Svaki pacijent zaslužuje moderan pristup lečenju
Udruženje pacijenata „Uro takt” nastalo je pod pokroviteljstvom Foruma pacijenata Srbije, mrežne organizacije koja okuplja više od 40 udruženja pacijenata sa teškim onkološkim, autoimunim i retkim bolestima. Osnovan 2016. godine, forum je nastao sa ciljem da osnaži glas pacijenata u Srbiji, podrži udruženja u razvoju i ohrabri ljude da javno progovore o svojoj bolesti. Tokom godina realizovano je više od 200 radionica, tribina, panela i kampanja, edukovani su javnost, mediji i donosioci odluka, a svake godine organizovan je prepoznatljiv „Onko forum”. Upravo iz tog velikog krovnog okvira i podrške, rođen je i naš „Uro takt” – kao odgovor na potrebu da se čuje glas obolelih od raka mokraćne bešike, prostate, testisa i bubrega.
Svake godine više od 6.000 ljudi u Srbiji dobije dijagnozu neke od ovih bolesti. A čak 2.500 njih izgubi bitku. To nisu brojke na papiru – to su očevi, majke, sinovi, prijatelji, partneri. Ljudi. I za njih, ali i za sve one koji tek ulaze u ovu tešku životnu borbu, osnovan je „Uro takt”.
Kao pozorišni i radio reditelj, celog života sam se bavio glasovima – i onim izrečenim, i onim prećutanim. Zato danas, kao predsednik ovog udruženja, želim da pomognem da se ovi prećutani glasovi – glasovi pacijenata i njihovih porodica – jasno i glasno čuju. A moja motivacija nije samo profesionalna. Ona je duboko lična. U mom porodičnom stablu postoje bolne tačke koje nosim u srcu – izgubio sam bliske pretke od karcinoma bubrega i prostate. Te rane ne zarastaju, ali mogu da se pretvore u snagu.
Naše udruženje je među prvim ove vrste u Srbiji. Njegov naziv – „Uro takt” – nije slučajan. To je igra reči, ali i simbolika. Vreme je da ovi kanceri dobiju svoj takt – svoj ritam u medijima, u institucijama, u društvu. Da prestanu da budu „nevidljivi”, a postanu prepoznatljivi, razumljivi i – pobedivi.
Posebno smo fokusirani na rak mokraćne bešike, koji svake godine odnese više od 1.000 života u Srbiji. Ova bolest se često razvija podmuklo i bez glasne javne pažnje. Upravo zato smo organizovali edukativne tribine za medije i konferencije za medije posvećene karcinomu bešike, na kojoj su govorili vodeći urolozi, onkolozi i pacijenti. Dva naša člana Ružica Božović i Tomislav Miletić su podelili svoja iskustva o borbi sa ovom podmuklom bolešću, njihova životna priča pokrenula je publiku da nam se javi i podsetila nas da iza svake dijagnoze stoji čovek.
Prošle godine smo se posvetili i karcinomu prostate – jednom od tri najčešća oblika raka kod muškaraca. Ponovo smo naglasili koliko je važno da muškarci govore o zdravlju, da se redovno kontrolišu i da se sruše tabui. I ove godine nastavljamo u tom pravcu.
U saradnji sa Institutom za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut”, planiramo akciju koja će pokrenuti organizovano testiranje muškaraca na PSA (prostatno-specifični antigen), jedan od najvažnijih markera za rano otkrivanje karcinoma prostate. Istovremeno, do kraja godine planiramo seriju edukativnih tribina pod naslovom „O tatama i prostatama” – gde ćemo otvoriti prostor za dijalog, edukaciju i podršku, u zajednici i sa stručnjacima.
Pored prostate, sve više pažnje usmeravamo i na karcinom bubrega, koji predstavlja ozbiljan izazov, naročito u metastatskoj fazi. Nedavno smo kao predstavnici pacijenata učestvovali na forumu Udruženja medikalnih onkologa Srbije (UMOS), gde su se vodile stručne diskusije o savremenim terapijskim pristupima u lečenju. UMOS forum je, na osnovu međunarodnih preporuka i sagledanih podataka o praksi lečenja u Srbiji, uputio konkretne predloge Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje (RFZO) da se u terapiju prve linije lečenja odmaklog i metastatskog karcinoma bubrega uključe opcije koje su u skladu sa svetskim standardima. Kao udruženje pacijenata, podržavamo ovu inicijativu, jer verujemo da svaki pacijent u Srbiji zaslužuje pristup lečenju koje je u najmanju ruku jednako onome u razvijenim zdravstvenim sistemima.
Kada pogledamo celokupnu sliku maligniteta u Srbiji – 42.000 novoobolelih i preko 20.000 preminulih svake godine – postaje jasno da više nema prostora za čekanje. Brojke moraju da se menjaju, odmah. I ta promena počinje od nas – od svakog pojedinca, porodice, novinara, lekara, političara.
„Uro takt” nije samo udruženje pacijenata. To je pokret. Poziv na solidarnost. Takt koji okuplja sve koji veruju u pravovremenu dijagnozu, dostupno lečenje i život dostojan čoveka. Jer kada zdravlje dođe u pitanje – svaki ritam znači život.
Priredila Danijela Davidov Kesar
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.