podrške, a posebno su dragoceni u periodima tranzice u peti razred ili prelaska u srednju školu", rekao je on.

Naglasio je da je cilj da se spreči osipanje talentovanih učenika, naročito prilikom ovih promena,  što se trenutno događa usled nedostatka sistematskog praćenja.

"Korišćenjem navedenog sistema pratićemo celokupni put talentovanih učenika od prepoznavanja sposobnosti kroz individualizovane obrazovne programe do rezultata na takmičenjima i prvih koraka u profesionalnom životu. Ovakvim sveobuhotnim praćenjem, koje podrazumeva harmonizovan pristup brizi o talentima na svim nivojima obrazovanja,  opremićemo se da blagovremeno uvedemo potrebne reforme i podršku koja će im biti neophodna da dostignu svoje potencijale", rekao je on.

Odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta na KiM

 

Đuro Macut poručio je danas u parlamentu da će jedan od najvećih izazova nove vlade biti odbrana našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta na KiM, kao i da je važno da se u političkoj i društvenoj sceni složimo u jedinstvenoj odbrani KiM.

Naglasio je da nećemo odustati od posebnih mera koje su uvedene kako bi svi naši građani u južnoj pokrajini redovno primali plate i penzije i ostvarivali svoja prava, naročito na obrazovanje, socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu.

"Očuvanje naše južne pokrajine u sastavu Srbije jeste naša ustavna obaveza, ali i naš zavet, od koga ni jedna vlada neće i ne sme odstupiti. Sponzori lažne države Kosova obilato koriste rane koje su nanete našoj zemlji tokom prethodnih meseci, da daju novi zamah promovisanju jednostranih agendi privremenih institucija samouprave u Prištini", istakao je Macut predstavljajući program nove vlade.

Kako je rekao, od izuzetne je važnosti da se složimo i u jedinstvenoj odbrani Kosova i Metohije i da to bude onaj najmanji zajednički sadržilac oko kojeg moramo da se složimo na političkoj i društvenoj sceni.

"Vlada će nastaviti da ulaže maksimalne napore, kako preko svoje Kancelarije za Kosovo i Metohiju, tako i na nivou svakog pojedinačnog ministarstva i svakog javnog službenika u njemu, da naš narod u južnoj pokrajini opstane i ostane na vekovnim ognjištima, zaštićen od progona i sa mogućnošću da vodi normalan i dostojanstven život", naveo je Macut.

On je rekao da pobeda Srpske liste na izborima za skupštinu privremenih institucija u Prištini predstavlja podvig ostvaren u nemogućim uslovima i temelj za obnovu političke snage našeg naroda na Kosovu i Metohiji.

"Ovaj uspeh pokazuje spremnost Srba na nepokolebljivu političku borbu i vlada će im u toj borbi pomoći kako bi ostvarili sve ono što im garantuje međunarodno pravo, a naročito Briselski sporazum za čiju punu primenu ćemo se neprestano zalagati na svakom mestu, boreći se za opstanak i prava našeg naroda u pokrajini. Nećemo zanemariti ni međunarodnu arenu, pre svega Ujedinjene nacije, ali i sve međunarodne organizacije poput Saveta Evrope, Interpola i drugih, gde konstantno vreba opasnost da Priština jednostrano uspostavi nasilje i uz sponzorstvo sile pokuša da ostvari svoje ciljeve", rekao je Macut.

Dodaje da promene kojima svedočimo u značajnim svetskim centrima političke moći daju nam za pravo da izrazimo nadu da će se odnos prema pitanju Kosova i Metohije, pravima našeg naroda u pokrajini i interesima Republike Srbije, makar za nijansu promeniti na bolje.

"Verujemo da će doslednost, principijelnost i konstruktivnost koju naša zemlja, njen pregovarački tim i njen predsednik su iskazivali i dokazivali godinama, početi da se vrednuju na način koji će doprineti poboljšanju uslova za život Srba i ostalih građana Srbije, zauzdavanju jednostranih akcija Prištine i normalizaciji stanja u lokalnim samoupravama sa srpskom većinom", naglasio je Macut.

