Batut: u Srbiji u prva četiri meseca ove godine registrovano 176 slučajeva morbila
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” objavio je danas na svom sajtu da je na teritoriji Srbije od početka ove godine zaključno sa 30. aprilom registrovano 176 slučajeva morbila, kao i da je u 2024. godini obuhvat MMR vakcinacijom iznosio 84,3 odsto, a revakcinacijom 90,8 odsto.
Obuhvat MMR vakcinacijom u 2023. godini iznosio je 84,5 odsto što je više nego prošle godine, a isti slučaj je i sa revakcinacijom budući da je obuhvat MMR revakcijancije u 2023. godini iznosio 91 odsto, a u 2024. godini 90,8 odsto. Takođe, navode da se u Srbiji održava endemsko prisustvo morbila i da je najveći broj slučajeva, čak 36,4 odsto, registrovano u uzrasnoj grupi od jedne do četiri godine. Prošle godine je u Srbiji registrovano 886 slučajeva morbila,od kojih je većina, 95 odsto, bila nevakcinisana, odnosno nepoznatog vakcinalnog statusa, registrovan je i jedan smrtni ishod uzrokovan morbilima kod osobe uzrasta 59 godina sa teritorije Novog Pazara.
Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” podsetio je na značaj dostizanja i održavanje kolektivnog imuniteta populacije koji je potreban u borbi protiv zaraznih bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom u predviđenom uzrastu.
Navode i da se u Srbiji primarna vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele sprovodi kod dece od navršenih 12 meseci jednom dozom kombinovane vakcine protiv malih boginja, zaušaka i rubele (MMR), a revakcinacija, odnosno druga doza vakcine, se sprovodi primenom MMR vakcine pre upisa u prvi razred osnovne škole.
„Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti koje se mogu eliminisati vakcinacijom. U najvećem riziku od obolevanja i komplikacija su nevakcisana deca ispod pet godina života, kao i svaka druga osoba bez obzira na uzrast koja nema imunitet.
Visok i potreban obuhvat MMR imunizacijom sve planirane dece od 95 odsto, svake godine, je jedini bezbedan način zaštite populacije od epidemijskog javljanja malih boginja. Zahvaljujući vakcinaciji epidemijsko javljanje malih boginja je značajno redukovano u poslednjih 50 godina u Evropskom regionu SZO, a epidemije se danas registruju u klasterima osetljivih osoba”, navodi se u objavi.
Navode i da je pad obuhvata vakcinacijom MMR vakcinom nastao obustavljanjem ili odlaganjem imunizacije tokom pandemije kovid-19 što je dovelo do epidemijskog javljanja malih boginja.
Obuhvat prvom dozom MMR vakcine u Evropskom regionu Svetske zdravstvene organizacije je opadao sa 96 odsto u 2019. godini na 91 odsto u 2023. godini. U 2024. godini prijavljeno je 127.350 slučajeva morbila u Evropskom regionu SZO, što je dvostruko veći broj u odnosu na 2023. godinu, a najveći u poslednjih 25 godina, prenosi Tanjug.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.