Finansijske muke ostaju samo Dodikovoj i Stevandićevoj partiji
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Iz Kancelarije visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini potvrđeno je da je sprovedena zabrana finansiranja Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjene Srpske iz budžetskih sredstava svih nivoa vlasti u BiH, od nivoa BiH do lokalnog. Ova mera, koju je Kristijan Šmit doneo 24. aprila, deo je šireg paketa sankcija koje se primenjuju protiv političkih aktera u Republici Srpskoj zbog osporavanja njegovog legitimiteta.
Kad je Šmit saopštio da je doneo ovu odluku kao novu meru protiv vladajućih partija u Republici Srpskoj, iz Banjaluke je najavljeno da će biti ukinuto finansiranje iz budžeta RS za sve političke organizacije. Međutim, pre nekoliko dana nije bilo dovoljno glasova u Skupštini RS da se ovaj predlog razmatra.
Znači li to da će Dodikova i Stevandićeva partija ostati bez budžetskog novca u meri koja bi mogla da im napravi probleme pred izbore naredne godine, ili će, možda, ove dve partije uspeti da nađu način da zaobiđu Šmitovu zabranu s obzirom na to da u RS postoji zakon o neprimenjivanju odluka visokog predstavnika. Ili će, čak i ukoliko ostanu bez tog dela finansiranja, dobiti nenadanu „reklamu” kod birača na bazi Šmitovih nefer pravila i uskraćenosti u demokratskoj utakmici u odnosu na druge u BiH?
U OHR-u tvrde da su „sva plaćanja budžetskih sredstava za finansiranje političkih stranaka SNSD i Ujedinjena Srpska obustavljena u Parlamentarnoj skupštini BiH, Parlamentu FBiH, Narodnoj skupštini RS, kantonalnim, gradskim i opštinskim skupštinama, te u Skupštini Brčko Distrikta”. Banke i lica odgovorna za izvršenje budžeta obavezani su da preusmere ta sredstva na poseban račun koji je za tu svrhu otvorila Centralna banka BiH.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ranije je najavio da će kao odgovor predložiti zakon kojim bi se ukinulo finansiranje svih političkih partija iz entitetskog budžeta, kako bi, simbolično i praktično, pokazali da su spremni da i bez javnog novca funkcionišu u političkom životu. Međutim, ovaj zakon nije ušao ni u skupštinsku proceduru. Na poslednjoj sednici Narodne skupštine RS vladajuća većina nije imala potrebnu većinu za uvrštavanje zakona u dnevni red. Od prisutnih 65 poslanika, glasalo je 58, od kojih je 40 bilo za, a 18 protiv, što nije bilo dovoljno za natpolovičnu većinu.
Inače, Dodikov SNSD s partnerima u vlasti ima 52 poslanika, ali su nedostala dva glasa kako bi izglasali ovu odluku.
Dodik je s predstavnicima vladajuće koalicije u Srpskoj ranije dogovorio da će doneti novi zakon o finansiranju političkih partija, kao odgovor na Šmitovu odluku. „Nastavićemo da radimo, SNSD i Ujedinjena Srpska. Neće biti problema. Pripremamo se da sprovedemo izbore pod kontrolom Republičke izborne komisije”, rekao je Dodik nakon sastanka koalicije krajem aprila u Banjaluci.
Vidović: Stranke su već našle način za finansiranje
Ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović navela je da su prilikom probnog naloga uplatili mali iznos za SNSD, ali da su videli da su ta sredstva preusmerena u Centralnu banku BiH, jer banke primenjuju Šmitovu odluku. Ona kaže da je to razlog zbog kojeg nisu uplaćena sredstva za SNSD i navodi da će taj novac ostati u budžetu Srpske, a da će stranke naći način kako će se finansirati. Potvrdila je da Vlada RS neće uplaćivati sredstva iz budžeta za te dve stranke. „One su već našle način kako će sve to prebroditi”, istakla je Vidovićeva.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.