Reforma pravosuđa

 

U narednom periodu biće nastavljeno sprovođenje sveobuhvatne reforme pravosudnog sistema, zasnovane na ustavnom poretku, evropskim vrednostima i potrebama našeg društva.

"Pravo i pravda nisu samo temelji našeg pravnog poretka. Oni su temelji poverenja građana u državu. Zato ćemo u narednom periodu nastaviti sveobuhvatnu reformu pravosudnog sistema", kazao je Macut u Skupštini Srbije tokom izlaganja ekspozea.

Macut je istakao da Srbija mora biti zemlja u kojoj se zakoni ne samo donose, već se dosledno i sprovode.

Kako je naveo, uz temeljno sagledavanje nedostatka u praksi i potrebu usklađivanja sa propisima EU, biće donete izmene ključnih zakona iz oblasti krivičnog zakonodavstva. 

U tom smislu, najavio je da će uskoro pred Skupštinu vlada uputiti izmene Krivičnog zakonika, Zakonika o krivičnom postupku, Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela, Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnih dela i Zakona o prekršajima. 

"Do kraja 2025. godine usvojićemo i ključne strateške dokumente,  novu strategiju unapređenja pravosuđa, nacionalnu strategiju za prava žrtava i svedoka, kao i akcione planove za borbu protiv korupcije i finansijske istrage", kazao je Macut.

Ostanak mladih

 

Statistički podaci, kako kaže, pokazuju da je stopa nezaposlenosti mladih uzrasta od 15 do 24 godine bila na nivou od 25 odsto u četvrtom kvartalu 2024.

"Program 'Garancija za mlade' koji se trenutno pilotira u tri filijale Nacionalne službe za zapošljavanje, garantuje da će svaka mlada osoba do tridesete godine u roku o četiri mesecu završetka školovanja ili registracije na birou za zapošljavanje dobiti ponudu za posao, obuku ili nastavak obrazovanja. Od početka 2027. godine planiramo da se ovaj program proširi na celu zemlju, čime će mladi dobiti konkretnu podršku u prvim koracima na tržištu rada i povećati zapošljavanje mladih", rekao je mandatar u Skupštini Srbije predstavljajući program buduće vlade.

On ističe da su to koraci šire strategije buduće vlade kako bi se stvorili uslvi za ostanak mladih u našoj zemlji.

"U središtu naših politika biće ulaganje u ljudski kapital. Podržaćemo razvoj IT kadrova kroz univerzitetsko i neformalno obrazovanje, ali i kroz intezivne programe prekvalifikacija. Tehnologije moraju biti alat koji je dostupan svima, a ljudski potencijal je naš najveći resurs. Naš strateški cilj jeste da Srbija postane lider digitalne ekonomije u Zapadnom Balkanu i šire", kazao je Macut.

Prema njegovim rečima, digitalna transformacija nije samo tehnička i ekonomska politika, već pre svega društvena promena.

"Ona donosi prilike za sve, za bržu administraciju, pametnije firme, bolje škole, sigurnije gradove i veću povezanost među ljudima. Razvoj nauke, a posebno primene naučnih znanja u praksi, osnove su za ubrzan i stabilan napredak Srbije. Ulaganje u mlade istraživačke kapacitete i savremenu infrastrukturu stvara preduslove za harmonizaciju obrazovanja, privrede i društva u celini. Kroz sinergiju između naučnih institucija, privrednih subjekata i države, možemo obezbediti da znanje postane pokretačka snaga društva", kazao je on.

Macut ističe da Srbija mora biti zemlja koja prepoznaje i podržava inovacije i vredan rad.

Prostorni plan

 

Izlažući program nove vlade u Skupštini Srbije, Macut je rekao da su trenutno u toku projekti izgradnje čak pet autoputeva: Preljina-Požega, Beograd-Zrenjanin-Novi Sad, Beograd-Sarajevo, Sremska Rača-Kuzmin, Moravski koridor Pojate-Preljina.

