Sreda, 18.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
OBRAĆANjE MILORADA DODIKA U SKUPŠTINI RS

Učinimo „Dejton” ponovo važnim i velikim

Srpska nije protiv modifikacije sporazuma, ali ne dekretima i nametanjem, već dijalogom i kroz amandmane, poručio je predsednik
Додик пред парламентом (ФОТО НСРС)

Od našeg stalnog dopisnika

Banjaluka – „Rat u BiH nije započeo zbog netrpeljivosti među narodima, već zato što je narušen princip ravnopravnosti. Svaka naša borba za poštovanje Dejtonskog sporazuma nije samo borba za prava Republike Srpske. To je borba za očuvanje mira, Ustava BiH i sprečavanje novih sukoba, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u obraćanju na posebnoj sednici Narodne skupštine RS, održanoj povodom 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je sugerisao da se krene u direktne razgovore s Federacijom BiH o vraćanju na osnove Dejtonskog sporazuma čiji bi rezultat bio „Dejton-dva-nula”, što, kako je naveo, ne znači secesiju ili eskalaciju. On je rekao da aktuelna situacija u BiH liči na debatu u SAD i drugde po svetu gde se razmatra da li ustavni ugovor tumačiti onako kako je izvorno napisan ili ga tretirati kao „živ dokument” koji neizabrani zvaničnici mogu proizvoljno preinačavati.

„Republika Srpska prihvata samo tekst koji je potpisala. To je suština krize – ne nacionalizam, secesija ili opstrukcija, već tumačenje”, pojasnio je Dodik, istakavši da su „u RS ’originalisti’ Dejtona”. On je naveo da je taj međunarodni ugovor funkcionisao sve dok ga nisu strane, neizabrane birokrate i takozvani graditelji država počeli tretirati kao prazno platno za vlastite političke i poslovne projekte.

„Slično je razložno i jasno istakao i predsednik Donald Tramp, rekavši da SAD prestaje da gradi druge države i prestaje da određuju kako će drugi narodi živeti. Ako je ovo tačno, a jeste, Sjedinjene Američke Države ponovo su velike”, istakao je Dodik i pozvao na povratak osnovama „Dejtona”.

„Taj sporazum nije stvorio centralističku, unitarnu državu, dao je ravnotežu, a ne dominaciju”, rekao je Dodik i istakao da ne postoji nijedna odredba tog ugovora koja stranom, neizabranom birokrati daje pravo da inkriminiše neslaganje.

„Ne postoji nijedna odredba koja dozvoljava da državna imovina bude konfiskovana dekretom tog birokrate, niti odredba koja Srpsku svodi na podređenu administrativnu jedinicu ili dopušta da jedna strana nameće rešenja drugoj”, primetio je Dodik, istakavši da je Dejtonski sporazum federalističko-konfederalni ugovor, a ne kolonijalni.

Dodik je istakao da je Srpska spremna da doprinese modernizaciji „Dejtona”, ako za tim postoji potreba, ali pod uslovom da se to učini na pravi način – ne dekretima i pritiskom.

„To treba da se učini kroz razgovor i amandmane, uz saglasnost strana potpisnica. Predlažemo strukturisan, vremenski ograničen dijalog strana potpisnica, koji treba da da odgovor kako narednih 30 godina učiniti boljim od prethodnih”, naveo je Dodik i upozorio da oni koji danas ruše temelje „Dejtona” zaboravljaju da će se svako nametanje vratiti kao bumerang.

On je istakao da Kristijana Šmita nikada nije potvrdio Savet bezbednosti UN, te da on nije visoki predstavnik.

„Ali, da budemo jasni, ovde nije reč o jednom čoveku – Šmit nije uzrok, on je lice sa plakata generacija ’graditelja država’, koji ne deluju vojnim sredstvima nego dekretima. Ne tenkovima, nego kulturom eliminacije. Ne diplomatijom, nego zloupotrebom prava, pri čemu koriste privid legalnosti da unište suštinu prava.”

