Nedelja, 15.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Studija: rast nivoa mora mogao bi da dovede do katastrofalnih migracija

(Pixabay)

LONDON – Porast nivoa okeana usled topljenja leda izazvanog globalnim otopljavanjem mogao bi da dovede do migracija stanovništva iz priobalnih područja ka unutrašnjosti kopna koje bi imale katastrofalne razmere, upozorili su autori najnovije britanske naučne studije.

Milioni stanovnika mogli bi da budu prinuđeni na migracije, čak iako bi rast globalnih temperatura ostao ispod nivoa od 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijsku eru, navodi se u studiji, preneo je Gardijan.

 Topljenje leda na Grenlandu i Antarktiku ubrzano je za četiri puta od 90-ih godina prošlog veka zbog klimatskih promena, i zbog toga raste nivo mora i okeana, upozorili su naučnici. Cilj koji je postavila međunarodna zajednica Pariskim klimatskim sporazumom da globalni rast temperature ostane ispod 1,5 stepeni je već gotovo nedostižan, ali i kada bi upotreba fosilnih goriva bila drastično smanjena kako bi se taj cilj ispunio, nivo mora bi nastavio da raste za jedan centimetar godišnje do kraja ovog veka, što je suviše brz rast da bi države mogle da izgrade odbrambene barijere na obalama, navodi se u istraživanju.

 Topljenje leda na Grenlandu i Antarktiku dovelo bi do porasta nivoa mora za 12 metara. „Ako bi godišnji rast nivoa mora i okeana ostao na približno jednom centimetru, onda bi moglo da dođe do izvesnog stepena adaptacije i pripreme, kako ne bi došlo do migracija katastrofalnih razmera”, naveo je Džonatan Bamber sa univerziteta u Bristolu, prenosi Tanjug.

On je dodao da bi u slučaju najgoreg scenarija, zemlje u razvoju poput Bangladeša prošle mnogo gore od bogatih država koje imaju iskustvo u obuzdavanju velikih talasa, kao što je to Holandija. Istraživači su upozorili da bi, čak iako bi čovečanstvo uspelo da uklanjanjem emisija ugljen dioksida iz atmosfere vrati temperature na planeti na predindustrijski nivo, za oporavak leda i glečera bile potrebne stotine, ako ne i hiljade godina.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.