Solarna revolucija u Pakistanu, svaki sedmi kilovat dolazi sa Sunca
Udeo solarne energije u proizvodnji električne energije u Pakistanu tokom 2024. godine dostigao je 14,3 odsto što je skoro dvostruko više u odnosu na Kinu gde procenat sunčevih kilovata iznosi 8,4 procenta. U poređenju sa susednom Indijom rezultat je još ubedljiviji jer se tamo iz solarnih panela dobija je 7,4 odsto kilovata električne energije.
Prema sporazumu sa MMF-om Pakistan je značajno povećao tarife za struju i gas kako bi podržao dobavljače koji se bore u teško zaduženom sektoru.
Pakistanci sada u proseku plaćaju više od četvrtine više za struju, što pokreće borbu za instaliranje solarnih modula.
Solarna energija je prošle godine činila preko 14 odsto snabdevanja električnom energijom Pakistana, u odnosu na 4 odsto u 2021. godini, i zamenila je ugalj kao treći najveći izvor energije, navodi britanska energetska kompanija Ember.
To je skoro dvostruko veći udeo od Kine, vodećeg svetskog dobavljača solarnih panela i globalnog lidera u zelenim tehnologijama, i jedna od najviših stopa u Aziji, prema Rojtersovoj analizi podataka Embera.
Zemlje poput Južne Afrike takođe se suočavaju sa sve većim energetskim jazom nakon što su bogati stanovnici usvojili solarnu energiju. Ali analitičari posebno pažljivo prate Pakistan zbog tempa kojim je ta nacija od 250 miliona ljudi prešla na energiju zasnovanu na suncu.
U intervjuu za Rojters, pakistanski ministar energetike Avais Legari priznao je energetski jaz, ali je napomenuo da su tarife značajno smanjene od juna 2024. godine, kada je MMF odobrio smanjenja.
Takođe je ukazao na veliku upotrebu solarne energije od strane ruralnih Pakistanaca, od kojih su mnogi ranije imali ograničen pristup mreži. Mnogi Pakistanci van gradskih područja instalirali su male solarne sisteme kako bi zadovoljili svoje potrebe za električnom energijom, koje su obično daleko niže od potreba njihovih gradskih kolega.
„Pakistan je zapravo prošao kroz solarnu revoluciju. Mreža će iz dana u dan biti sve čistija, i to je nešto što smo postigli kao nacija i na šta smo ponosni.“
Kina je prošle godine izvezla 16,6 gigavata solarnih kapaciteta u Pakistan, što je oko pet puta više nego 2022. godine. Prosečna cena po vatu izvezenih solarnih modula takođe je pala za 54 odsto u istom periodu.
Međutim, većina solarnih sistema nije konfigurisana da šalje višak energije nazad u mrežu, što ograničava njihovu korist za širu javnost. Stručnjak za obnovljive izvore energije Sajed Fajzan Ali Šah, koji savetuje vladu o usvajanju solarne energije, rekao je da manje od 10 odsto potrošača solarne energije prodaje višak energije mreži.
Pretvaranje energije generisane iz solarnog panela za prenos u mrežu takođe zahteva opremu poput invertora, koji obično koštaju između 1.400 i 1.800 dolara, što je otprilike polovina srednjeg prihoda domaćinstva u Pakistan
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.