Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Đedović sa Konrad i Milerom o razvojnoj pomoći Vlade Nemačke energetskom sektoru Srbiji

(Фото Танјуг/МРЕ/Н. Костић)

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je u Vladi Srbije sa ambasadorkom SR Nemačke u Srbiji Anke Konrad i direktorom Nemačke razvojne banke (KfW) za jugozapadnu Evropu i Tursku Klausom Milerom o saradnji na tekućim projektima u oblasti energetike i planovima za dalja ulaganja u obnovljive izvore energije i unapređenje energetske efikasnosti.

Đedović Handanović je istakla značaj klimatskog partnerstva sa Nemačkom i zahvalila na doslednoj podršci koju ta zemlja pruža Srbiji u modernizaciji energetskog sektora, saopštilo je ministarstvo.

„Zahvalni smo nemačkoj vladi i razvojnoj banci KfW na kontinuiranoj podršci u različitim podsektorima energetike, od daljinskog grejanja i energetske efikasnosti, do razvoja novih kapaciteta iz obnovljivih izvora energije. Srbija i Nemačka imaju konstruktivan i intenzivan dijalog koji daje konkretne rezultate, u skladu sa našim ambicijama i reformskim ciljevima u energetici i u narednom periodu planiramo produbljivanje saradnje kroz nove projekte”, rekla je ministarka.

Ona je istakla uspešnu saradnju sa KfW-om u izgradnji novih toplana na biomasu i uvođenju obnovljivih izvora energije u sisteme daljinskog grejanja.

„Izgradili smo četiri potpuno nove toplane na biomasu i nastavljamo drugu fazu u kojoj će se u narednim godinama u Prijepolju, Novom Pazaru, Nišu, Rači, Vranju i Majdanpeku ugraditi novi kotlovi u toplane. Takođe, do kraja godine planiramo da zaključimo sporazum o uvođenju OIE u toplanama širom zemlje, korišćenjem solarne tehnologije i toplotnih pumpi, ukupne vrednosti 60 miliona evra, od čega bi 20 miliona bila donacija zahvaljujući podršci KfW-a”, rekla je ona.

 Ukazala da se privode kraju radovi na izgradnji vetroparka na starim rudarskim odlagalištima u Kostolcu, kapaciteta 66 MW.

 „Svih 20 stubova prvog EPS-ovog vetroparka već je montirano, kao i 95 odsto kablovske mreže. U ovoj godini dobićemo prve zelene megavate iz ovog vetroparka koji pokazuje opredeljenje Srbije da razvija nove kapacitete iz OIE. Ovo je jedan od najvažnijih projekata koji se realizuje sa KfW -om zbog doprinosa dekarbonizaciji i smanjivanju zavisnosti od fosilnih goriva”, rekla je Đedović Handanović, prenosi Tanjug.

Podsetila je da je energetska sanacija zgrade Vojnomedicinske akademije jedan od važnijih projekata koji se realizuje sa KfW-om.

„Energetska sanacija Vojnomedicinske akademije doprineće smanjenju energetskih i finansijskih troškova kao i povećanju komfora rada i boravka za lekare i pacijente. Prva faza projekta je u toku u kojoj se usaglašavaju mere energetske sanacije poput unapređenja sistema za grejanje i hlađenje, sanacije konstrukcije objekta, krova na nižim delovima objekta i korišćenja solarne energije. Završetak tenderske procedure očekujemo do kraja godine, a početak radova sledeće godine koji će doprineti smanjenju emisije štetnih gasova za 35 odsto u ovoj bolnici”, rekla je ministarka. Ambasadorka SR Nemačke Anke Konrad istakla je dugotrajnu podršku te zemlje Srbiji u procesu energetske tranzicije.

„Tokom proteklih 25 godina, Nemačka je kroz razvojnu saradnju opredelila oko 2,5 milijardi evra podrške sektoru energetike u Srbiji. Raduje nas što je Srbija posvećena cilju postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine. Spremni smo da podržimo vaše planove u procesu dekarbonizacije i želimo da dodatno unapredimo saradnju, kao i da zajednički identifikujemo nove projekte”, rekla je Konrad.

Direktor Nemačke razvojne banke (KfW) za jugozapadnu Evropu i Tursku Klaus Miler istakao je interesovanje te banke za uključivanje u program podrške unapređenja energetske efikasnosti u stambenim zgradama u Srbiji. Ukazao je da postoji opredeljenje banke za podršku Srbiji u razvoju i integraciji vodoničnih tehnologija koje u Evropskoj uniji dobijaju sve više na značaju.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.