Pripremni radovi na mestu srušenog hotela „Jugoslavija”
Izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa na mestu porušenog hotela „Jugoslavija” u Bulevaru Nikole Tesle 3 počeće, kako saznajemo, za petnaestak dana izvođenjem pripremnih radova. Preciznije, reč je o „iskopu i izvođenju zida za zaštitu temeljne jame” za koju je krajem marta ove godine Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo građevinsku dozvolu investitoru firmi „Denjub riversajd”, a predračunska vrednost radova je 960 miliona dinara.
Na izuzetno vrednoj lokaciji na potezu između Starog jezgra Zemuna, kulturnog dobra od velikog značaja, Palate Srbija, spomenika kulture, i prekoputa Velikog ratnog ostrva biće podignuta troetažna podzemna garaža sa 2.178 parking-mesta, a iznad nje na zajedničkom podijumu tri objekta: devetospratni hotel „Ric Karlton”, stambena kula od 43 sprata (153 metra), poslovna od 35 spratova (150 metara) i lokal sa jednom etažom. Na parceli od 4,56 hektara biće sagrađeno ukupno 276.558 kvadratnih metara, od kojih će na podzemnom nivou, podrumu – garaži za sve stanare i korisnike biti 101.608, a nadzemno 174.949 kvadrata. Građevinska dozvola očekuje se, kako saznajemo od ljudi uključenih u projekat, do kraja godine.
Ono što joj prethodi, zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu budućeg kompleksa, Ministarstvu zaštite životne sredine podneo je „Denjub riversajd”, odnosno kompanija „Milenijum tim” čija je kćerka firma „MV investment” prošlog proleća za oko 27 miliona evra iz stečaja kupila preduzeće „Denjub riversajd” u čijem posedu je bio hotel „Jugoslavija”.
Taj dokument javan je i može da se vidi i na sajtu resornog ministarstva, otkriva detalje projekta o kojima do sada u javnosti nije bilo reči.
Šta iz zahteva koji je izradila „ECOlogica Urbo doo” iz Kragujevca možemo da saznamo?
Budući luksuzni hotel imaće oko 30.000 kvadrata i 47 metara. U njemu će biti 193 sobe, jednosobne, dvosobne, porodične, specijalne luks sobe i apartmani, prateći sadržaji poput bazenske i SPA zone, teretane, VIP klub, barovi, zona za odmor. Deo prizemlja namenjen je poslovnom centru sa salama za sastanke, kao i balskoj sali za održavanje različitih događaja za veći broj ljudi. Planirana su tri restorana, a na poslednjoj etaži hotela specijalizovani „a la kart” restoran sa terasom na otvorenom koja će delom moći da se zatvori u skladu sa vremenskim uslovima. Čak 17 liftova (VIP, putnički, servisni, kuhinjski) služiće za vertikalnu komunikaciju u objektu.
Na prvoj podzemnoj etaži biće 151 parking-mesto, uključujući mesta za osobe sa invaliditetom, tehničke prostorije, magacini, centralna kuhinja i prostorije za zaposlene.
Pored hotela, u prizemlju planiran je depandans predškolske ustanove za 80 dece sa zasebnim ulazom i neće biti u funkcionalnoj vezi sa hotelom. Depandans od oko 630 kvadrata predviđen je planskom dokumentacijom za ovu zemunsku lokaciju budući da će kompleks imati i stambenu kulu.
Njena ukupna površina biće 75.778 kvadrata i u njoj su planirana 542 stana, 12 liftova (putnički, vatrogasni i lift za bicikle). Parkiranje za stanare predviđeno je na tri nivoa podzemne garaže u kojoj je rezervisano 905 mesta od kojih je 46 za osobe sa invaliditetom. Na nivou prvog sprata planirano je unutrašnje dvorište.
Stanovanje je projektovano na svim nadzemnim etažama, izuzev prizemlja i povučenog sprata, dok dodatni sadržaji kao što su bazen, spa, bioskop, sala za sastanke, đubrana, zauzimaju delove prizemlja, prvog, drugog i trećeg sprata.
Od četvrtog do 42. sprata nalaze se samo stanovi, dok su na 21. i 43. spratu predviđene tehničke prostorije i ona za održavanje fasade.
