Ponedeljak, 23.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Država namerava da uvede nacionalne udžbenike

(Фото А. Васиљевић)

Predviđenim izmenama Zakona o udžbenicima država potvrđuje da nije odustala od namere da uvede nacionalne udžbenike za takozvane identitetske predmete u preduniverzitetskom obrazovanju, da planira da skroji novu đačku literaturu bez konkurencije, koja će morati da bude prvi izbor učitelja i nastavnika kao osnovno nastavno sredstvo, a čime će se napraviti novi predak na tržištu udžbenika.

Nacrtom izmena i dopuna zakona kojim se uređuje pripremanje, odobravanje, izbor, izdavanje, povlačenje i praćenje školskih izdanja koja se koriste za nastavu i učenje u školama na republičkom nivou predviđeno je da se za manje od godinu i po dana, već od septembra 2026. godine, u đačkim rukama nađu prvi udžbenici od nacionalnog interesa.

To će, najpre za osnovce, biti nacionalni udžbenici za predmete: srpski jezik, srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura, za učenike koji se obrazuju na srpskom maternjem jeziku. Istovremeno, za iste ove predmete, ali za osnovno obrazovanje na manjinskim jezicima predviđeno je uvođenje i obavezno korišćenje dodatka uz udžbenike od posebnog interesa za nacionalne manjine, s tim da su ovde umesto srpskog predmeti: maternji jezik i maternji jezik i književnost.

– Cilj uvođenja udžbenika od nacionalnog interesa u zakon jeste očuvanje nacionalnog identiteta, kulturne baštine i jezika. Ovi udžbenici obezbediće jedinstven pristup nastavnim sadržajima koji su od suštinskog značaja za razvoj nacionalne svesti učenika. Određivanje predmeta od nacionalnog interesa omogućava doslednu i kvalitetnu nastavu u oblasti jezika, književnosti, društvenih i umetničkih nauka. Posebna zaštita udžbenika za nacionalne manjine doprinosi očuvanju njihovog jezičkog i kulturnog identiteta u okviru obrazovnog sistema – navodi se u obrazloženju predloženih izmena zakona.

One se ne zaustavljaju samo na osnovnom obrazovanju već utiru put dalje, ka srednjem, jer omogućavaju da „udžbenik od nacionalnog interesa može biti propisan i za predmete u srednjem obrazovanju i vaspitanju, na osnovu odluke koju donosi vlada”. Dopunama zakona predviđeno je da nacionalne udžbenike i dodatke za manjine izdaje javni izdavač, a da ih štampa kuća čiji je osnivač država i koja je registrovana za delatnost štampanja naučne, stručne i udžbeničke literature. Prema tome, biće to posao za javna preduzeća „Zavod za udžbenike” i „Službeni glasnik”.

Predlogom zakona precizirano je da javni izdavač obrazuje autorski tim za pripremu udžbenika od nacionalnog interesa i od posebnog interesa za nacionalne manjine, i to pojedinačno za svaki predmet. Definisano je da „autorski tim čine lica sa integritetom i autoritetom u oblasti za koju su izabrani”. Radi blagovremene pripreme, izdavač nacionalnih udžbenika biće u obavezi da javni poziv za izbor autorskog tima uputi u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu novog zakona. Planirano je i da se postepeno prelazi na korišćenje novih nacionalnih udžbeničkih izdanja za identitetske predmete u osnovnoj školi, i to za učenike prvog i petog razreda od školske 2026/27. godine, za osnovce drugog i šestog razreda od 2027/28, zatim za đake trećeg i sedmog razreda od 2028/29, i naposletku za četvrtake i osmake od školske 2029/30. godine.

– Udžbenik od nacionalnog interesa i udžbenik od posebnog interesa za nacionalne manjine koriste sve škole na teritoriji Republike Srbije. Ostale udžbenike škola bira iz kataloga udžbenika i o izboru udžbenika obaveštava savet roditelja – propisano je novim pravilima.

To će u praksi značiti da se roditelji učenika, kao i do sada, neće pitati, niti odlučivati o tome iz kojih će udžbenika učiti školarci, ali i da će privatni izdavači u bliskoj budućnosti u tržišnoj utakmici moći da budu takmaci među sobom kada je reč o školskim izdanjima za one nastavne predmete koji nisu „identitetski”. Privatnim izdavačima udžbenika otuda, preostaće da budu konkurencija kada je reč o udžbenicima za predmete kao što su digitalni svet i engleski jezik u mlađim razredima osmoletke, a u starijim: drugi strani jezik, biologija, matematika, fizika, hemija i tehnika i tehnologija.

Ranije odobreni udžbenici za osnovno obrazovanje koji su sada u upotrebi za predmete srpski jezik, srpski jezik i književnost, maternji jezik, maternji jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura ostaju u upotrebi do početka korišćenja novih od nacionalnog interesa, a nakon toga će biti obrisani iz kataloga, predviđeno je izmenama zakona.

Danas prva tribina u okviru javne rasprave

Prva od četiri zakazane tribine o novinama koje donosi predlog budućeg zakona o udžbenicima, najavljeno je, biće održana danas od 13 do 15 časova u velikoj sali Ustavnog suda u Beogradu. Druga tribina planirana je već sutra u Novom Sadu. Treća i četvrta zakazane su u dva grada istog dana naredne sedmice, u sredu 28. maja, u Kraljevu i Kragujevcu. Rasprava za opštu i stručnu javnost o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o udžbenicima, koju je pokrenulo Ministarstvo prosvete, trajaće do 4. juna.

Nacionalne čitanke postaju obavezne i za osnovce u dijaspori

Nacionalne čitanke nisu isto što i nacionalni udžbenici. One su za sada jedina zakonom propisana – obavezna – nastavna sredstva u osnovnim i srednjim školama na republičkom nivou, mada su ih do sada od države dobili samo osnovci prvog i drugog razreda. Nacrtom izmena Zakona o udžbenicima upotreba nacionalnih čitanki se širi i van granica Srbije, jer je predviđeno da one budu neizostavne i za sve učenike koji osnovno obrazovanje stiču u inostranstvu po posebnom programu na srpskom jeziku. Ove čitanke, kako u zakonu piše, koriste se „u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, svesti i osećanja pripadnosti Republici Srbiji, poštovanja i negovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina, razvijanja interkulturalnosti, poštovanja i očuvanja nacionalne i svetske kulturne baštine”. Sredstva za finansiranje pripreme i navake nacionalne čitanke za sve učenike koji osnovno i srednje obrazovanje stiču na srpskom jeziku, obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije, propisano je zakonom. Jedna dopuna u novom nacrtu predviđa da „način i rokove dodele udžbenika i nacionalne čitanke, kao i vraćanje udžbenika, koji se finansiraju sredstvima iz budžeta utvrđuje ministar”, a ako to bude i ozvaničeno, više neće biti dileme da se nacionalne čitanke podeljene učenicima – ne vraćaju školi.

 

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

stara skola
nemoj da bude kao za sluzenje vojnog roka, planiramo...planiramo... pa nista
Никола Крајишник
То је одавно требало тако урадити. Образовање о домовини почиње у вртићу. Браво.
Слађана Точиловац Шаљић
Подршка.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.