Ponedeljak, 23.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tolerancija na nasilje kod dece u porastu, 51,9 odsto njih opravdava nasilje

(Фото Фрипик)

Tolerancija na nasilje kod dece u Srbiji je u porastu, a 51,9 odsto njih čak i opravdava nasilje, poručeno je danas u Beogradu na javnom slušanju Odbora za prava deteta na temu "Neophodnost uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanja posebne ustanove namenjene lečenju i osposobljavanju". 

Javno slušanje u Narodnoj Skupštini Srbije, otvorila je predsednica Odbora za prava deteta i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, koja je naglasila da je Odbor u potpunosti posvećen prevenciji i sprečavanju svih oblika nasilja koje uključuju decu, kao i da su u tom kontekstu prepoznati problemi dece koja su u sukobu sa zakonom.

"Svrha ovog slušanja je prikupljanje informacija u vezi sa ovom temom", rekla je Brnabić i istakla da je Odbor u tom cilju pozvao na javno slušanje predstavnike iz resornih ministarstva i organizacija civilnog društva koje pružaju usluge socijalne zaštite.

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević rekla je da je tema današnjeg slušanja veoma važna i osetljiva budući da je reč o deci koja su iz nekog razloga načinila pogrešan korak, a koje je potrebno vratiti na pravi put.

"Danas smo ovde da se bavimo jako važnom temom, jako osetljivom temom, da govorimo o deci koja su iz različitih razloga došla u sukob sa porodicom, sa zajednicom, sa zakonom, o deci koju sistem često vidi tek nakon što pogreše nešto u životu, o deci koja neretko dolaze pred institucije, dakle tek kada naprave pogrešan korak", rekla je Žarić Kovačević.

Ona je naglasila da se mora imati svest da ta deca nisu prestupnici po svojoj prirodi, već su najčešće žrtve vrlo složenih porodičnih, društveno-ekonomskih okolnosti ili u nekim slučajevima i zdravstvenih problema.

Svi smo apsolutno saglasni sa tim da zajednički u tesnoj saradnji apsolutno svih sektora moramo da učinimo sve što možemo da se popravi ukupan kvalitet pre svega poštovanja dečjih prava, koja su proklamovana Konvencijom Ujedinjenih nacije o pravima deteta, ali i drugim aktima. To se odnosi na svu decu", rekla je ona.

Društvo u Srbiji, ističe, mora da kreira sistemsko rešenje problema, odnosno da stvori sistem koji vidi, razume i aktivno pomaže svoj deci koja imaju problem da se vrate na pravi put.

Prema njenim rečima nijedno dete ne sme biti beznadežno i prepušteno samo sebi.

"Mi moramo da razmotrimo najbolje moguće modele kroz koje će naša zemlja ispuniti dužnosti i ono što je najvažnije da kroz te modele Republika Srbija učini i uradi ono što je u najboljem interesu dece i zajednice u celini", istakla je ministarka.

Navela je da prema poslednjim raspoloživim podacima iz 2022. godine Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, na evidenciji Centara za socijalni rad bilo je ukupno 14.219 maloletnika sa problemima u ponašanju i u sukobu sa zakonom.

"Udeo maloletnika koji imaju manje od 14 godina i nalaze se ispod starosne granice krivične odgovornosti, u ovom broju konstantno je visok i iznos iz 17,7 odsto", upozorila je Žarić Kovačević.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da njegova institucija sa velikim zadovoljstvom prati i podržava uvođenje dnevnog boravka za decu koja imaju sukob sa roditeljima, školom, zajednicom i  sa svojim vršnjacima.

Napomenuo je da je najveći oblik ili najčešći oblik nasilja kod dece upravo međuvršnjačko nasilje.

"Ono što je najstrašnije, to je tolerancija na nasilje kod dece u porastu. U porastu je za 10 odsto, a 51,9 odsto dece čak i opravdava nasilje", naveo je Pašalić.

 
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.