Poslovna kula od 57.984 kvadrata na krovu će imati izdignuti helidrom koji predstavlja i najvišu tačku objekta i nalazi se na visini od 155 metara. U objektu su planirana 133 poslovna prostora, svaki sa posebnim ulazom, a povezani su zajedničkim prostorima. Na prvom spratu predviđen je lokal koji će biti odvojen od ostalih delova kule u kojoj će biti ugrađeno 20 liftova.
Od drugog do devetog sprata biće ravni prohodni krovovi – krovne terase.
Na 18, 34. i na povučenoj etaži, 35. spratu, predviđen je deo za tehničke prostorije i smeštanje tehničke opreme neophodne za funkcionisanje objekta.
Za poslovnu kulu biće obezbeđeno ukupno 911 parking-mesta od kojih je 46 za osobe sa invaliditetom.
Podnožje svih objekata osim što poseduje neophodne sadržaje (evakuacione izlaze u parter, iz podruma i sa nadzemnih etaža, silaz vatrogasaca u podrum, centralnu smećaru, donji nivo depandansa... imaće i lokale.
U okviru poslovno-stambenog kompleksa za 1.150 stanara i 1.600 zaposlenih, podaci su iz lokacijskih uslova izdatih februara ove godine, planirana je „centralna đubrana” u kojoj se u skuplja i presuje smeće i odvozi vozilima „Gradske čistoće”.
Sva zdanja sa zajedničkom podzemnom garažom biće završena u drugoj polovini 2028. godine. Izuzetak je hotel koji bi trebalo da bude otvoren 2027. kada počinje specijalizovana međunarodna izložba Ekspo u Surčinskom polju. U ovaj višenamenski centar „Milenijum tim” uložiće više od 400 miliona evra.
Pretekli luster, skulptura i slova
Uklanjanje osmospratnog hotela „Jugoslavija” započeto prošlog novembra okončano je krajem januara ove godine uprkos protivljenju dela javnosti i stručnjaka koji su protestovali smatrajući da zdanje treba da bude obnovljeno u originalnom stanju jer je „simbol vremena i Novog Beograda i jedinstveno u svom oblikovanju i principima modernizma”.
Pre nego što je „MV investment” prošle godine kupio hotel inicirao je izmenu planskog dokumenta (plan je izradio „Biro kjub partners” iz Beograda) za taj deo grada kako bi mogao da zida luksuzni stambeno-poslovni kompleks i da ukloni objekat koji je izgrađen prema projektu arhitekte Lavoslava Horvata i otvoren 1969. godine.
„Jugoslavija” je privatizovana 2006. i gradnja kula na toj lokaciji bila je želja i prethodnih vlasnika koji usled zamršenih imovinskopravnih odnosa godinama nisu uspevali da obnove postojeći hotel i podignu jedan, a potom i dva visoka objekta kako je to bilo predviđeno ranijim projektima za tu izuzetnu lokaciju. Nijedan od njih, doduše, nije predviđao rušenje hotela.
„Jugoslavija” je do 24. decembra 2011. bila evidentirana kao dobro pod prethodnom zaštitom, a potom je izbrisano iz te evidencije uz obrazloženje da su u toku NATO bombardovanja naneta velika oštećenja na objektu, da je originalni enterijer delimično uništen i potom promenjen.
U prizemlju nekadašnjeg hotela bio je luster od 40.000 kristala „svarovski”, koji je svojevremeno ušao u Ginisovu knjigu rekorda, i on će, kako je to obećao novi vlasnik, biti vraćen u novi hotel. Luster je bio inspiracija arhitektama iz holandskog biroa „UNStudio”, koji su izradili idejno rešenje stambeno-poslovnog kompleksa, a projekat razrađuje beogradski ogranak RMJM studija osnovanog u Edinburgu, da oblikuju fasadu budućeg hotela.
Drugu znamenitost, skulpturu „Vodeni cvet” vajara Aleksandra Zarina koja je dok je hotel radio bila u zapećku i nevidljiva za njegove goste, „Milenijum tim” je donirao Narodnom muzeju Srbije. Ta umetnička dela i formalno su zaštićena. Slova sa zgrade starog hotela, odnosno natpis „Hotel Jugoslavija”, „Milenijum tim” poklonio je Muzeju grada Beograda.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.