Mostovi kulturnog nasleđa između Kine i Srbije
Izložba „70 godina prijateljstva naroda Kine i Srbije – Mostovi kulturnog nasleđa” predstavljena je u Kineskom kulturnom centru, koji je ovim događajem obeležio godinu dana od otvaranja. Ova ustanova postavku bogatu unikatnim kineskim i srpskim zanatskim rukotvorinama priredila je sa „Etno-mrežom”, čija je predsednica Violeta Jovanović i direktorka „Naleda” istakla da je posebna privilegija što se izložbom obeležava prva godišnjica rada Kineskog kulturnog centra jer je za samo godinu dana ovo mesto postalo prepoznatljivo po predstavljanju kulture Kine, ali i most komunikacije, razmene i saradnje dva naroda.
– „Etno-mreža” u Kineskom kulturnom centru vidi strateškog partnera, a izložba obuhvata elemente nematerijalnog kulturnog nasleđa obe zemlje, što je izuzetno važno jer potvrđuje čuvanje i negovanje tog nasleđa – istakla je Jovanovićeva.
Ona se prisetila i da su pre godinu dana imali čast da povodom posete kineskog predsednika našoj zemlji upriliče izložbu u Narodnom muzeju koju su posetile supruge predsednika Kine i Srbije.
– Saradnja se nastavila i ove godine povodom Dana žena, kada smo u ambasadi Kine održali radionicu za dame zaposlene u ambasadi – kazala je Jovanovićeva.
Na značaj izložbe ukazala je u obraćanju i direktorka Fonda za razvoj Srbije Tatjana Matić. Ona je navela da se simbolično nalazimo na Trgu prijateljstva Srbije i Kine, što podseća na trajnost naših odnosa.
– Kulturno nasleđe gradi mostove među ljudima, ono nas uči da u našim razlikama prepoznamo lepotu i snagu – istakla je Matićeva i dodala da Fond za razvoj podržava ove aktivnosti kampanjom „Ponosni pred svetom”.
Ona je zahvalila „Etno-mreži” na promociji ženskih zanata, tradicije i preduzetništva jer se te rukotvorine koriste i kao protokolarni pokloni, neguju naše nasleđe i predstavljaju ga svetu.
– Danas na ovom mestu pokazujemo da kultura nije samo sećanje, ona je i budućnost. Kultura je suštinska potvrda između naša dva naroda – kazala je Matićeva.
O ovoj postavci koja je upriličena i u čast sedam decenija prijateljstva naroda Kine i Srbije i saradnji naše dve zemlje govorili su, takođe, direktor Kineskog kulturnog centra Džang Aimin i savetnik za kulturu u ambasadi Kine Tang Dašeng.
Kineski kulturni centar, kako su oni istakli, zvanično je otvoren za vreme državne posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji prošle godine.
A cilj izložbe je aktivno sprovođenje važnih sporazuma postignutih između predsednika Kine i predsednika Srbije, kao i dalje produbljivanje kulturne razmene i saradnje između naše dve zemlje i jačanje društvenih temelja prijateljskih odnosa dva naroda.
Na postavci se može videti više od stotinu dela nematerijalne kulturne baštine iz Kine i Srbije. To su izuzetne rukotvorine među kojima pažnju plene vez, predmeti od pustovane vune, tkanje, veliki ćilim, grnčarija, haljine, marame, kostimi, čarape… Ovi ručni radovi upućuju na raznoliko narodno stvaralaštvo i tradicionalnu umetnost.
Izložbu su obišli i ministar sporta Zoran Gajić i ambasador Narodne Republike Kine u Srbiji Li Ming.
Predstavljene rukotvorine biće deo stalne postavke ovog centra.
Svaki eksponat – bilo da je reč o kineskoj nošnji ili naših predmeta od pustovane vune – čuva duboku istorijsku memoriju koja se prenosi kroz generacije.
Vodeći organizator događaja bila je ambasada NR Kine u Srbiji.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.