Stanari traže vanredni inspekcijski nadzor gradilišta
Stanari iz Ulice kneza Miloša 44 i njihove komšije koji već dve nedelje blokiraju susedno gradilište na kojem treba da se zida stambeno-poslovni objekat od oko 3.000 kvadrata, zabrinuti za bezbednost života i imovine jer im je u toku rušenja oštećena fasada, klima i srušen zid uprkos usmenoj zabrani republičkog građevinskog inspektora da se ne ruši mehanizacijom, predali su zahtev za vanredni inspekcijski nadzor gradilišta republičkoj urbanističkoj inspekciji. Oni, kako je to juče kazao Nemanja Vučković, advokat stanara iz Kneza Miloša i Ulice vojvode Milenka na konferenciji za medije ispred spornog gradilišta, zahtevaju da se hitno preispita tehnička dokumentacija – izdati lokacijski uslovi, urbanistički projekat, akti Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture na osnovu kojih je ishodovana građevinska dozvola – i da inspekcija kada utvrdi nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji podnese zahtev Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture za poništenje sporne građevinske dozvole.
Nju kao i prijavu radova izdalo je resorno ministarstvo investitoru Saši Tasevskom, urbanistički projekat izradio je Centar za planiranje urbanog razvoja (CEP), a projektant stambeno-poslovnog objekta koji treba da se zida na uzanom placu između porodične kuće Nikole Nestorovića, spomenika kulture, i stambene zgrade u Kneza Miloša 44, koja pripada prostorno kulturno-istorijskoj celini područje uz Kneza Miloša, jeste arhitekta Ognjen Đurović iz CEP-a.
– Postupanje republičke urbanističke inspekcije je nepravilno, nezakonito i suprotno propisima. Ona postupa tako da investitoru obezbedi korist, a stanarima ugrozi osnovna prava i u tome vidimo jasne elemente krivičnog dela zloupotreba službenog položaja. Inspekcija nije izjavila prigovor na lokacijske uslove obavestivši stanare da su je uhvatili praznici što je skandalozno i nezakonito. Imala je dovoljno vremena, mesecima pre je primila različite prigovore i pritužbe stanara i mogla je da se uputi u predmet, izađe na teren – tvrdi Vučković i dodaje da postoji opasnost od sleganja i loma susednih objekata.
Njegov kolega advokat Edin Turković podetio je na to da su stanari angažovali sudskog veštaka da uradi novo veštačenje i njegov nalaz i mišljenje priložili su, kako kažu, uz zahtev za vanrednu inspekcijsku kontrolu gradilišta.
– Novim veštačenjem utvrđeno je ono što smo prethodno tvrdili, a to je da novoformirani objekat krši arhitektonske, urbanističke, kao i propise koji se odnose na zaštitu kulturne baštine. Veštačenjem je utvrđeno da nisu sve prostorije koje su okrenute prema gradilištu pomoćne, kako to tvrdi odgovorni projektant. To se najbolje vidi kroz stan 2a u Kneza Miloša 44 koji je u potpunosti okrenut ka gradilištu i koji je ugrožen. Veštak misli da se novi objekat ne uklapa u prostorno kulturno-istorijsku celinu izgledom i veličinom. Merama zaštite koje su utvrđene propisano je da novi objekat visinski ne sme da zaseni postojeće zaštićene objekte, što je ovde slučaj, i on smatra da se stilski ne uklapa u ovu celinu. Nejasno je kako je Zavod dao saglasnost na izgradnju, nije samo reč o stručnim propustima, nego i o zloupotrebi službenog položaja. Podnećemo krivične prijave protiv svih odgovornih koji su bili dužni da zaštite stanare, a umesto toga su nepostupanjem direktno ugrozili njihove živote – izričit je Turković.
Resorno ministarstvo oglasilo se prošle nedelje saopštenjem u kojem je potvrdilo da je Tasevskom izdalo građevinsku dozvolu 25. decembra prošle godine nakon što je „utvrđeno da su ispunjeni svi formalni uslovi za izdavanje građevinske dozvole propisani Zakonom o planiranju i izgradnji i podzakonskim aktima”.
Dozvolu je izdalo ministarstvo jer, kako navodi, to nije učinio Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove u predviđenom roku, odnosno u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahteva. Ministarstvo je preciziralo i da po zakonu „nije ovlašćeno da preispituje ispravnost potvrđenog Urbanističkog projekta niti izdatih lokacijskih uslova, odnosno definisane urbanističke parametre, pa pored ostalog i položaj objekta na parceli, odnosno rastojanje od susednih objekata”.
Đorđe Nenadović, stanar zgrade sa ulazom iz Ulice vojvode Milenka 13, smatra da je postojao problem čim „Sekretarijat za urbanizam nije hteo da izda dozvolu za gradnju” i podseća na to da parcela na kojoj treba da se zida nema širinu fronta od 12 metara.
– Investitor je sam sebi dao za pravo da podiže objekat na međi, što znači da temelji tog objekta moraju da budu širi i već ulazi 20 ili 30 centimetara u našu parcelu, za šta nije data saglasnost niti smo pitani. Statički proračun je takav kao da je ovde suvo zemljište, a nije. Imamo problem sa podzemnim vodama, ispod je jezero, tri nivoa podzemnih garaža treba da kopaju. Kako su to zamislili da urade?! – kaže Nenadović i između ostalog pita gde su nadležni i ko će da zaštiti stanare.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.