Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Prekid osiguranja uslov za odlazak u penziju za većinu radnika

(Фото А. Васиљевић)

Većina radnika, odnosno osiguranika obavezna je da pre odlaska u penziju prekine osiguranje, a od ovog pravila postoji nekoliko izuzetaka i reč je uglavnom o osiguranicima iz kategorije samostalnih delatnosti ali i pojedinih zaposlenih, navodi se u najnovijem izdanju "Glasa osiguranika", glasila Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO).

Stručnjaci Fonda PIO ističu da bez prestanka osiguranja pravo na penziju mogu da ostvare oni koji obavljaju preduzetničku delatnost, hranitelji, osiguranici kojima se period osiguranja utvrđuje prema utvrđenom stažu, ugovor o delu i slično, kao i izabrana, imenovana i postavljena lica.

Svi oni pravo na starosnu i prevremenu starosnu penziju mogu da ostvare i bez prestanka osiguranja.

Kada je reč o osiguranicima koji ostvaruju pravo na invalidsku penziju, oni moraju imati prestanak osiguranja, bez obzira na to kojoj kategoriji pripadaju.

Za ostvarivanje prava na porodičnu penziju prestanak osiguranja nije uslov, ali se penzija neće isplaćivati dok traje osiguranje, što, kako objašnjavaju u fondu, znači da građanin može da ostvari pravo na porodičnu penziju, ali će mu isplata penzije početi tek nakon prestanka zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne ili poljoprivredne delatnosti.

Kao veoma važno iz Fonda PIO navode to da kada je prestanak osiguranja uslov za ostvarivanje prava, pravilo je da se i zahtev Fondu PIO podnosi uz priložen dokaz o prestanku.

Bez ovakvog dokaza zahtev je neuredan i podrazumeva da se prvo ovo pitanje raspravi, pa da se tek onda utvrđuju druge činjenice u vezi sa pravom za koje je zahtev podnet.

Zbog ovoga se strankama sugeriše da izbegavaju podnošenje zahteva dok još rade ili samostalno obavljaju delatnost jer na taj način neće postići da se ranije pristupi uređivanju podataka o navršenom stažu, već se samo bespotrebno odugovlači postupak.

Što se tiče pitanja da li uz penziju može i dalje da se radi, što često zanima buduće penzionere, iz Fonda PIO navode da može ali da je neophodno precizirati i neke uslove za ostvarivanje tog prava.

Tako bi korisnici starosne penzije trebalo da znaju da se sa novim radom ne sme početi istoga dana kada je utvrđeno pravo na penziju, nego najranije sutradan i da mora postojati makar jedan dan pauze u radu.

Što se tiče invalidskih penzionera, ukoliko oni uđu u osiguranje, to može da znači eventualno preispitivanje utvrđenog gubitka radne sposobnosti, dok bi korisnici porodične penzije trebalo da vode računa o tome da svaki rad odmah znači i obustavu isplate penzije.

Specifičnost postoji kod profesionalnih vojnih lica i policijskih službenika kod kojih se ne utvrđuje potpuni gubitak radne sposobnosti, već samo gubitak sposobnosti za obavljanje profesionalne vojne službe, odnosno policijskih poslova.

Osiguranici ovih kategorija koji ostvare pravo na invalidsku penziju mogu i nakon penzionisanja da se zaposle ili da obavljaju samostalnu delatnost, osim u službi koju

su prethodno obavljali.

Oni međutim, nemaju pravo da im se odredi nov iznos penzije na osnovu naknadno navršenog staža.

Izuzetno, porodični penzioneri mogu da budu angažovani po ugovoru o delu ili po ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova, uz uslov da je iznos ostvarene naknade niži od najniže osnovice za osiguranike iz kategorije zaposlenih.

Porodični penzioner koji želi da radi može i trebalo bi da proveri na šalteru Fonda PIO da li će to uticati na isplatu penzije, pošto im zakonski propisi ne ostavljaju puno opcija da rade, pa je bolje je da se na vreme informišu i izbegnu neprijatna iznenađenja, odnosno obustavu isplate.

Penzioneri koji ostvare pravo na starosnu ili prevremenu starosnu penziju imaju pravo da po osnovu osiguranja navršenog nakon penzionisanja traže određivanje novog iznosa penzije, ali se, kako navode u fondu, uslovi koji važe za ovaj postupak donekle razlikuju od opštih.

Prva stvar koju je ovde neophodno znati jeste da se novi iznos penzije može utvrđivati jedino ako se posle penzionisanja radi najmanje godinu dana.

Za razliku od ostvarivanja prava na penziju, kod ponovnog određivanja penzije, prestanak osiguranja je uslov koji važi za sve, što znači da i osiguranici koji pripadaju izuzecima i mogli su da se penzionišu za vreme trajanja osiguranja, ne mogu istu privilegiju da koriste za određivanje novog iznosa.

Da bi se podneo zahtev za preračun penzije i uračunavanje staža koji je naknadno navršen, penzioner mora prethodno da bude od‌javljen sa osiguranja a datum prestanka utvrđuje se na različite načine u zavisnosti od kategorije osiguranja.

To može da bude datum raskida hraniteljskog ugovora ili drugog ugovora o

delu, autorskog ili sličnog ugovora, datum gašenja preduzetničke radnje, prestanak radnog  odnosa, i za izabrana, imenovana i postavljena lica i slično.

Samostalcima kojima je svojstvo utvrđeno po osnovu članstva u reprezentativnim

udruženjima, datum prestanka osiguranja predstavlja datum brisanja iz matične evidencije udruženja.

Na ovaj način se evidentira osiguranje samostalnih umetnika, sportista, advokata, taksista i drugih.

Iz fonda naglašavaju da brisanje iz udruženja ne može da bude retroaktivno, već se dan brisanja smatra i danom prestanka članstva, zbog čega bi osiguranici koji su na ovaj način evidentirani trebalo da vode računa i blagovremeno urede promenu svog statusa u udruženju, prenosi Tanjug.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Darinka
Srpski penzioni zakon kao da je pisao Makijaveli i vise lici na metod uprilicen kao zakon kojim se kontrolise odredjena starosna grupa.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.