Bez potpisa na akt o saradnji između Crne Gore i Ukrajine
Specijalno za „Politiku”
Igor Damjanović
Nekada zavetna zemlja carske Rusije, država koja je 1905. u vreme rusko-japanskog sukoba zvanično objavila rat Tokiju i na dalekoistočki front poslala stotine dobrovoljaca, u ovom veku postala je, ako se uzme u obzir udeo u vojnom budžetu, najveći donator Ukrajine u tekućem ratu. Nijedna zemlja nije 11 odsto svog budžeta za odbranu izdvojila za pomoć Ukrajini kao što je to uradila Crna Gora.
Međutim, vladajućim elitama u ovo zemlji već tri decenije nije stalo do istorije, ni tradicije, pa čak ni do stava većine građana. Uprkos agresivnoj antiruskoj retorici svih vladajućih garnitura u pomenutom periodu, po anketi Radio televizije Crne Gore iz marta 2022. godine, po početku ruske specijalne vojne operacije rata u Ukrajini čak 81,5 odsto građana izjasnilo se protiv sankcija Ruskoj Federaciji.
Vojna pomoć Crne Gore Ukrajini procentualno jeste najveća, ali zapravo zanemarljiva. Naravno, to ne znači da vlade Zdravka Krivokapića, Dritana Abazovića i Milojka Spajića nisu poslale sve što su imale. Crna Gora je Ukrajini predala bukvalno sve što je nasledila iz arsenala bivše JNA i VJ: 442 rakete PVO „strela 2M”, 600 minobacačkim mina kalibra 60 i 82 milimetara, oko 24.000 projektila za protivavionske i protivbrodske topove, oko 2,3 miliona metaka kalibra 7,62 milimetara, 500 šlemova, 900 pancir-prsluka, rashodovane helikoptere Mi-8…
Umesto da budu na liniji Mađarske, Slovačke, ili Turske, članica NATO pakta koje imaju izbalansiranu retoriku, nosioci javnih funkcija u Crnoj Gori kao da se po svaku cenu trude da kopiraju baltičke republike. Za ministra odbrane Dragana Krapovića nema dileme da „Ukrajina mora izaći iz rata kao pobednik, a predsednik Jakov Milatović je nakon februarske blamaže koju je u Beloj kući doživeo Vladimir Zelenski bio jedan od prvih u svetu sa izjavom podrške ukrajinskom predsedniku.
U crnogorsko političko sivilo utopile su se nažalost i one partije koje su proklamovale jasnu prorusku retoriku i biračima eksplicitno obećavale ukidanje sankcija Rusiji. Dejan Đurović i Jelena Božović, poslanici Nove srpske demokratije predsednika parlamenta Andrije Mandića, glasali su u novembru prošle godine na skupštinskom odboru za deklaraciju u kojoj se „pozdravlja puna usklađenost Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući i jasan odgovor na agresorski rat Rusije protiv Ukrajine i uvođenje restrikcija prema Ruskoj Federaciji i Belorusiji”.
Onda i ne treba da čudi što baš u vreme kada Trampova administracija vrši ozbiljan pritisak da urazumi režim u Kijevu, Milatović poziva Zelenskog da 15. maja u Podgorici potpiše poseban bezbednosni sporazum. Ovaj dokument podrazumeva „brzu i kontinuiranu političku, bezbednosnu, vojnu, humanitarnu i ekonomsku pomoć i postizanje dogovora o uvođenju ekonomskih i drugih sankcija Ruskoj Federaciji”. U njemu takođe stoji da će Crna Gora „razmotriti mogućnosti za izdvajanje finansijske podrške razvoju odbrambene industrije Ukrajine, putem ulaganja u proširenje kapaciteta, nabavku materijala za municiju i ukrajinskih odbrambenih proizvoda za potrebe Oružanih snaga Ukrajine”. Sporazumom se posebno predviđa da će „ruska suverena imovina na teritoriji Crne Gore biti blokirana dok Rusija ne nadoknadi štetu, gubitke i povrede koje je prouzrokovala”.
Ipak, Zelenski je umesto u Podgoricu 15. maja je odleteo u Tursku da čeka Putina, koji se, naravno, nije pojavio. Ovaj pre svega performans a ne državnički potez ukrajinskog predsednika pokazao se kao autogol. Nikada od početka rata predstavnici režima u Kijevu nisu bili poniženi kao u četvrtak i petak u gradu na Bosforu. Isto mesto susreta delegacija ponovo kao i u martu 2022. Međutim, sad je ponuda za mir potpuno drugačija od onoga što je tada bilo dogovoreno, a od čega su Ukrajinci tada odustali po nagovoru Borisa Džonsona.
Zelenski je svoj besmisleni performans u Istanbulu okončao u četvrtak uveče odletevši u Tiranu. Planirao je da u subotu odatle nastavi za Podgoricu, ali crnogorski premijer Milojko Spajić poručio je da „zbog ranije preuzetih obaveza nema vremena za potpisivanje sporazuma”. Kasnije je Spajić pojasnio da želi da se u sporazum ugrade i ekonomske odredbe, koje se tiču infrastrukture i „strateških rezervi hrane”. Premijer i predsednik Crne Gore odavno su u lošim odnosima i jedan drugom podmeću „klipove u točkove”. Čini se da je Milatović pozivom Zelenskom i sporazumom, koji je trebao da potpiše Spajić, pokušao da destabilizuje vladajuću većinu, u koju spada i DNP Milana Kneževića, čiji predstavnik nije glasao za gorepomenutu antirusku deklaraciju.
U savremenom slengu „iskulirati” objašnjava pojam prevazilaženja neprijatne situacije bez mnogo štete i angažovanja, ignorisati nekoga ili nešto, odnosno mudro rešiti problem. Upravo je ova reč adekvatna je za odluku Milojka Spajića da se ne sretne i ne potpiše sporazum sa Zelenskim. Da li je premijer „iskulirao” Zelenskog da bi nadigrao predsednika Milatovića, ili zbog dovoljne političke inteligencije da se prilagodi geopolitičkim promenama u suštini je nebitno. Za Crnu Goru bilo bi dobro da Spajić istraje u svom kuliranju Zelenskog.
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.