Rukovodstvo UB tvrdi da ne organizuje i ne može da obustavi blokade fakulteta
Univerzitet u Beogradu (UB) apelovao je na državne organe da kroz dijalog sa studentima i ispunjenje njihovih zahteva, mada vlast tvrdi da su ti zahtevi ispunjeni, stvore uslove za nastavak školske godine čiji je regularan završetak ozbiljno ugrožen, kako konstatuju u platformi za razgovor sa predstavnicima nadležnih organa i institucija. Tu platformu potpisali su prof. dr Vladan Đokić, rektor UB, i dekani svih fakulteta našeg najstarijeg i najvećeg univerziteta. A ona je, napominju, uručena predstavnicima vlade, na sastanku koji je 30. aprila održan s prof. dr Đurom Macutom, premijerom, i njegovim saradnicima, dakle, pre nego što su studenti tražili „momentalno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora”. Pregovori rukovodstva univerziteta i vlasti, prema poslednjim nezvaničnim najavama, očekuje se da će biti nastavljeni sutra.
Od Vlade Srbije i Ministarstva prosvete UB očekuje odgovore na šest pitanja. Prvo je – da li se i kada planira početak dijaloga sa studentima koji blokiraju visokoškolske ustanove radi ispunjenja njihovih zahteva i nastavka ove turbulentne školske godine. Upitali su i kada je kraj škole za srednjoškolce i da li su u planu izmene propisa kojima bi se maturantima, za one koji iskažu interesovanje, omogućio upis na fakultete bez polaganja prijemnih ispita. Rukovodstvo univerziteta pitalo je vlast i kada će početi naredna akademska godina, odnosno da li je u planu produženje aktuelne, kao i kada će se i pod kojim uslovima realizovati upis na studije za predstojeću školsku godinu. Podsetimo da je u februaru Senat UB usvojio upisnu politiku, da je predviđeno 15.238 indeksa za brucoše u akademskoj 2025/26. godini, ali da kalendar upisa nije konačno definisan jer zavisi od okončanja blokada fakulteta i nastavne godine za maturante.
Među ključnim pitanjima koja je predstavnicima vlasti postavilo rukovodstvo UB je i da li se planira smanjivanje propisanog broja ESP bodova kao uslov za upis na teret budžeta ili opcija bezuslovnog upisa studenata u narednu školsku godinu uz zadržavanje sadašnjeg statusa studenata. Takođe, i da li je u planu promena i smanjivanje uslova za zadržavanje stipendija i kredita studenata, kao i da zbog trenutne situacije neki studenti ne ostvare sve uslove koji su predviđeni za studentski kredit. Iz UB navode da su na prethodnom sastanku predstavnici vlade usmeno izneli svoje predloge, ali da je zajednički zaključak rektorskog kolegijuma i svih dekana fakulteta „da rektor i dekani ne mogu da u ime studenata odlučuju o usmeno iznetom predlogu vlade, kao i da je neophodno nastaviti razgovore sa svim relevantnim akterima”. Pritom napominju da UB „ostaje privržen traženju održivog rešenja u bliskoj saradnji sa svojim studentima, vodeći računa o poštovanju institucionalne autonomije i javnom interesu”.
Od kraja prošle godine traju blokade svih fakulteta UB. Blokada je, tumači rukovodstvo univerziteta, „faktički stanje nastalo odlukom studenata” i deo aktivnosti koji se odnosi na izvođenje nastave i ispita ne odvija se usled objektivne nemogućnosti njihove realizacije u uslovima studentskog protesta.
„Univerzitet i fakulteti u njegovom sastavu nisu doneli odluke kojima se navedene aktivnosti prekidaju ili obustavljaju, već su konstatovali faktičko stanje nastalo odlukom studentskih plenuma i istovremeno podržali studentske zahteve i pravo studenata na miran protest, okupljanje i izražavanje mišljenja”, ističu sa UB i skreću pažnju da je i Ministarstvo prosvete konstatovalo da izvođenje nastave nije moguće.
„Rektor i dekani ne raspolažu pravnim mehanizmima ni faktičkim mogućnostima da okončaju blokade, s obzirom na to da studentski zahtevi nisu u nadležnosti rektora i dekana, već se odnose na šire društvene činioce”, naglašava se u platformi.
Pokušaj da se protiv volje studenata izvode nastavne aktivnosti „faktički je nesprovodiv”, stav je UB, a „predstavljao bi povredu prava na slobodno okupljanje u cilju zaštite javnog interesa, koje je garantovano najvažnijim aktima međunarodnog prava”. Takvo postupanje bilo bi, kako ukazuju, suprotno načelima akademskog integriteta i etičkim principima na kojima se temelji naše društvo.
U platformi se, između ostalog, ističe i da „UB podržava inicijalne studentske zahteve, ali ne učestvuje u organizaciji blokada, niti može da ih obustavi”, kao i da „rektor i dekani nemaju mandat od studenata da pregovaraju o ispunjenju studentskih zahteva, niti okončanju i modifikovanju blokade”. Takođe, rukovodstvo UB uverava da veliki broj fakulteta ima plan nadoknade nastave i ispitnih rokova sa više modela u zavisnosti od raspoloživog vremena za nadoknadu, odnosno od dana prestanka blokada.
Zahtev da prestanu pritisci i medijska hajka
I u platformi za pregovore s predstavnicima nadležnih institucija Univerzitet u Beogradu zahtevao je da bez odlaganja prestanu pritisci koje trpi, a posebno da se obustavi vanredni nadzor prosvetne i finansijske inspekcije, kao i Državne revizorske institucije na fakultetima. Zahtevao je i da prestane medijska hajka na rektora, dekane, studente, kao i javno iznošenje pretnji najstarijoj i najuglednijoj visokoškolskoj ustanovi u Republici Srbiji. UB je insistirao i da se van snage stave sporna uredba kojom je, kako tvrde, protivustavno i protivzakonito promenjena struktura radnih obaveza zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, kao i zaključak vlade na osnovu koga se „protivzakonito odlučuje da će se visokoškolskim ustanovama uplaćivati samo deo sredstava za budžetske plate nastavnika i saradnika”. Osim toga, UB je zahtevao i da se isplate sredstva za sve zaostale plate iz budžetskih sredstava u punom iznosu i da se „u roku i bez odlaganja ispune sve zakonske obaveze prema njegovim članicama, uključujući i nadoknadu materijalnih troškova”.
Подели ову вест




Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.