Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Godine koje su pojeli plenumi

Вишедневна блокада Радио-телевизије Србије у Таковској улици Фото А. Васиљевић

Vremešniji sugrađani znaju da nam plenumi nikad nisu donosili ništa dobro. Iz istorijskog iskustva znamo da su plenumi uvek samo prihvatali odluke koje su se donosile negde drugde. Da se podsetimo da je pojam plenuma objašnjen u Velikom rečniku stranih reči i izraza (Ivan Klajn i Ivan Šipka, Prometej, Novi Sad, 2006), kao „sednica, sastanak svih članova nekog tela ili kolektiva”. Izgleda da je i shvatanje pojma plenuma evoluiralo od 2006. godine, pa da sada znači „sednica, sastanak bilo koliko članova nekog tela ili kolektiva”.
Već duže vreme vodi se polemika oko toga da li je, zbog blokada koje traju  već četiri i po meseca, izgubljena godina studija. Pesimisti tvrde da je već izgubljena jedna školska godina, dok optimisti (profesori, dekani i rektorski kolegijum) tvrde da uopšte nije, niti će biti izgubljena jedna godina studiranja.
Možda su profesori došli do naučnog otkrića, budući da su se, oslobođeni držanja nastave, sve vreme trajanja „blokade” bavili naučnim radom, da školska godina može da se završi za jedan, umesto za dva semestra, kako propisuje Zakon o visokom obrazovanju (član 94 stav 2 t. 1: „Školska godina može se deliti na: 1) dva semestra, od kojih svaki traje, po pravilu, 15 nedelja.”). Dakle, zakon, a i statuti univerziteta i svih fakulteta propisuju da se studije odvijaju kroz dva semestra, od kojih svaki traje po 15 nedelja. Ako su profesori, dekani i rektorski kolegijum, u toku protekla četiri i po meseca intenzivnog bavljenja naučnim radom, došli do takvog naučnog otkrića, to njihovo otkriće je epohalno. Semestar traje 15 nedelja, izgubljeno je 18 nedelja, i profesori, dekani i rektorski kolegijum otkrili su da 18 nedelja može da se smesti u 15 nedelja. Odnosno, da će tih 15 nedelja da bude isto što i 33 (15 + 18) nedelje. Ako se 15 podeli sa 18 dobija se nula i nešto, što ne uliva mnogo nade u nekakav pozitivan ishod. Kako od nula i nešto može da ispadne bilo šta. Ali budući da je reč o naučnom otkriću, nema smisla da se ovakvo naučno otkriće osporava. Uzećemo ga zdravo za gotovo.
Umesto osporavanja i sumnji, pokušaćemo da vidimo šta ovako epohalno otkriće znači. Kao i u svakoj drugoj prilici da vidimo da li ko i šta gubi, a ko i šta dobija. Ako pretpostavimo, što je blisko zdravom razumu, da 18 nedelja nastave ne može da se ubaci u 15 nedelja, već popunjenih nastavom, onda dolazimo do 177.180 izgubljenih godina (života) studenata, koliko ima studenata na državnim univerzitetima. To su, dakle, godine koje su pojeli plenumi, da se poslužimo Pekićevim naslovom. Samofinansirajući studenti će dobiti, jer će im država školarinu smanjiti na polovinu sadašnje cene školarine. Profesori, dekani i rektorski kolegijum će biti na najvećem dobitku jer će im plate biti povećane (kad počnu da drže nastavu) za novih 20 odsto, a dobiće i povećane materijalne troškove za isti iznos. Uz to, profesori su dobili i četiri i po meseca za bavljenje samo naučnim radom, pa će povećanim brojem naučnih radova da uzdignu Univerzitet u Beogradu na Šangajskoj listi.
Veliki dobitak imaće i država Srbija jer će, kako su profesori u svom naučnom radu pokazali, studiranje da se svede na polovinu vremena, odnosno na dve školske, umesto na četiri godine. Ako dva semestra mogu da smeste u jedan semestar, kako nas ubeđuju profesori, dekani i rektorski kolegijum, onda to znači da četiri godine studiranja mogu da se svedu na dve godine studiranja. Na taj način država Srbija će uštedeti polovinu novca koji sada izdvaja za visoko školstva. Za četiri godine studiranja, po sadašnjim cenama, država izdvaja oko 200 milijardi dinara, odnosno oko 1,74 milijarde evra. To znači da će svođenjem studiranja na dve godine država da uštedi oko 100 milijardi dinara, odnosno oko 870 miliona evra. Druga velika korist za državu biće što će Srbija, po skraćenom postupku, za dve, umesto za četiri, godine da dobija diplomirane studente svih profila. Naravno, biće to studenti koji će svoje studije završavati s još većom prosečnom ocenom nego što je to slučaj sada (8,62 na Univerzitetu u Beogradu, odnosno 8,69 na Univerzitetu u Novom Sadu). Zbog toga će Srbija početi ubrzano da se razvija jer će svake druge, umesto svake četvrte godine da dobija veliki broj diplomiranih s visokim prosečnim ocenama. Drugim rečima, Srbija će s tolikim brojem odličnih studenata da procveta, umesto „da stane”.
Na početku je navedena misao Seneke da ne učimo za školu, već za život. Ostaje nada da ćemo ponešto da naučimo iz svega ovoga.

 *Naučni savetnik

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikola
Druže, da li je Ivan ili Milan Šipka?
nole
Članak nudi izuzetnu analizu i pokreće važno pitanje o tome šta nam je budućnost donela na temelju prošlih događanja.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.