Subota, 14.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Mađari na ubrzanom kursu digitalnog plaćanja

Istraživanje je pokazalo da su plaćanju gotovinom više skloni stariji građani i oni koji žive u delovima zemlje sa slabije razvijenom digitalnom infrastrukturom. Mnogi korisnici i dalje imaju veće poverenje u keš, jer ga smatraju sigurnijim oblikom novca
Фо­то Фрипик

Specijalno za „Politiku”
Budimpešta – Mađarska je poslednjih godina ušla u intenzivnu fazu transformacije svog platnog sistema. Iako je gotov novac i dalje prisutan u svakodnevnim transakcijama, digitalna plaćanja dobijaju na značaju zahvaljujući razvoju infrastrukture, tehnološkim inovacijama i promeni navika potrošača. 
Uprkos sve većoj dostupnosti digitalnih mogućnosti plaćanja, gotovina je i dalje dominantna. Prema podacima iz 2024. i s početka ove godine, gotovinska plaćanja čine oko 46 odsto ukupnih transakcija, što je i dalje čini najčešćim načinom plaćanja. Razlog su, smatraju analitičari, ukorenjene navike stanovništva, posebno u manjim sredinama. Osim toga, postoje i mesta na kojima trgovci ne prihvataju platne kartice, kao što su, na primer, pijace. 
Istraživanje je pokazalo da su plaćanju gotovinom više skloni stariji građani i oni koji žive u delovima zemlje sa slabije razvijenom digitalnom infrastrukturom. Mnogi korisnici i dalje imaju veće poverenje u keš, jer ga smatraju sigurnijim, opipljivijim oblikom novca. 
Postoje, ipak, naznake da se upotreba keša polako ali sigurno smanjuje. Broj podizanja gotovine sa bankomata je u opadanju, a i Nacionalna banka Mađarske aktivno promoviše prelazak na bezgotovinske načine plaćanja kako bi smanjila troškove obrade gotovine i povećala efikasnost platnog sistema. Stoga sve više građana koristi platne kartice, mobilne telefone i tzv. digitalne novčanike za svakodnevne transakcije. 
Nacionalna banka već nekoliko godina nudi finansijske olakšice i podsticaje za trgovce koji prihvataju plaćanja karticama, kao i inicijative za razvoj domaćih digitalnih sistema koji bi mogli dodatno ubrzati ovaj proces. Tako, na primer, inicijativa za uvođenje instant plaćanja, koja omogućava prenos sredstava u realnom vremenu između banaka, već daje prve rezultate i sve više se koristi. 
U drugom kvartalu 2024. zabeležen je rast transakcija obavljenih karticama za 10,7 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine. Broj kartica registrovanih za mobilno plaćanje porastao je za čak 27,5 odsto, što govori o zavidnoj spremnosti potrošača da prihvate nove tehnologije. 
Digitalni novčanici, poput Bariona, takođe postaju sve popularniji. Do oktobra 2024. gotovo četvrtina svih onlajn transakcija obavljena je na taj način, dok je taj procenat početkom minule godine iznosio samo 10 odsto. 
Istraživanja takođe pokazuju da 62 procenta Mađara preferira plaćanje karticom kada kupuju u fizički dostupnim prodavnicama, jer smatraju da je to najpraktičniji način plaćanja. Odnos prema gotovinskom i bezgotovinskom plaćanju snažno varira u zavisnosti od starosne grupe, obrazovanja i mesta stanovanja. 
Praksa je pokazala da razvoj platne infrastrukture igra ključnu ulogu u ovoj vrsti tranzicije. Broj POS terminala u Mađarskoj raste iz godine u godinu, uključujući i one koji podržavaju beskontaktno plaćanje. Maloprodajni lanci, restorani, ali i mnogi mali trgovci sve češće nude mogućnost plaćanja karticom ili mobilnim uređajem, što dodatno podstiče promenu ponašanja potrošača. 
Pored toga, mađarska vlada i centralna banka sprovode programe za edukaciju građana o prednostima digitalnih plaćanja i finansijske pismenosti uopšte. Ovo je posebno važno za uključivanje tzv. ranjivih i starijih grupa u savremeni platni sistem. 
Nenad Šijak, ekonomista iz Budimpešte koji već decenijama realizuje značajne turističke projekte u mađarskoj prestonici, očekuje da će u narednim godinama procenat bezgotovinskih transakcija nastaviti da raste, posebno kako se infrastruktura dodatno bude razvijala, korisnici edukovali i tehnologije postajale sve pristupačnije. 
„Postoje ustanove i lokacije na kojima već sada ne možete ništa da platite u gotovini, kao što su, na primer, šalteri za naplatu komunalnih troškova u zgradi državne kompanije MVM zadužene za distribuciju gasa i električne energije, zatim pultovi za prodaju hrane i pića na brojnim gradskim kupalištima, sajmovi koji se u Budimpešti organizuju za Božić, Novu godinu i Uskrs i slična mesta. Ukupno gledano, Mađarska se kreće ka društvu u kojem će digitalna plaćanja postati pravilo, a ne izuzetak”, kaže naš sagovornik. 
On, međutim, ističe da je kod dobrog dela stanovništva primetna bojazan zbog mogućnosti da količina digitalnog novca koju poseduju bude u svakom trenutku kontrolisana od strane banaka i drugih finansijskih institucija. 
„Uočljivo je da se pri spominjanju mogućnosti potpunog ukidanja gotovog novca kod mnogih ljudi pojačava osećaj nesigurnosti i strah za budućnost sopstvene imovine, tako da verujem da do tako drastične promene neće doći u Mađarskoj u skorije vreme”, smatra Nenad Šijak.

 

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.