Nedelja, 22.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Akontna cena malina od 450 dinara po kilogramu

Više je razloga što smo kao zemlja lider u ovoj proizvodnji sa 80.000–100.000 tona pali na prošlogodišnjih 40.000 tona ovog voća, kažu proizvođači
(Pixabay)

Otkupna cena maline bi trebalo da bude 450 dinara sa tendencijom rasta, jer će prinosi ovog voća biti manji od prognoziranih. Prema sadašnjim pokazateljima u ovoj godini se ne može očekivati više od 30.000 tona maline, što je od 30–50 odsto manje nego prošle godine, kaže za naš list Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača maline Srbije. Računica je, kažu, jednostavna i postoji više faktora koji su doveli do ovakve cene.

 

– To je realno, akontna cena bi trebalo da bude najmanje 450 dinara za domaću malinu u gajbici. Hladnjačari su uvek do sada govorili da cena maline zavisi od ponude i tražnje. Evo sada imamo situaciju da je ponuda i u svetu, Evropi i kod nas manja nego prošle godine. Mi i dalje ne znamo kakva će biti situacija u narednom periodu jer temperature variraju mnogo u toku dana u ovim predelima gde se gaji ovo voće. Zbog veoma niskih temperatura u aprilu i maju, snega i leda, imali smo gubitke, a to znači i više ulaganja agrotehničkih mera. Proizvodnja je u odnosu na prošlu godinu značajno manja. Ako smo lane imali 40.000 tona, ove ne očekujemo više od 25.000–30.000 tona. Biće odlično ako proizvedemo 30.000 tona – kaže Radović.

Cena koštanja maline je, objašnjava on, između 350 i 380 dinara. Iz asocijacije poručuju da je resorno ministarstvo očigledno prepoznalo problem, a i ministar poljoprivrede je pomenuo da su malinari najčešće oštećeni.

– On je čovek iz struke i razume o čemu govorimo i na šta ukazujemo, sa ovom izjavom nam je dao nadu. Mislim da će država stati uz nas. Mi ne tražimo da ministarstvo kaže da cena bude 1.000 dinara, nego samo da uredi tržište i pokazaće se da smo u pravu i cena zavisi od ponude i tražnje – objašnjava naš sagovornik.

On je podsetio da su se prilike u ovoj proizvodnji drastično menjale poslednjih godina, te da je sve to ostavilo posledice. Kako kaže, cena je od 2019–2022. godine bila dobra, pa smo imali hiperprodukciju proizvodnje. Onda smo imali loše vremenske prilike, pa opet pad cene i lošu ekonomsku računicu. Malina je 2023. bila 180–220 dinara, pa onda prošle godine 260 dinara. U ovom trenutku na lagerima u Srbiji postoje manje količine koje hladnjače drže dok ne sačekaju ovogodišnji rod.

– To su male količine, a maloprodajna cena je u ovom trenutku u našim trgovinama od 460–520 dinara sa PDV-om. Kada pogledamo situaciju u zemljama koji su lideri u proizvodnji maline, potpuno je realno da ovogodišnja cena maline bude 450 dinara – kaže predsednik Asocijacije proizvođača maline. Više je razloga što smo kao zemlja lider u ovoj proizvodnji sa 80.000–100.000 hiljada tona pali na prošlogodišnjih 40.000 tona maline.

Naši sagovornici kažu da je upravo niska cena uticala na to da proizvođači ne vide interes ni ekonomsku računicu u ovoj proizvodnji, zbog čega nisu ulagali u plantaže, niti su primenjivali agrotehničke mere. Radović podseća da država daje dobre podsticaje, mnogo više nego ranije, tu su i opštine koje takođe pomažu, ali da se ipak u proizvodnji pada u kontinuitetu.

– Samo pet do 10 odsto je obnovljenih plantaža, imamo kvalitet, ali se mora raditi i na kvantitetu, a za to je potrebno i uključivanje stručnih službi. Ovo je možda i najlošija godina u poslednje dve decenije, vreme nam ne ide naruku, ali to ne možemo da menjamo. Možemo da se bolje organizujemo i više koristimo mere i podsticaje koje država daje više nego ikada – kaže Radović i podseća da asocijacija okuplja 40 udruženja malinara i da je oko pola miliona ljudi direktno uključeno u proizvodnju ovog voća.

Inače, ovih dana su se pojavile različite prognoze, ali se svi slažu da će otkupne cene voća biti dobre. Za malinu se pominje otkupna cena od oko 400 dinara, a za višnju 100–120 dinara. Analitičari navode da kada je reč o malini, veliki sistemi prate cenu iz Čilea (objavljeno je da će iznositi četiri evra) i da se uglavnom na osnovu toga formira cena i kod nas.

 

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Paritet
Dobro je sto je akontna cena maline 450 dinara a pšenice 16 dinara po kilogramu ...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.