Kako je istakao gradi se i deonica auto-puta  Horgoš-Novi Sad do graničnog prelaza Kelebija, kao i saobraćajnica Ruma-Šabac-Loznica, brza saobraćajnica Badovinci-Slepčević i projektovanje brze saobraćajnice Loznica-Granični prelaz-Mali zvornik sa mostom Karakaj.

"U toku je izgradnja brze saobraćajnice Novi Sad-Ruma, Iverak-Lajkovac i južna obilaznica oko Valjeva-Požarevac-Golubac, kao i Bački breg-Sombor-Kikinda u dužini od 186 km. Gradimo i obilaznicu oko Novog Sada sa mostom preko Dunava, zatim oko Gornjeg Milanovca, oko Užica, dok je u toku izgradnja Severne obilaznice oko Kragujevca", naveo je Macut.

Dodao je da se rekonstruiše most preko reke Drine, državni put Mali Zvornik -Karakaj, a da se proširuje i rekonstruiše granični prelaz Horgoš prema Mađarskoj.

"Razvijamo lokalnu infrastrukturu i institucionalno jačamo jedinice lokalne samuprave u 145 jedinica lokalnih samuprava. U oblasti vazdušnog saobraćaja nastavljamo podršku daljem razvoju kroz koncesiju aerodroma Nikola Tesla u Beogradu, dograđujemo i adaptiramo zgradu terminala, saniramo poletno-sletne staze i proširujemo platformu aerodroma Konstantin Veliki u Nišu", rekao je Macut.

Dodao je da je u toku rekonstrukcija i proširenje kapaciteta luka Prahovo, Bogojevo i Sremska Mitrovica kao i uklanjanje potopljene nemačke flote iz Drugog svetskog rata kod Kladova.

"U oblasti železnice, u toku su izgradnja železničke pruge Sobovica-Lužnice, krak Batočina, unapređenje pruge Pančevo-Zrenjanin, izgradnja jedinstvenog dispečarskog centra, pruge Zemun Polje-Aerodrom Nikola Tesla-Nacionalni stadion, izgradnja kompleksa železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije, rekonstrukcija i modernizacija deonica pruge Novi Sad-Subotica-Državna granica-Kelebija, deonice pruge Niš-Brestovac, Niš-Dimitrovgrad, Stalać-Đunis i modernizacija tehničko-putničke stanice Zemun", naveo je mandatar.

Govoreći o komunalnoj infrastrukturi, rekao je da su u toku projekti centralnog kanalizacijonog sistema Grada Beograda i projekat izgradnje komunalne infrastrukture Republike Srbije "Čista Srbija" na teritoriji 73 jedinice lokalnih samouprava, odnosno 93 lokacije, kao i program vodosnabdevanja u Paraćinu, Vrbasu, Kikindi i Knjaževcu, fabrika vode Kikinda.

Komentari17
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Voislav Denic
Vrstan i realistican govor pun pomirenja i napretka za sve gradjane Srbije. Bravo predsednice vlade...
Gale
Будућност се базира Експ-у и енергетици. Производња и креативни рад нису у плану. Бистрица не треба нама него Европи, не радимо у свом интересу. Колико је пара отишло за Београд Суботица. Са четвртином тих пара смо могли да све пруге у Србији подигнемо на 80 км/ч и да буде конкурентно камионском саобраћају. Теретних вагона за више од 120 км/ ч нема. Путнички саобраћај минималан, није рентабилан. Будимо поново добри домаћини у своој земљи..
Dragan
Srbiji je potrebna stabilnost, a ne beskrajni sukobi i blokade.
Goran
Ako se nova vlada usmeri na obrazovanje, ekonomiju i pravdu, to će biti korak koji Srbija dugo čeka. Vreme je da se radi ozbiljno.
Miloš
Podrška mandataru Macutu – važno je da na čelu budu ljudi koji imaju energiju i volju da rade za svoju zemlju.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.