Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kako im je „baksuz” Mile opet utekao

Не­у­хва­тљив: Ми­ло­рад До­дик Фото М. Спасојевић

Šta je trebalo da znači dolazak sedam sudskih izvršitelja Sipe na rampu Administrativnog centra RS u Srpskom (Istočnom) Sarajevu? Formalan pokušaj nasilnog privođenja Dodika zbog pritiska bošnjačke javnosti? Osnova da, pošto nisu uspeli, zatraže uključivanje ino-faktora? Testiranje Dodikovog obezbeđenja, odnosno generalna proba za nasilnu akciju? Stvaranje povoda za optužnicu i protiv pripadnika Dodikovog najužeg obezbeđenja?
Brisel nema konsenzus (Orban i Sijarto, Fico, Milanović i Plenković) i može samo da okupi samo koaliciju voljnih (Francuska, Nemačka i Britanija) da nastavi sa širenjem liste optuženih u RS na kompletnu vladu, poslanike SNSD-a i koalicije, da pojača preteće prisustvo Eufora i umnoži poternice. „Svilen gajtan” bi se zatezao tokom malo više od godinu dana, koliko je ostalo do prijave kandidata za opšte i predsedničke izbore 2026, a onda zabrana svima sankcionisanima da se kandiduju. Na listama prijavljenih ostali bi samo kandidati nejake opozicije, koji bi po Šmitovom izbornom zakonu pobedili u oktobru iduće godine. Možda takva ujdurma deluje neizvodljivo, ali tu je lažni v. p., koji bonskim ovlašćenjima ruši sve zakonske prepreke. U internoj bošnjačkoj TV debati o tome kako ostvariti unitarnu BiH, neko je spomenuo neku „sitnu” zakonsku poteškoću, a ministar za spoljne poslove Elmedin Konaković reagovao je spontano: „Pa zašto imamo Šmita, on će i to promeniti !” Naravno, uslov novoj garnituri da dođe na vlast biće kratak i jasan: saglasnost da sva javna imovina u Srpskoj (šume, reke, oranice) bude prenesena u vlasništvo Sarajeva, i da Republika Srpska bude preimenovana u „Manji entitet” ili „Severozapadnu BiH”. I to bi bio kraj.
Paradoksalno, Trampovo distanciranje od EU i od Bajdenove politike „povratka nezavršenim poslovima u Bosni”, ima i naličje: Brisel, odnosno koalicija voljnih da se doaka Srpskoj izmakla je kontroli nove administracije SAD. Kao što bi, ne manje paradoksalno, Šmit, da je za v. p. regularno izabran u SB UN, verovatno više držao do ograničenja u Ustavu BiH: kako je izabran, tako se i ponaša. Ali, opet da nije antiustavnim i pravnim nasiljem (fiktivni Sud BiH) i fizičkom silom (poternicom za Dodikom) nasrnuo na rukovodstvo, ne bi ni oni njemu tako žestoko uzvratili. Ne bi poništili sve Šmitove odluke, unazad i unapred, ne bi ukinuli nadležnost Tužilaštva i Suda BiH u Srpskoj, ne bi priveli kraju donošenje novog Ustava Republike Srpske, koji je u skladu s Aneksom 4 izvornog Dejtona, ili važećeg Ustava BiH. 
Ono što zbunjuje Brisel – Dodik, Cvijanovićeva, Stevandić, Višković na sve jače udarce štapa iz Brisela ne povlače se, nego uzvraćaju još jače. Ne popuštaju čak ni na mahanje šargarepom, jer više nije tako velika i slatka da bi se polakomili. EU više nije što je nekad bila, a Šmitove budalaštine koje aktivno podržava njegova Nemačka, uz asistenciju Francuske i Britanije, učinile su da u Srpskoj izgubi i autoritet i privlačnost. Ali, šta je tu je, a tu su u prvom planu Tramp i Putin o Ukrajini. Njihov dogovor ne može da barem marginalno ne zahvati i tangentna pitanja uključujući zapadni Balkan i srpske zemlje. Bez Si Đinpinga to može da bude tek mala Jalta, dok će Zelenski i Fon der Lajenova, uz prethodne neobavezne konsultacije, biti tek reda radi pozvani da ih Lavrov i Rubio obaveste o rezultatima dogovora svojih šefova.
Dodik ne odstupa ni pod maksimalnim pritiskom koalicije voljnih iz EU, koja ide do pretnji kidnapovanjem i fizičkom likvidacijom, nego privodi kraju proceduru donošenja novog Ustava RS, koji je potpuno usaglašen s izvornim dejtonskim Ustavom BiH. Brisel će morati da se vrati svom tradicionalnom oružju: beskonačnim i neproduktivnim pregovorima suprotstavljenih nacionalnih strana usmerenih na terenu od nekog predstavnika EU. Teško da će to biti Šmit u redizajniranom statusu jer se isuviše izblamirao na sve strane i verovatno će radi obraza Nemačke ostati da figurira u Sarajevu do rasformiranja OHR-a. 