Dodik je rekao da je „vreme da budemo načisto, jer ustavna kriza u BiH može da se reši samo ako se poništi sve što je Šmit nametnuo”, dodavši da je u tom slučaju i Srpska spremna da adekvatno uzvrati.

„Vreme je da SB UN glasa o legitimnosti imenovanja Šmita ’za’ ili ’protiv’. Neka ga međunarodna zajednica potvrdi ili odbaci”, pozvao je Dodik.

On je ocenio da u BiH trenutno nije reč o evropskim vrednostima, čak ni o „Dejtonu”, već o, kako je naveo, borbi za kontrolu nad strateškim prirodnim resursima na evropskom kontinentu.

„U poslednjih nekoliko godina, obimna geološka istraživanja potvrdila su da Srpska leži na ogromnim rezervama kritičnih minerala, uključujući litijum, bor, stroncijum, natrijum i kalijum. To nisu obični minerali. Oni vrede 100 milijardi dolara, a po prognozama i pet puta više”, kaže Dodik.

On je poslanicima sugerisao da se zapitaju zašto se Šmit pojavio 2021. upravo u trenutku kada su geološki stručnjaci potvrdili ova nalazišta.

„Zašto je, nakon godina takozvane neutralnosti, pokrenuo kampanju kriminalizacije Zakona o imovini RS, obustavio finansiranje iz budžeta naše stranke i zapretio našim institucijama? Zašto hoće kancelariju u Sarajevu koja bi upravljala resursima”, pita Dodik.

On je, međutim, dodao da se Srpska o tom pitanju ne protivi saradnji i razvoju, od kojih bi korist podelili sa partnerima, i da u tom pogledu može biti ostvarena transparentna saradnja sa svima – Srbijom, Mađarskom, Amerikom, Rusijom, EU i Kinom, zasnovana na suverenitetu, a ne na korupciji i manipulacijama.

„Ali ne možemo prihvatiti sistem gde vlasništvo treba da bude oduzeto našim institucijama dekretom stranog, neizabranog zvaničnika – suprotno ’Dejtonu’, gde lažni Šmit deluje kao agent za nekretnine u interesu svojih mentora koji bi za ništa dobili sve i gde se nivo BiH, formiran u Dejtonu radi koordinacije, instrumentalizuje kao sredstvo za sticanje vlasništva radi izvlačenja bogatstva od naroda koji na toj zemlji živi. Garantujte nam ’Dejton’ i mi smo vam partneri i u ovom poslu.”

Dodik je povodom 30 godina od „Dejtona” poručio svetu, a posebno Americi, da je Republika Srpska partner, a ne problem. „Spremni smo da doprinesemo vašim strateškim ciljevima, kakvi su, na primer, minerali, stabilnost i tradicionalna diplomatija. Sve što tražimo zauzvrat jeste da se pridržavate onih istih principa koji su ’Dejton’ učinili mogućim – saglasnost, ustavnost i suverenitet. Učinimo ’Dejton’ opet stvarnim i velikim”, poručio je Dodik i istakao da su vrata otvorena i onim evropskim partnerima koji žele budućnost zasnovanu na ravnopravnosti, pravu i uzajamnom uvažavanju.

On je Bošnjake pozvao da prihvate BiH na bazi sporazuma i dogovora i „da se izdignu u narod suvereniteta, a ne podanika”. Predsednik Srpske zahvalio je Srbiji na doslednom poštovanju Dejtonskog sporazuma i tome što uvek stoji uz RS.

„Hvala i Rusiji, sa kojom ostajemo partneri i koja je uvek podržavala slovo Dejtonskog sporazuma, kao i Kini na principijelnom i politički neutralnom postupanju, na doslednom delovanju u SB u pitanjima koja se tiču BiH”, istakao je Dodik i pozvao garante „Dejtona” da u BiH dozvole unutrašnji dogovor, zatvore OHR, ukinu visokog predstavnika i prepustite Ustavni sud domaćim sudijama, kako to i predviđa Dejtonski sporazum.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.