Nedelja, 15.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
DAN SEĆANjA NA ŽENE ŽRTVE NASILjA

Mediji imaju ključnu ulogu u prevenciji

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u proteklih pet godina bilo je između 27.000 i 29.000 slučajeva nasilja u porodici i drugih rodno zasnovanih oblika nasilja
(Фото/ Милена Анђела М. Атанацковић/Новинарке против насиља)

Ovogodišnji Dan sećanja na žene žrtve nasilja, 18. maj, Srbija je dočekala sa neslavnom statistikom – od početka godine čak osam žena ubijeno je od strane partnera, oca ili sina. Statistika Ministarstva unutrašnjih poslova svedoči da se u proteklih pet godina broj događaja nasilja u porodici i drugih rodno zasnovanih oblika nasilja kreće između 27.000 i 29.000. Podaci Centra za podršku ženama govore da je od 2010. godine u porodično-partnerskom odnosu ubijeno više od 330 žena, a njihova analiza svedoči da se svaka treća žena ranije obraćala institucijama sistema za pomoć. Brojke takođe svedoče da osam od deset žena strada od ruke muških članova porodice, kao i da najveći broj njih biva ubijeno u porodičnom domu – tamo gde bi trebalo da budu najsigurnije i najzaštićenije. 

Podsećanja radi, Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen je odlukom Vlade Srbije 2017. godine, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine, kada je u porodičnom nasilju za tri dana u našoj zemlji ubijeno sedam žena. Ovaj dan nas svake godine podseća na teške posledice nasilja prema ženama i na odgovornost svih društvenih aktera, uključujući i medije, da grade kulturu nulte tolerancije na nasilje. Povodom ovogodišnjeg Dana sećanja na žene žrtve nasilja, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji poziva medije da prilikom izveštavanja o nasilju prema ženama dodatno obrate pažnju na slike koje koriste, kako bi se i vizuelnim sredstvima poslala jasna poruka o neprihvatljivosti nasilja. Ova aktivnost realizuje se u okviru projekta „Zaustavimo nasilje – Ostvarimo ravnopravnost”, a projekat zajedno sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNDP, UNFPA, Unicef i UNWOMEN u partnerstvu sa Vladom Srbije i uz podršku Vlade Švedske.

„Mediji imaju ključnu ulogu u prevenciji nasilja prema ženama – ne samo kroz odgovorno informisanje o konkretnim, pojedinačnim slučajevima, već i edukacijom javnosti koja vodi ka prepoznavanju i sprečavanju nasilja. Iako naslov i slika imaju zadatak da privuku pažnju na medijsku objavu, u izveštajima o nasilju potrebno je voditi računa o dostojanstvu žrtve i o poruci koja se šalje široj javnosti. U smernicama za medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama grupe ’Novinarke protiv nasilja’ preporučuje se izbegavanje fotografija i pokrivalica koje otkrivaju identitet žrtve, prikazuju simulaciju nasilja ili fizičke povrede. Umesto toga se predlažu fotografije i ilustracije koje prikazuju snagu žrtve i jasno pokazuju da je nasilje zločin. Zbog toga pozivamo sve medijske redakcije da daju svoj doprinos kreiranju društva u kome se žrtvama veruje, nasilje prepoznaje i prijavljuje, a vizuelna komunikacija koristi kao alat za osnaživanje žena i zaustavljanje nasilja”, ističu predstavnici UNDP-a u Srbiji.

Oni podsećaju da se među smernicama nalaze i preporuke da se ne koriste fotografije i prilozi kojima se otkriva identitet žene ili članova njene porodice, uključujući i ilustracije kojima se posredno može otkriti identitet žrtve, kao što su fotografija kuće, ulice, ili radnog mesta žrtve. Takođe se preporučuje izbegavanje fotografija i video-snimaka koji prikazuju simulacije nasilja – na primer žene koja se skriva u ćošku dok muškarac stoji iznad nje sa podignutom pesnicom ili nožem, jer takav sadržaj može traumatizovati preživele i dodatno ih ukalupiti u ulozi žrtve, umesto da vodi stvaranju osećaja sopstvene snage za izlazak iz nasilne situacije. Ne preporučuje se ni korišćenje fotografija ili video-snimaka na kojima su žene sa modricama ili drugim fizičkim povredama, jer one mogu biti traumatične za neke osobe i stvarati pogrešnu pretpostavku da je fizičko nasilje jedini oblik nasilja nad ženama, čime se smanjuje svest o štetnim posledicama drugih oblika nasilja, kao što su psihološko, seksualno i ekonomsko nasilje.

Među smernicama se nalazi i preporuka da se ne koriste fotografije ili ilustracije na kojima su nasilnik i žrtva prikazani jedno pored drugog, jer se na taj način njihov odnos romantizuje i stavlja ih na isti nivo, što može dodatno traumatizovati preživelu osobu i zamagliti činjenicu da nasilje proizilazi iz nejednakog društvenog položaja žena i muškaraca. Umesto toga, savetuje se korišćenje ilustracija koje prikazuju osećanja preživele ili žrtve, kao i njenu snagu – žene ne treba prikazivati samo sa zatvorenim ustima, bez glasa, ili u pasivnoj poziciji. Žene mogu biti prikazane kako plaču ili su zabrinute, ali njihova snaga i odlučnost treba da budu uočljive u isto vreme – primera radi, kroz stegnutu pesnicu, odlučan pogled, uspravni stav, ponosan stav... Takođe se mogu koristiti grafikoni koji prikazuju statističke podatke o nasilju ili fotografije, odnosno video-prilozi sa protesta ženskih organizacija, fotografije ruku u lisicama, policijskih kola, sudijskog čekića...

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Божидар Анђелковић
- Ideja savremenog feminizma je da su žene slabe, i da im je potreban autoritet države da im pozajmi glas. Ako preklinješ državu da ti pruži zaštitu onda se, u principu, možeš pozdraviti sa svakom šansom za osvajanjem onog kolača slobode koji ti zaista pripada. Predstavljanjem sebe kao žrtve, žene kao žrtve, pre nego je bitka uopšte i počela, je tragično. Narativ žrtve koji je prisutan u savremenom feminizmu je glavna barijera ženske emancipacije danas. (Ella Whilan, novinarka iz Londona)

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.