Novi/stari usmerivač ispred EU u BiH verovatno će biti večiti i iskusni Lajčak, koji je još 2007. na sastanku OEBS-a izjavio: „Sistem vlasti u BiH nikada neće prestati da bude komplikovan, jer je to nemoguće u višenacionalnoj državi kakva je BiH”. Shvatio je da unitarna država nema šanse u BiH, ali i konstataciju Dž. Knausa, s Instituta za evropsku stabilnost: „Međunarodne institucije u BiH imaju interes da prikazuju krizu u BiH i da bi opravdale svoje postojanje”, čak i da proizvode krize. Ali, ekonomska i politička kriza sada izjeda i raskupusani Zapad i Tramp je već zavrnuo slavinu USAID-u, a i EU će, ako zaista planira da pravi jedinstvene evropske oružane snage i da nastavi podršku Zelenskom, morati da prištedi na širenju na Balkan i rasipanju evra na opoziciju, medije, NVO... 
Možda u tome leži prilika da se nešto ozbiljno reši u BiH? Kao što sada predlaže da se iz ćorsokaka izađe uzajamnim povlačenjem odluka koje su situaciju dovele do usijanja, Dodik je tako još prošle godine ponudio alternativne ishode: izvorni Dejton, ili novi dogovor, ili sporazumni razvod. Nadovezali su se na ovo poslednje kao glavno i jedino, a ne kao tek poslednje i samo u krajnjoj liniji, ako neće ni prvo ni drugo. Ponavljaju: Dodik namerava secesiju! Rastura BiH! Hoće veliku Srbiju! Svesrpski sabor okuplja srpski svet, srpske zemlje. 
A na Baščaršiji odjekuje „tobe jarabi tobe stakula, aman jarabi”. Pa šta onda? Po čemu je to svetogrđe? Koliko se zemalja i rastavilo (Češka i Slovačka) i sastavilo (DDR i SR Nemačka) na pragu ovog veka, a BiH, koja nikad nije bila država, postala je to spoljnim, ali ne i unutrašnjim priznanjem 1992, što je izazvalo građanski rat. Kvebek se referendumom odvajao od Kanade, ali se zbog manjka glasova nije odvojio. Zašto se takav referendum ne bi održao i u Srpskoj. Možda većina ne bi htela da se državnom granicom odvaja od dragih komšija, onih Srba koji dolaze Šmitu i, kako on kaže, „daju podršku unitarizaciji BiH, a on im prećutkuje imena da ih ne bi izložio neprijatnostima”. To su, biće, oni isti „građani koji svi žele bolji život”, kao da kvalitet života zavisi samo od kobasica i piva, a ne i od zaštite od tuđe dominacije, nacionalne diskriminacije, kulturne hegemonije, od OHR-a, PIK-a, Trojke i SDA, veterana Zelenih beretki, islamskog terorizma, srbomrsca Šmita... 
Ali opet, Srpska je u BiH u neposrednom dodiru s narogušenim komšijama, u okruženju zemalja NATO-a, u dvorištu EU, a ruska specijalna operacija za nas sporo napreduje ka delti Dunava. Ako se Putin dogovori s Trampom, zaustaviće se na zatečenim linijama fronta daleko od nas, a ako se pak ne dogovore, ovaj bi mogao da se okrene prema evropskim saveznicima protiv nas, kako se nadaju u Sarajevu. Pritisak na Vučića, Orbana, Fica bi se pojačao, a Srpska bi možda mogla da se nađe u statusu opsednute tvrđave, njeno rukovodstvo u bezbednosnoj samoizolaciji pred progoniteljima. 
Šta Rusija i Kina hoće i šta mogu da preduzmu da zaštite „svoje pionire malene u borbi za multipolarni svet”, koji su svojim stradanjem („Namerna sila” i „Milosrdni anđeo”) upozorili šta čeka i njih. Medvedev, zadužen za plašenje neprijatelja, govori da bi mogli da potope London i da gađaju Berlin, ali nikad ne spominje da bi mogli i Sarajevo, kako bi Banjaluka mogla mirno da spava. A onda je, kao biber po pilavu, pala sednica SB UN. Šmit se spremio da podnese svoj redovni polugodišnji izveštaj o BiH, a ambasadori Rusije i Kine su ga prvi put posle nekoliko godina podsetili da nije v. p. i da nema pravo ni da uzme reč te pokrenuli gašenje OHR-a. Vasilij Nebenzja i Geng Šuang sa sjajnom Željkom Cvijanović, predsedavajućom Predsedništva BiH, delovali su kao uigran tim i tako komplementarnim izlaganjima obuhvatili sve uzroke krize nestabilnosti u zemlji. A to su: zapadna revizija Aneksa 4 Dejtona – Ustava BiH, samozvani v. p., a ne demokratski izabrani predsednik i spiker parlamenta Srpske, ignorisanje Dodikovih predloga za dijalog. 
Radi se i dalje samo o oštrim diplomatskim upozorenjima, a ne pretnjama koje garantuju miran san u manjem entitetu. Ali je valjda dovoljno da Baščaršija shvati poruku, dok se ona sedmorica drotova s početka teksta, pred televizorom ibrete otkud onaj baksuz Mile na počasnoj tribini s Putinom i Sijem dok Crvenim trgom jezde „sarmati” i „orešnici”. I vajkaju se: „Opet nam je utekao preko grane, a našu poternicu najmoćniji ne bendaju ni za suvu šljivu. I još se busamo da je BiH suverena država i priznata u svetu.”
*Profesor emeritus

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.