Nedelja, 15.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Za porodičnu penziju nije dovoljan samo crkveni brak

(Фото Pixabay)

Da li je venčanje u crkvi, a ne i u opštini dovoljan da supružnici sutra naslede penzije od onog drugog? Ili porodična penzija može da se nasledi samo i isključivo ukoliko je brak registrovan kod matičara u opštini? 
Upravo je to bio razlog da se K. V. iz Čajetine javi Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje. 
– Moj muž i ja smo se pre deset godina venčali u crkvi, ali nismo u opštini. Imamo i zajedničku imovinu. Da li ćemo imati pravo na porodičnu penziju onog drugog, a da ne moramo na sudu da dokazujemo postojanje vanbračne zajednice, odnosno da li se crkveni izvod iz matične knjige venčanih priznaje kao zakonit dokaz? 
U Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje su joj rekli da je prema izmenama i dopunama Zakona o PIO, vanbračna zajednica izjednačena sa brakom, odnosno porodičnu penziju, pored supružnika, može da ostvari i vanbračni partner. Zakonom je predviđeno da je za dokazivanje postojanja vanbračne zajednice validna samo pravosnažna sudska odluka kojom je utvrđeno postojanje vanbračne zajednice. 
– Budući da niste uvedeni u opštinske matične knjige venčanih, u postupku ostvarivanja prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja moraćete, u sudskom postupku, da dokažete status vanbračne zajednice. 
Crkveni brak nije dovoljan za dobijanje porodične penzije. Oni koji su venčani u verskom hramu, ali ne i u opštini, moraće na sudu da dokažu postojanje vanbračne zajednice i tek tada moći će da počnu da primaju ovu prinadležnost – odgovorili su iz Fonda PIO. 
Na pitanje da li ove sudske peripetije mogu da se izbegnu ako supružnici kao dokaz crkvenog braka imaju i izjave kumova i sveštenika, nadležni kažu da je zakonom predviđeno da je za dokazivanje postojanja vanbračne zajednice validna samo pravosnažna sudska odluka. 
Pravo na porodičnu penziju imaju članovi porodice umrlog koji je ispunio uslove za penziju ili navršio najmanje pet godina staža osiguranja. Ukoliko je uzrok smrti povreda na radu ili profesionalna bolest, članovi porodice stiču pravo na penziju bez obzira na dužinu staža osiguranja umrlog. 
Pravo ima i supružnik i vanbračni partner ukoliko su brak, odnosno vanbračna zajednica trajali najmanje tri godine, ili ako sa umrlim osiguranikom, odnosno korisnikom prava ima zajedničko dete, i to ako ispunjava sledeće uslove. 
Za udovicu to znači da je ako je do smrti supružnika, odnosno vanbračnog partnera navršila 53 godine života, ili ako je do smrti supružnika, odnosno vanbračnog partnera, ili u roku od jedne godine od dana smrti postala potpuno nesposobna za rad. Ili ako je ostalo jedno ili više dece koja imaju pravo na porodičnu penziju po tom supružniku, odnosno vanbračnom partneru, a udova obavlja roditeljsku dužnost prema toj deci. 
Udova koja u toku trajanja prava prema tom osnovu postane potpuno nesposobna za rad, zadržava pravo na porodičnu penziju dok postoji ta nesposobnost. Udova koja do smrti supružnika, odnosno vanbračnog partnera nije navršila 53 godine života, ali je navršila 45 godina života, stiče pravo na porodičnu penziju kad navrši 53 godine života. 
Udova koja u toku trajanja prava na porodičnu penziju navrši 53 godine života, trajno zadržava to pravo, a udova kojoj pravo na porodičnu penziju prestane pre navršene 53 godine života, ali posle navršenih 45 godina života može ponovo ostvariti pravo kad navrši 53 godine života. 
Zakon propisuje i da pravo na porodičnu penziju može da ostvari udovac ako je do smrti supruge, odnosno vanbračnog partnera navršio 58 godina života, ili ako je u roku od jedne godine od dana smrti postao potpuno nesposoban za rad. Ili ako je ostalo jedno ili više dece koja imaju pravo na porodičnu penziju, a udovac obavlja roditeljsku dužnost prema toj deci. 
Udovac koji u toku trajanja prava prema tom osnovu postane potpuno nesposoban za rad, zadržava pravo na porodičnu penziju dok postoji ta nesposobnost. Udovac koji u toku trajanja prava na porodičnu penziju navrši 58 godina života trajno zadržava to pravo.

 

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранислав Станојловић
Овде у Лондону сам пре пар деценија по други пут пуноправно венчан у Светосавској цркви по смрти претходне госпође без икаквих комуњарских "матичара". Када се може у јеретичкој земљи, зашто не и у православној Србији?
Земунац
Та ''јеретичка'' земља има државну религију још од времена Хенрија VIII, а Србија је, колико ја познајем Устав, још увек секуларна држава.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.