Subota, 19.07.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Više od 250 ljudi u Srbiji leči se od plućne arterijske hipertenzije

Арсен Ристић (Фото лична архива)

Forum o plućnoj hipertenziji, internacionalni edukativni skup koji okuplja lekare različitih specijalnosti kao i medicinske sestre iz celog sveta sa ciljem unapređenja dijagnostike i lečenja pacijenata obolelih od plućne arterijske hipertenzije, održava se danas i sutra u „Sava centru“ u Beogradu.

Jedna od formi plućne hipertenzije, plućna arterijska hipertenzija je ozbiljno i progresivno oboljenje koje karakteriše povišeni krvni pritsak u plućnim arterijama. Ovo stanje može uzrokovati teške simptome, uključujući umor, nedostatak daha, a u kasnijim fazama bolesti može dovesti do slabosti  desne polovine srca.

Kao stanje koje pogađa približno 1-2 odsto odrasle populacije, rana dijagnoza, efikasno lečenje i pravilna nega su ključni za poboljšanje kvaliteta života pacijenata i prognozu. Više od 250 pacijenata u Srbiji leči se od plućne arterijske hipertenzije, ali je procena da je broj obolelih gotovo dvostruko veći, što ukazuje na značajan raskorak u prepoznavanju i dijagnozi. Nespecifična priroda simptoma, kao što su umor i otežano disanje, često uzrokuje kašnjenje u dijagnozi, posebno kod mlađih pacijenata.

Ovaj Forum predstavlja priliku za razmenu znanja, inovacija i iskustava, omogućavajući stručnjacima da zajedno pronađu nove načine za poboljšanje ishoda lečenja i kvaliteta života pacijenata sa ovim kompleksnim oboljenjem. Kardiolozi, pulmolozi, farmaceuti razmeniće iskustva i moguća rešenja za prevazilaženje izazova u lečenju ove bolesti. Veoma je važno razumeti značaj multidisciplinarnog pristupa i nege tokom celog života pacijenta. To podrazumeva rano prepoznavanje simptoma i postavljanje prave dijagnoze. Cilj je obezbediti optimalno lečenje kroz individualni pristup svakom pacijentu.

-Verujemo da je podizanje svesti o plućnoj hipertenziji od izuzetne važnosti za poboljšanje ishoda lečenja pacijenata. Edukovanjem zdravstvenih radnika i podsticanjem saradnje, nastojimo da poboljšamo kvalitet života pacijenata obolelih od plućne arterijske hipertenzije. Od ključne važnosti je i da lekovi budu brže dostupni, jer pacijenti ne mogu da čekaju. Njihovo zdravlje i kvalitet života zavisi od pravovremenog lečenja - rekao je prof. dr Arsen Ristić, predsednik Udruženja za plućnu hipertenziju Srbije.

Značajan napredak postignut je u dijagnostici, uključujući ehokardiografiju, kao i u razvoju efikasnih terapija. Napredak u farmakoterapiji je transformisao prognozu za pojedince sa plućnom arterijskom hipertenzijom nudeći nadu za bolji kvalitet života putem kombinovane, kao i inovativne terapije.

-Život sa plućnom hipertenzijom predstavlja pravi izazov. Simptomi, koji se kreću od nedostatka daha pri svakodnevnim aktivnostima do ekstremnog umora, često čine i najsitnije zadatke gotovo nemogućim. Plućna hipertenzija za nas nije samo dijagnoza, ona oblikuje naš svakodnevni život, donoseći izazove s kojima se moramo suočavati svaki dan. Uz odgovarajuću terapiju oboleli imaju više energije, manje problema sa disanjem i mogu se ponovo posvetiti svemu što vole. Važno je da svaka osoba koja se bori sa ovim stanjem dobije pravovremenu i adekvatnu terapiju, jer to može značiti razliku između preživljavanja i normalnog života - izjavila je Danijela Pešić, predsednica Udruženja obolelih od ove bolesti, učesnik Foruma.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.