Utorak, 17.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Grenland dao dozvolu za kopanje anortozita, eko-alternative u proizvodnji aluminijuma

(Фото Pixabay)

NUK – Grenland je danas izdao 30-godišnju dozvolu za kopanje dansko-francuskoj rudarskoj grupi, koja će iz zemlje vaditi anortozit koji može da ponudi zelenu alternativu u proizvodnji aluminijuma.

Dozvola je dodeljena kompaniji „Greenland Anorthosite Mining” (GAM), koja razvija lokaciju u zapadnom Grenlandu, a kompaniju podržavaju francuska investiciona firma „Jean Boulle Group” i državni investicioni fondovi i u Grenlandu i u Danskoj.

Anortozit, bela stena sastavljena uglavnom od aluminijuma, mikrosilicijuma i kalcijuma, slična je materijalu koji su donele misije Apolo sa Meseca.

GAM planira da isporučuje usitnjeni anortozit industriji fiberglasa, gde bi mogao da zameni kaolin, a možda će se koristiti kao alternativa boksitu u proizvodnji aluminijuma, ključnog materijala za smanjenje emisija zbog mogućnosti reciklaže i upotrebe u lakim vozilima.

''Nadam se da će rudnik biti operativan za pet godina“, rekla je za Rojters ministarka za mineralne resurse Grenlanda Naja Natanijelsen.

Uprkos geopolitičkoj pažnji, Natanijelsen je rekla da interesovanje SAD za Grenland još uvek nije pretvoreno u opipljive investicije.

''Trenutno, sva ta buka nije rezultirala povećanom željom za direktnim ulaganjima u Grenland“, rekla je, misleći na predlog predsednika SAD Donalda Trampa za kupovinu ostrva.

Privatne američke poslovne delegacije posetile su ostrvo od početka godine, ali formalni dijalog sa novom američkom administracijom još nije počeo, rekla je ona, ali dodala je da dijalog sa evropskim partnerima napreduje.

''Nema sumnje da dijalog i sa EU i sa Danskom ide glatko. To nije samo rezultat buke koju je napravila američka administracija, već i rezultat nekoliko godina intenzivirane saradnje“, rekla je Natanijelsen.

Natanijelsen je ponovo imenovana u aprilu nakon što je na vlast došla vlada naklonjena biznisu.

Rudarski sektor ostrva se razvija sporo, zbog ograničenog interesovanja investitora, birokratskih izazova i ekoloških problema, trenutno su u funkciji samo dva mala rudnika, prenosi Tanjug.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.