Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

UNICEF: dobrobit dece u bogatim zemljama pogoršana posle pandemije korone

(Pixabay)

NjUJORK - Dobrobit dece u najrazvijenijim zemljama sveta značajno se pogoršala nakon pandemije koronavirusa, pokazao je novi izveštaj UNICEF-a. U njemu je navedeno da su deca slabije prolazila u školi, češće imala problema sa gojaznošću i bila generalno manje zadovoljna svojim životom.

Analizu je objavio UNICEF-ov istraživački centar „ Innocenti”, a obuhvatila je 43 zemlje članice OECD-a i EU. U poređenju sa 2018. godinom, podaci iz 2022. pokazuju da su škole bile zatvorene između tri i 12 meseci, što je primoralo milione dece da uče od kuće i dovelo do velikih „rupa u znanju”.

Procenjuje se da su deca zaostala između sedam meseci i godinu dana u osnovnim veštinama poput čitanja i matematike. Najteže su pogođena deca iz siromašnih porodica. Direktor UNICEF „ Innocenti” Bo Viktor Nilund rekao je da su mnoga deca i pre pandemije imala probleme, ali nisu imala pristup neophodnoj podršci, čak ni u bogatim zemljama.

Sada, sa rastućom ekonomskom neizvesnošću, on poručuje da države moraju da ulože više u obrazovanje, zdravlje i psihološku dobrobit dece kako bi zaštitile njihovu budućnost, ali i stabilnost društva, prenosi Tanjug.

Prema izveštaju, oko osam miliona petnaestogodišnjaka ne razume osnovne tekstove i ne vlada osnovnom matematikom, što je porast od četiri odsto u odnosu na 2018. godinu.

U nekim zemljama, kao što su Bugarska, Kolumbija, Kostarika, Kipar i Meksiko, više od dve trećine dece spada u ovu kategoriju. Takođe je primećen pad životnog zadovoljstva kod dece u 14 zemalja, dok je Japan jedina zemlja u kojoj se stanje poboljšalo.

 Gojaznost je porasla u 14 zemalja, što potvrđuje dugogodišnji negativan trend. Zaključak UNICEF-a je da čak i visoko razvijene zemlje više ne uspevaju da obezbede deci osnovne uslove za zdrav razvoj i srećno detinjstvo. Napredak ostvaren u prethodnim decenijama sada je pod ozbiljnim rizikom zbog globalnih kriza, uključujući i klimatske promene, istaknuto je u izveštaju.

UNICEF upozorava da će bez ozbiljne i sveobuhvatne politike deca, posebno ona iz siromašnih sredina, nastaviti da trpe posledice pandemije dugi niz godina.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.