Sreda, 18.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Izložbe, radionice i koncerti u Istorijskom muzeju Srbije

Теа Димитријевић, Михаило Оташевић и Јелена Папић Чамџић (Фото/ Историјски музеј Србије)

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana muzeja, ulaz u Istorijski muzej Srbije na Trgu Nikole Pašića i u Konaku kneza Miloša na Topčideru,  danas je besplatan. Radno vreme izložbenog prostora muzeja je od 12 do 20 časova, a Konaka kneza Miloša od 10 do 17 sati.

Posetioci imaju priliku da obiđu tematsku izložbu „Čekajući stalnu postavku” i gostujuću izložbu „Kulturno nasleđe Irana i Srbije” koja je u saradnji sa Kulturnim centrom ambasade Irana u našoj zemlji, otvorena u četvrtak, 15. maja, a u okviru koje će danas, od 16 do 18 sati biti održana slikarska radionica iranskog umetnika Fazlolaha Afšara.

Podsećamo, u Konaku kneza Miloša može se pogledati stalna postavka pod nazivom „Srbija 1804 - 1903”.

Međunarodni savet muzeja (IKOM) je 1977. godine inicirao obeležavanje Međunarodnog dana muzeja, koji se od tada obeležava raznovrsnim izložbama i programima u mnogim zemljama, a ovogodišnja tema je „Budućnost muzeja u zajednicama koje se ubrzano menjaju”. Na taj način, upućuje se poziva da se ponovo sagleda uloga muzeja kao važnih društvenih stubova i čuvara kulturnog identiteta.

Istorijski muzej Srbije, uz izložbe, prepoznatljiv je i po organizovanju koncerata pod svojim krovom, a u saradnji sa Udruženjem „Unika art”.

Uoči ovog vikenda, nastupili su vokalni solisti – sopran Jelena Papić Čamdžić i tenor Mihailo Otašević. Klavirska pratnja bila je Tea Dimitrijević. Na ovom osamnaestom koncertu klasične i popularne muzike u okviru pete sezone ciklusa „Muzikom kroz muzej” program je upotpunio glumac Ljubiša Dinčić. On je kao narator govorio tekst Ivana Makragića, i na živopisan način povezao kompozicije Milana Prebande, Josifa Marinkovića, Petra Konjovića, Miroljuba Aranđelovića Rasinskog, Isidora Bajića, Konstantina Babića i Stanislava Biničkog. Publika se uverila da svaka numera ima svoju slikovitu priču i mnoge od njih čuvaju nasleđe, deo tradicije, kulture i običaja. To su potvrdili i nazivi pesama  „Niz bašču”, „Stojanke, bela Vranjanke”,„Iz grada u grad”,„Pod pendžeri”, arija iz opere „Knez od Zete”, narodna pesma „Dilber Sofija”, „Ljubi bližnjega svoga”, „Divna si”, „Veruj da te ljubim”, „Da su meni oči tvoje”, arija iz opere „Na uranku”, „Što se bore misli moje”...  Izvedena je i kompozicija iznenađenja iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije.  

Ovaj, kao i svi koncerti iz ciklusa „Muzikom kroz muzej” održan je pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda. Oni koji zbog ograničenog broja mesta nisu bili u prilici da prisustvuju programu (za koji moraju da rezervišu mesto slanjem poruke na društveni profil muzeja) koncert održan u petak 16. maja, mogu da čuju na jutjub kanalu ove ustanove, gde se nalaze i snimci ranije održanih muzičkih događaja. Tu je i nastup koji je trio „Amon” imao sedmog maja. Tada su doktorandi FMU - violinistkinja Selena Jakovljević, violončelistkinja Katarina Stanković i pijanistkinja Darja Samofalova izvele kompozicije Grgina i Dvoržaka, kao i jedno delo iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije.

Podsećamo, u muzeju se svake subote održavaju bogati programi. Tematsko vođenje „Diplomatija dinastije Karađorđević” juče je održao Đorđe Bekčić, istoričar. U fokusu je bila srpska diplomatska istorija iz vremena Prvog i Drugog srpskog ustanka. Posetioci su mogli da čuju kakav je bio međunarodni položaj Srbije pod osmanskom vlašću i kako se on menjao, ko su bili glavni srpski saveznici i koja su diplomatska sredstva koristili ustanici kako bi Srbiju vratili na evropsku političku scenu na početku 19. veka. Govorilo se i o tome kako su stranci videli vođe srpskih ustanaka i njihovu borbu.

Sledeće stručno vođenje planirano je 24. maj u 13 časova. Tema će biti  „Srpska diplomatija u vreme dinastije Nemanjić” a govoriće Milorad Sretenović, kustos i Danilo Spaić, istoričar.Posetioci će biti u prilici da saznaju nešto više o diplomatskim odnosima u srednjem veku, o ulozi diplomatije u jačanju i širenju Srbije, o njenim odnosima na Vizantijom, Ugarskom i Dubrovnikom, kao i o ulozi vladarskih brakova u stvaranju saveza i jačanju diplomatskih veza. Poslednje subote u maju, takođe u 13 časova, najmlađi posetici moći će da učestvuju u kreativnoj radionici „Kovanice - vladarski i hrišćanski simboli na srednjovekovnom novcu” koju vode kustoskinje Marija Lakić i Olgica Lukanović.
Ova radionica deci će pružiće mogućnost da saznaju koji srpski srednjovekovni vladar je prvi počeo da kuje novac, šta je prikazano na tom novcu i kako se novac proizvodio u tim dalekim vremenima. Pričaće se o nauci koja se bavi proučavanjem novca, kao i o tome šta sve možemo da saznamo proučavajući stari novac. Na kraju radionice, učesnici će dobiti i jedan zanimljiv zadatak. Radionica je namenjena za uzrast od sedam do dvanaest godina, vreme trajanja je 90 minuta. Broj mesta je ograničen, cena je 400 dinara, prijave se šalju na adresu: [email protected]. Muzejski sadržaji, kako potvrđuju ovi programi, namenjeni su različitim generacijama.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Славица Тодорић
Диван културно - уметнички програм за све генерације!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.